Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Przekażcie sobie znak pokoju

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 3

mrallen/Fotolia.com

Gdy słyszymy słowa kapłana wypowiadane do uczestników Mszy św.: „Przekażcie sobie znak pokoju”, w jednym momencie wszyscy zgromadzeni w kościele przez podanie ręki czy skłonienie głowy wyrażają serdeczne intencje w stosunku do stojących obok. My, chrześcijanie, w tym znaku nawiązujemy do Chrystusowego pozdrowienia: „Pokój wam”, i uświadamiamy sobie Boże przykazanie: „Będziesz miłował...”.

Proszę wybaczyć, ale z tym liturgicznym znakiem skojarzył mi się szczyt NATO w Warszawie. Podczas tego spotkania przedstawiciele wielu krajów niejako podali sobie ręce z intencją zachowania światowego pokoju. I choć rezultat szczytu NATO wyraża się w różnych działaniach wojskowych, to nie ma to na celu wywoływania wojen, ale zabezpieczenie pokoju. To przemówienie do świadomości ludzi ogarniętych żądzą zabijania, że nie mogą być bezkarni w swoich poczynaniach naruszania wolności narodów. Owszem, jest w tym argument siły, ale przez pokazanie przewagi uczestnicy szczytu pragną powiedzieć wrogowi: Nie wolno anektować cudzej ziemi! Nie wolno strzelać do niewinnych ludzi! My, światowi przywódcy zrzeszeni w Pakcie Północnoatlantyckim, na to nie pozwolimy.

Jakże potrzebne są takie znaki braterstwa i przyjaźni, jakże potrzebna jest solidarność w dobrem. Szczyt NATO w Warszawie pokazał, że państwa świata, choć każde boryka się z wieloma problemami, są w stanie zjednoczyć się w obronie przed złem. Że w działaniach wielkich tego świata mogą istnieć przyjaźń i jedność w dążeniu do dobrego wspólnego celu, a przede wszystkim do kultury życia opartej na prawdzie. Jakże na miejscu są tu słowa Chrystusa: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). We wszystkich wielkich przedsięwzięciach, także tych militarnych, na czoło wysuwa się pojęcie prawdy, która dotyczy ludzkiej wielkości i piękna, a zasadza się na wolności człowieka. Jest on bowiem z natury wolny i wolność jest jego prawem podstawowym. Jeśli tylko w tej wolności nie narusza wolności innych – to nie może być w żaden sposób ograniczany. Wiemy, że są różni oszuści i manipulanci, którzy zamazują prawdziwość słów i wydarzeń i sprawiają, że podejmowane są niekiedy bardzo dziwne decyzje, i to na forum światowym. Tacy powinni zostać jak najszybciej zdemaskowani, gdyż ich działania nie służą dobru społecznemu.

Tak, światu bardzo potrzebny jest pokój. Bo tylko w pokoju mogą szczęśliwie żyć i rozwijać się narody, tylko w pokoju można budować dobrą przyszłość.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję