Reklama

Watykan

Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Od 1 sierpnia 2016 r. nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej będzie jego dotychczasowy wicedyrektor – 56-letni dr Greg Burke ze Stanów Zjednoczonych. Jego zastępcą będzie po raz pierwszy kobieta – 40-letnia dr Paloma García Ovejero z Hiszpanii

Kim jest nowy rzecznik Stolicy Apostolskiej?

Greg (Gregory Joseph) Burke urodził się 8 listopada 1959 r. w Saint Louis. Po ukończeniu liceum jezuickiego studiował literaturę porównawczą na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, specjalizował się w dziennikarstwie. Wstąpił wówczas jako numerariusz do Opus Dei.

Pracował dla United Press International w Chicago, dla Agencji Reutera i dla tygodnika „Metropolitan”, a w końcu został rzymskim korespondentem katolickiego tygodnika „National Catholic Register”. W 1990 r. rozpoczął współpracę z pismem „Time” – był jego korespondentem w Rzymie, gdy tygodnik ogłosił św. Jana Pawła II Człowiekiem Roku 1994. W 2001 r. rozpoczął pracę dla telewizji Fox News jako jej rzymski korespondent.

W 2012 r. został zatrudniony w Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jako doradca ds. komunikacji, a trzy lata później papież Franciszek mianował go wicedyrektorem watykańskiego Biura Prasowego. Oprócz języka angielskiego zna włoski, hiszpański i francuski.

O znaczeniu kontaktu Kościoła ze światem

Reklama

O swoim entuzjazmie, ale też o obawach związanych z kierowaniem Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej Greg Burke mówił w swoim pierwszym wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Nowy dyrektor wskazał na znaczenie, jakie ma dziś dla kontaktów Kościoła ze światem jego ojczysty język angielski, a także hiszpański, którym posługuje się jego zastępczyni Paloma García Ovejero.

– Zdaję sobie sprawę, że Biuro Prasowe to niełatwa praca. Co innego być dziennikarzem – to mi się zawsze podobało – tutaj natomiast sprawa wydaje się o wiele bardziej skomplikowana. Sądzę, że dziś najważniejsza jest międzynarodowość. Kościół katolicki ze swej natury jest uniwersalny. W tym uniwersum bardzo ważny dla katolików jest dzisiaj język hiszpański, ale gdy chce się zwracać do całego świata, niewątpliwie trzeba też mówić po angielsku. Jestem następcą o. Lombardiego, u którego widziałem bezgraniczną cierpliwość, a także uprzejmość. On zawsze potrafi być bardzo miły wobec ludzi, bardzo przystępny. Cechuje go całkowite oddanie Ojcu Świętemu i pracy. Mam nadzieję, że przynajmniej po części będę miał te zalety – powiedział Greg Burke.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: komunikat w kwestii ochrony życia

[ TEMATY ]

episkopat

rzecznik

Andrzej Tarwid

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Konferencja Episkopatu Polski przypomina, że popiera wszystkie projekty ustaw postulujące pełną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale nie popiera projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji - przypomniał w przesłanym KAI komunikacie rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podajemy komunikat rzecznika Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy: młodzi idą pieszo do stolicy na spotkanie z papieżem

2023-01-27 16:35

[ TEMATY ]

spotkanie

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po raz pierwszy papież przyjeżdża (…) do tego tak młodego kraju, który doświadczył ciężkich, wewnętrznych konfliktów już w pierwszych latach istnienia” – zauważył ordynariusz diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Bp Christian Carlassare podkreślił znaczenie nadchodzącej wizyty Franciszka, która będzie miała charakter ekumeniczny, nastawiony na głoszenie pokoju. Przykładem tego mogą być młodzi, którzy pieszo zmierzają do Dżuby na spotkanie z Ojcem Świętym.

Specjalna pielgrzymka diecezji Rumbek wyruszyła w tych dniach, aby dotrzeć do stolicy Sudanu Południowego w odpowiednim czasie. Wsparli ją również miejscowi anglikanie oraz lokalne władze.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zwierzchników religijnych z Ukrainy: „Jestem blisko was i stale modlę się za Ukrainę”

2023-01-27 19:44

[ TEMATY ]

papież

Ukraina

religie

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Ppapież Franciszek przyjmujący delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych w Watykanie, 25 stycznia 2023 r.

Jestem blisko was i modlę się za was – zapewnił Franciszek delegację Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR), którą przyjął na audiencji 25 stycznia w bocznej salce Auli Pawła VI w Watykanie. Papież najpierw wręczył swym gościom tekst przygotowanego wcześniej orędzia, a następnie wygłosił do nich zaimprowizowane przemówienie.

Oto jego treść:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję