Reklama

Polska

Komentarz

Wydarzenia, jakich w Polsce jeszcze nie było

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 4

[ TEMATY ]

komentarz

ŚDM w Krakowie

Mazur/episkopat.pl

Nie było takiego spotkania w Polsce, na które by przybyli ludzie ze 187 krajów. Nigdy w Polsce nie akredytowało się na jedno wydarzenie niemalże 6 tys. dziennikarzy. Najprawdopodobniej nigdzie na świecie, poza Watykanem, nie koncelebrowało z papieżem Eucharystii ok. 800 biskupów, w tym 70 kardynałów. A to wszystko dzięki papieżowi Franciszkowi i Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie.

28 lipca br. Jasna Góra stanie się Domem Matki, w którym jest miejsce dla każdego człowieka, także tego będącego na peryferiach wiary. Wizyta papieża Franciszka to rekolekcje narodowe w roku 1050-lecia Chrztu Polski, które mają swój szczyt właśnie na Jasnej Górze.

29 lipca papież Franciszek nawiedzi były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Milczenie Papieża stanie się wołaniem o pokój i oddaniem hołdu tym, którzy zginęli w tym obozie, zarówno z narodu żydowskiego, jak i z narodu polskiego oraz wielu innych narodów. Można powiedzieć, że podobnie jak w Jerozolimie jest Ściana Płaczu, tak ten obóz stanowi miejsce płaczu. Płaczu na wieki.

Reklama

W dniach 30-31 lipca br. w Krakowie będą miały miejsce centralne uroczystości XXXI Światowych Dni Młodzieży. Sobota rozpocznie się od spowiedzi w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Mszy św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i kleryków. Papież wskazuje przez to młodzieży i każdemu z nas te dwa sakramenty jako życiowy skarb. Trzecim skarbem jest modlitwa wspólnotowa. Dlatego radosne czuwanie Ojca Świętego z młodzieżą zakończy sobotni dzień, aby w niedzielę spotkać się na Eucharystii.

Wizyta papieża Franciszka w naszej Ojczyźnie będzie szczególnie ważna dla świata, ponieważ razem z nim przybywa do Polski młodzież z całego globu na swój jubileusz w Roku Świętym Miłosierdzia.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierne społeczeństwo

[ TEMATY ]

komentarz

miłosierdzie

fotolia.com

Niedziela 8 kwietnia, zwana w Kościele katolickim Niedzielą Miłosierdzia, zainaugurowała w Polsce Tydzień Miłosierdzia zatytułowany „Miłosierdzie źródłem wolności”.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję