Reklama

Odszedł wielki siewca Miłosierdzia Bożego

Niedziela Ogólnopolska 30/2016, str. 10

Ogromny smutek i ból wypełniły nasze serca po przedwczesnej śmierci Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego naszego wielkiego Ojca i Przyjaciela.

Odszedł do Domu Ojca Niebieskiego nasz umiłowany Pasterz, który swoją chorobą i bolesnym cierpieniem przepraszał dobrego, miłosiernego Boga za grzechy całego świata, a nade wszystko ofiarowywał je nieustannie w intencji jedności i zgody w naszej Ojczyźnie w roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz bezpieczeństwa i owoców duchowych Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. Niech Matka Najświętsza, którą czcił i uwielbiał wraz ze św. Janem Pawłem II, wprowadzi go do Krainy Życia Wiecznego, przed Oblicze Boga Najwyższego i Miłosiernego, aby orędował za nami w Niebie. Pozostanie w naszych sercach i pamięci jako Pasterz dobry, wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wierny nauczaniu papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka oraz Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Arcybiskup Zygmunt zawsze pochylał się ofiarnie nad chorymi i cierpiącymi, zarówno na ciele, jak i na duszy, i w sumieniu.

Wielki Samarytanin III Tysiąclecia w Winnicy Pańskiej, Pelikan Bożej i Matczynej Miłości. Wzór dobrego i sprawiedliwego Ojca, Pasterza i Przyjaciela. Pasterską moc czerpał niestrudzenie z umiłowania modlitwy i Eucharystii. Zawsze dawał piękne i przykładne świadectwo swojej miłości do ludu Bożego. Całe jego ziemskie życie było służbą drugiemu człowiekowi, któremu błogosławił w imię Pańskie.

Przez wiele lat mieliśmy szczęście współpracować z Arcybiskupem Zygmuntem oraz gościć w jego diecezjalnym radomskim Betlejem, a także w Rzymie i na Watykanie. Zawsze otaczał nas dobrocią i miłością swojego pasterskiego i przyjacielskiego serca. Dziś dołączył w Niebie do naszych nieżyjących Przyjaciół: Biskupa Jana Chrapka, Biskupa Edwarda Materskiego, Biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Księdza Infułata Józefa Wójcika z Suchedniowa, Księdza Jana Wojtana z Opoczna i do swoich zmarłych ukochanych Rodziców i Wychowawców.

Reklama

Wdzięczność naszych serc kierujemy do Boga Najwyższego i Matki Najświętszej za dar jego posługi tu, na ziemi, albowiem gdziekolwiek się pojawiał, budował i pozostawiał dobre dzieła na chwałę Pana oraz Matki Boga i Człowieka, a także ku pożytkowi rodzaju ludzkiego.

Wszystkim Ludziom Dobrej Woli, Lekarzom i Pielęgniarkom, a nade wszystko Księdzu Piotrowi Supierzowi i Rodzinie Arcybiskupa Zygmunta wyrażamy dziś w modlitwie wdzięczność za trud codziennej troski w czasie choroby i cierpienia Pasterza Zygmunta Zimowskiego – Siewcy Bożego Miłosierdzia w ludzkich sercach.

* * *

Uroczystości pogrzebowe śp. abp. Zygmunta Zimowskiego rozpoczęły się w diecezji tarnowskiej w niedzielę 17 lipca w jego rodzinnej parafii w Mędrzechowie oraz w rodzinnej miejscowości – w Kupieninie. W poniedziałek 18 lipca w katedrze radomskiej odbyło się diecezjalne pożegnanie Zmarłego. 19 lipca natomiast w katedrze radomskiej została odprawiona Msza św. pogrzebowa z udziałem przedstawicieli Watykanu, Konferencji Episkopatu Polski oraz licznych gości. Po Mszy św. ciało Księdza Arcybiskupa zostało złożone w podziemiach katedralnej kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.

2016-07-20 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję