Reklama

Po raz pierwszy kobieta wiceszefem papieskiego Biura Prasowego

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 5

Włodzimierz Rędzioch

Paloma García Ovejero

Paloma García Ovejero

11 lipca 2016 r. to dzień szczególny w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Odbyło się wtedy pożegnanie jego dotychczasowego dyrektora – włoskiego jezuity ks. Federico Lombardiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnich 10 lat, dokładnie od 11 lipca 2006 r. Wzruszającej uroczystości pożegnalnej przewodniczył ks. prał. Dario Viganò, prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji, któremu podlegają wszystkie watykańskie media. Spotkanie stało się też okazją do przedstawienia nowego szefa Biura Prasowego – Amerykanina Grega Burke’a, dotychczasowego wicedyrektora, oraz wicedyrektor Biura – Hiszpanki Palomy Garcíi Ovejero. Oficjalnie obejmą oni swoje urzędy 1 sierpnia 2016 r.
Szczególne poruszenie wywołała nominacja Palomy, która jest pierwszą kobietą na tym wysokim i odpowiedzialnym stanowisku w papieskim Biurze Prasowym. Poznałem ją w 2012 r., gdy przyjechała do Rzymu. Miała już za sobą studia dziennikarskie na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, gdzie zajmowała się studiami baskijskimi, później na Uniwersytecie Nowojorskim specjalizowała się w strategiach zarządzania i komunikacji społecznej. Od 1998 r. pracowała w hiszpańskim Radiu Cope, którego po kilku latach została redaktor naczelną. W 2012 r. została korespondentką Radia Cope w Rzymie i Watykanie, jednocześnie współpracowała także z różnymi telewizjami i czasopismami. Pracę ułatwia jej dobra znajomość języków obcych – oprócz hiszpańskiego zna angielski, włoski i chiński.
W dniu ogłoszenia nominacji spotkałem się z Palomą, by pogratulować jej i złożyć życzenia. Spotkanie to stało się także okazją do przyjacielskiej rozmowy.

W. R.

* * *

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Kiedy dowiedziałaś się o nominacji na stanowisko wicedyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej?

PALOMA GARCÍA OVEJERO: – W piątek 8 lipca br. zadzwoniono do mnie z Sekretariatu Stanu z pytaniem, czy jestem w Rzymie, i poproszono, bym przyszła natychmiast do Watykanu, bo czeka na mnie substytut do spraw ogólnych. Poszłam jak najszybciej mogłam i po 20 minutach spotkałam się z abp. Angelo Becciu. Bez zbytnich formalności substytut powiedział mi: „Mam dla ciebie propozycję od Papieża”. Nie wiedząc jeszcze, o co chodzi, odpowiedziałam, że na każdą papieską propozycję mówię „tak”. Wtedy abp Becciu wyjaśnił mi, że Franciszek chce, abym mu pomagała, pełniąc funkcję wicedyrektora Biura Prasowego.

– Jak zareagowałaś na tę propozycję?

– Gdy to usłyszałam, przestałam oddychać, ale po chwili pomyślałam, że jeżeli taka jest wola Ojca Świętego, muszę być do jego dyspozycji. Przez ostatnie 4 lata służyłam Kościołowi hiszpańskiemu jako korespondentka w Rzymie i Watykanie radia Episkopatu Hiszpanii, pomyślałam więc, że teraz będę mogła służyć całemu Kościołowi, skoro taka jest wola Papieża.

– Przez ostatnie lata to ty, jako dziennikarka, korzystałaś z usług Biura Prasowego i jego dotychczasowych szefów – ks. Federico Lombardiego i o. Ciro Benedettiniego. Czego oczekują dziennikarze od dyrekcji Biura Prasowego, a więc czego będą wymagać od Ciebie?

Reklama

– Oczywiście, będę do usług moich kolegów dziennikarzy, z którymi pracowałam przez wiele lat. Ale chciałabym podkreślić jedną rzecz – nigdy nie byłam zawiedziona pracą dotychczasowej dyrekcji Biura Prasowego. Ks. Lombardi w kontaktach był zawsze zrozumiały i przejrzysty, a poza tym jest osobą o wielkiej dobroci i pokorze. Nauczyłam się też od niego spokojnego przeżywania wiary.

– Czy to znaczy, że uważasz ks. Federico za wzór do naśladowania?

– Jest on dla mnie wzorem szefa biura prasowego, ale także człowieka, który podbija cię swoją dobrocią. Nie zawsze mógł nam, dziennikarzom, wszystko powiedzieć i wyjawić, ale to jest oczywiste.

– Znalazłaś się na czele Biura Prasowego obok dawnego kolegi Grega Burke’a. Hiszpanka obok Amerykanina...

– Gdy przyjechałam do Rzymu, Greg pracował już w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, dlatego nie miałam okazji poznać go lepiej, tak jak innych kolegów. Ale zawsze był dla mnie osobą godną zaufania i bardzo dyskretną. Natomiast sam fakt, że cudzoziemcy – Amerykanin i Hiszpanka – kierują papieskim Biurem Prasowym, świadczy o umiędzynarodowieniu tej instytucji, podobnie jak międzynarodowa stała się Kuria Rzymska. Poza tym większość watykanistów to cudzoziemcy, którzy najczęściej posługują się językami angielskim i hiszpańskim.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23

[ TEMATY ]

obraz

obraz

aukcja

kradzież

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro - poinformowała PAP ambasada RP w Niemczech.

CZYTAJ DALEJ

Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

Niedziela Ogólnopolska 45/2022, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co daje nam modlitwa w trudnych sytuacjach?

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję