Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka Pojednania – z Jaworzna do Lisieux

Projekt jest śmiały, ale przecież wiele pomysłów wspólnoty „Betlejem” z Jaworzna jest nietuzinkowych, jak np. pielgrzymka rowerowa do Ziemi Świętej, Grecji, piesza do Rzymu czy maraton na Malcie. Tym razem mieszkańcy „Betlejem” ze swoim duchowym przewodnikiem ks. Mirosławem Toszą wyruszą w Pielgrzymkę Pojednania do Lisieux. Motywem wędrówki jest także uczczenie 20. rocznicy istnienia wspólnoty

Pielgrzymka Pojednania rozpocznie się 1 sierpnia br. i potrwa do 3 października br. Grupa 10 bezdomnych i 2 wolontariuszy wyruszy z domu Stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie do Lisieux – miasta w północnej Francji, w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus, karmelitanka, patronka misji, kobieta pokoju i pojednania, patronka wspólnoty.

Trasę liczącą 1600 km pokonają na trzy sposoby: pieszo, na rowerach i mini-traktorkach. W sumie piechurzy będą dziennie przemierzać ok. 30-35 km, a „zmotoryzowani” ok. 70-100 km. Pielgrzymi każdego dnia będą się modlić i medytować w intencji pokoju i pojednania między ludźmi. A w wybranych miejscach na trasie – parafiach, domach pomocy społecznej, więzieniach, noclegowniach będzie wyświetlany film Davida Lyncha „Prosta historia”, który jest inspiracją do takiego sposobu pielgrzymowania. Projekcje filmu będą połączone z rozmową o obrazie i wspólną medytacją w ciszy. Co ciekawe pielgrzymka będzie rejestrowana na wideo przez operatora Festiwalu Camerimage. Kolejne etapy pielgrzymki będą relacjonowane na bieżąco w mediach. Każdego dnia, o umówionej godzinie, jak największa liczba osób z Polski, Europy i świata będzie medytować przez kwadrans w intencji pokoju i pojednania. Materiał z pielgrzymki posłuży także do nakręcenia filmu dokumentalnego, który będzie przesłaniem o pokój i pojednanie.

Reklama

– Celem pielgrzymowania jest Lisieux – miejsce, w którym żyła św. Teresa. Ta młoda dziewczyna, karmelitanka, która zmarła w wieku 24 lat na gruźlicę, zaproponowała tzw. małą drogę do Boga i do ludzi. Drogę ubóstwa i pokory, otwartości na innych i szukania pojednania i przebaczenia bez osądzania i oskarżeń. Teresa przekonuje, że źródło pokoju i pojednania znajduje się w sercu każdego człowieka, a podróż „małą drogą” w głąb siebie pozwala z tego źródła czerpać dla siebie i dla innych. Taka forma pielgrzymki jest również odpowiedzią na zachętę papieża Franciszka w Roku Miłosierdzia – mówi ks. Mirosław Tosza. – Czas powstania filmu „Prosta historia”, podejmującego tematykę bliską osobom ubogim, uwikłanym, wykluczonym i „odmiennym”, zbiega się z czasem powstania naszego domu „Betlejem”. Niemal każdy z naszych bezdomnych mieszkańców ma kogoś, z kim zerwał kontakt, rozstał się bądź pokłócił. Regularnie sięgamy po mądrość i przesłanie „Prostej historii”. Film stał się również dla nas inspiracją do wyruszenia w drogę: w 2005 r. rowerami do Rzymu, w 2006 r. rowerami do Izraela, w 2009 r. rowerami do Grecji, w 2011 r. do biegu maratońskiego na Malcie, a w 2014 r. do pieszej pielgrzymki do Rzymu. Tegoroczna pielgrzymka jest m.in. podziękowaniem za ten film dla reżysera w jego 70. urodziny. Poprosiliśmy go o patronat i odwiedzenie nas w Jaworznie – powiedział ks. Mirosław Tosza.

Jak będzie przebiegać pielgrzymka? Otóż grupa piesza złożona z 6 osób – ks. Pawła Gielca i 5 bezdomnych z „Betlejem” – wyruszy 1 sierpnia do Lisieux. Cały ekwipunek będą nieść na plecach. Do Paryża dotrą ok. 19 września. Drugiej grupie – na rowerach i mini-traktorkach – złożonej z 7 osób, będzie przewodniczył ks. Tosza. Wyruszą 16 sierpnia: trzema mini-traktorkami z przyczepami kampingowymi i czterema rowerami. Ta grupa dotrze do Paryża 19 września i połączy się z grupą pieszą. 22 września obie grupy wyruszą do Lisieux. Do celu dotrą 27 września wieczorem. Do Lisieux pojedzie także autokarem grupa bezdomnych i mieszkańców bloków socjalnych oraz wolontariuszy. W Lisieux wszyscy będą uczestniczyć w trzydniowych rekolekcjach, zwiedzaniu miasta oraz w święcie św. Teresy, które przypada 1 października.

– A wszystko po to, by zachęcić jak najwięcej osób do podjęcia praktyki modlitwy i medytacji oraz umożliwić bezdomnym pokonanie drogi – zewnętrznej i wewnętrznej, która pomoże im odzyskać cel i sens życia, a także by propagować filmy, które wpływają na zmianę destrukcyjnych postaw – podkreśla ks. Mirosław Tosza.

2016-07-14 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odmieniła oblicze ziemi

Niedziela warszawska 22/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

Ryszard Rzepecki

Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 r. trwale zmieniła Polaków

Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 r. trwale zmieniła Polaków

Pierwsza podróż apostolska Jana Pawła II do Ojczyzny i słowa, które wypowiedział, odmieniły oblicze ziemi. Polskiej ziemi

Pielgrzymka, osiem miesięcy po wyborze Karola Wojtyły na papieża, wiodła do trzech sanktuariów narodowych. Do grobowca św. Wojciecha w Gnieźnie, cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i do grobu św. Stanisława w Krakowie. Ale zaczęła się w Warszawie od wydarzeń, które wielu zapamiętało na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję