Reklama

Z Maryją przez wieki

2016-07-14 08:55

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 29/2016, str. 4-5

Aleksandra Wojdyło
Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Sanktuarium w Lipach należy do najstarszych i największych miejsc kultu maryjnego w diecezji toruńskiej. Pierwsza historyczna wzmianka o ośrodku maryjnym w Lubawie pochodzi z akt procesu beatyfikacyjnego Doroty z Mątowów z XIV wieku, jednak lokalne podanie mówi o objawieniach w Lipach, w pogańskim miejscu kultu w XIII wieku. Figurka ukazującej się na drzewie w Lipach Matki Bożej została umieszczona w kościele w Lubawie i raz w roku przenoszona jest w uroczystej procesji do miejsca objawienia

Do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lubawie-Lipach na odpust Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przypadający w dniach 1 i 2 lipca przybywają bardzo licznie mieszkańcy ziemi lubawskiej, pielgrzymi z wielu miast i miejscowości, aby na nowo zawierzyć Jej swoje życie i wypraszać łaski. „Przemień, Maryjo, moją prośbę w Twoją łaskę” – z taką nadzieją i prośbą w tym roku przybyło kilkadziesiąt tysięcy czcicieli Matki Bożej Lipskiej. Tegoroczne uroczystości maryjne połączone zostały z obchodami jubileuszu 800-lecia chrztu miasta i ziemi lubawskiej.

Procesja z figurką

Pierwszego dnia odpustu przy sanktuarium trwało czuwanie modlitewne, któremu przewodniczył ks. kan. prof. Mirosław Mróz. Uroczyste Nieszpory o Najświętszej Maryi Pannie w farze poprzedziły procesję z figurą poprowadzoną przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i bp. Andrzeja Suskiego. Procesja skierowała się do miejsca objawień w pobliskich Lipach, gdzie sprawowana była Msza św.

W słowie powitania Biskup Andrzej przypomniał wydarzenie sprzed 800 lat i podkreślił znaczenie „świętej ziemi lubawskiej” jako ważnej części dawnej diecezji chełmińskiej, a obecnie toruńskiej. Wspomniał o pobycie w Lipach kard. Stefana Wyszyńskiego 2 lipca 1969 r., gdy ukoronował papieskimi koronami figurkę Matki Bożej Lipskiej, i kard. Józefa Glempa w 1994 r. podczas uroczystości 25-lecia koronacji figury.

Reklama

Język Ewangelii

W homilii kard. Nycz mówił o roli miłosierdzia w życiu codziennym chrześcijanina. Wyraził słowa uznania dla mieszkańców i pielgrzymów za liczną obecność na odpuście i oddawanie czci Maryi w Jej cudownej figurze. Dziękując za 800 lat chrystianizacji ziemi lubawskiej, mówił o wyzwaniu i odpowiedzialności mieszkańców ziemi lubawskiej za przekazywanie kolejnym pokoleniom skarbu, jakim jest dziedzictwo chrześcijańskie. – Pielęgnujcie wszystko, co pozostawili wam poprzednicy – prosił kaznodzieja. Kard. Kazimierz Nycz mówił o wzorze miłosierdzia, jaki dała swoją postawą Maryja, nawiedzając św. Elżbietę i udzielając pomocy. – Miłość miłosierna jest odpowiedzią na miłosierdzie Pana Boga i za to Mu dziękujmy w tym szczególnym roku – zaznaczył kard. Nycz. Podając za wzór nauczanie papieża Franciszka przypominającego o uczynkach miłosierdzia względem ciała i duszy, powiedział: – O problemach miłosierdzia my, ludzie Kościoła, musimy mówić językiem Ewangelii niezależnie od tego, jak mówią inni. Nawiązał również do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, zachęcając do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie oraz młodzieżą w diecezji. Zachęcił do modlitwy o beatyfikację sł. Bożej Magdaleny Mortęskiej.

Kustosz ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz w słowie podziękowania wyraził wdzięczność za uczestnictwo w obchodach. Zachęcił do zapoznania się z dwiema okolicznościowymi publikacjami związanymi z Lubawą i sanktuarium. Liturgię Mszy św. ubogacił śpiewem chór Appasjonata z Lubawy pod dyrekcją Marka Józefowicza. Sanktuarium w Lipach staje się również szczególnym miejscem modlitw za życie poczęte, dlatego po Mszy św. biskupi udzielali błogosławieństwa dzieciom, matkom oczekującym narodzin dzieci.

Rolnicy

Matka Boża Lipska jest patronką rolników, więc i ta grupa zawodowa modliła się podczas wieczornej Eucharystii o opiekę w pracach na roli. Mszy św. przewodniczył diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Homilię wygłosił ks. kan. prof. Mirosław Mróz, który mówił o potrzebie dążenia do ekologii ziemi, a również o ekologii serca i duszy. – Rolnik ma ukochać ziemię jak Maryja, chronić, dbać, doglądać, bronić, czuwać, a nie tylko dążyć do maksymalnego zysku – podkreślił ks. kan. prof. Mróz.

Czas modlitw

Wieczorne czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych, modlitwa różańcowa, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze świecami oraz Msza św. o Najświętszej Maryi Pannie o północy, której przewodniczył neoprezbiter z Lubawy posługujący w Wiedniu ks. Wojciech Chmielewski, zakończyły pierwszy dzień uroczystości w Lipach. Przez całą noc trwało czuwanie przy figurze Maryi, aby następnego dnia o poranku wyśpiewać Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. 2 lipca Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. Podczas popołudniowej Mszy św. z udziałem kierowców poświęcono pojazdy. Po Nieszporach o Najświętszej Maryi Pannie w uroczystym orszaku odprowadzono figurę do kościoła farnego.

Tagi:
sanktuarium

Reklama

Maryjne czuwanie z Pasterzem

2019-07-10 09:42

Agnieszka Raczyńska
Edycja sosnowiecka 28/2019, str. VI

To był gorący, czerwcowy wieczór. Gorący nie tylko z uwagi na wysoką temperaturę na zewnątrz, ale przede wszystkim na duchowe przeżycia, które towarzyszyły maryjnemu czuwaniu w sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w sercu Jaroszowca. Tegoroczne czuwania, które zainaugurowane zostały w maju, a zakończą się w październiku, mają charakter jubileuszowy. W bieżącym roku obchodzimy bowiem 25-lecie spotkań z Matką Boga i naszą Matką w tym urokliwym miejscu

Agnieszka Raczyńska
Mszę św. z bp. Grzegorzem Kaszakiem koncelebrowało 30 kapłanów

Przez 25 lat czuwaniom przewodniczyło wielu wspaniałych kapłanów, wielu wytrawnych kaznodziejów głosiło tutaj homilie, wielu wznosiło modlitwy w różnych intencjach, ale po raz pierwszy wieczorowi z Maryją przewodniczył sam pasterz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak, który na zaproszenie proboszcza parafii, ks. kan. Jana Wieczorka, odprawił Eucharystię i wypowiedział Boże słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Matka Boża Szkaplerzna

xzr
Edycja szczecińsko-kamieńska 31/2002

Arkadiusz Bednarczyk

16 lipca przypada w liturgii Kościoła wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Dzień ten nazywany jest często dniem Matki Bożej Szkaplerznej, gdyż bezpośrednio wiąże się z nabożeństwem szkaplerza.

Historia szkaplerza karmelitańskiego sięga XII w. Duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili życie modlitwy na Górze Karmel w Palestynie. Nazywali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy. Kościół uznał ich regułę życia i dał prawny początek Zakonowi Karmelitów, który promieniował przykładem świętości w nowym dla siebie środowisku, ale nie uniknął też określonych trudności. Wtedy odznaczający się świętością generał zakonu, angielski karmelita św. Szymon Stock, zmobilizował swoich braci i zawierzając się Maryi, prosił Ją o pomoc. Jak podają kroniki, gdy modlił się słowami antyfony Flos Carmeli ( Kwiecie Karmelu) w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ukazała mu się Maryja w otoczeniu aniołów i wskazując na szkaplerz, powiedziała: "Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania". Nabożeństwo szkaplerzne, praktykowane początkowo tylko we wspólnotach karmelitańskich, bardzo szybko rozpowszechniło się wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Do nabożeństwa szkaplerznego przywiązane są przywileje uznane przez Kościół jako objawione przez Maryję:

- noszącym szkaplerz Maryja zapewniła opiekę w trudach i niebezpieczeństwach życia zarówno względem duszy, jak i ciała;

- w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia;

- każdy, kto nosi szkaplerz, jest złączony z Zakonem Karmelitańskim i ma udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci (objęty jest intencjami Mszy św., komunii św., umartwień, postów, modlitw itp.).

Z końcem XV w. do powyższych łask dołączono tzw. przywilej sobotni oparty na objawieniu, jakie miał mieć papież Jan XXII. Maryja obiecała przez niego, że każdy noszący szkaplerz i zachowujący czystość według swego stanu zostanie uwolniony z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Każdy, kto chciałby przyjąć i nosić szatę Maryi, niech czuje się zaproszony na comiesięczne skupienie Bractwa Szkaplerza w Sanktuarium Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie ( os. Słoneczne). Każdego 16. dnia miesiąca wspólnotowa adoracja od godz. 17.00, Różaniec i o godz. 18.00 Msza św., podczas której jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. 16 lipca, z okazji wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, miało miejsce wspólne dziękczynienie noszących szkaplerz, składane Maryi w Jej sanktuarium za nieustanną opiekę nad nami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem