Reklama

„Msza o Pokój i Sprawiedliwość” na błoniach jasnogórskich

Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum zaprasza na widowisko plenerowe na błoniach jasnogórskich, które będzie dziękczynieniem za pielgrzymkę papieża Franciszka do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży oraz za jego obecność na Jasnej Górze

Podczas wyjątkowego widowiska plenerowego Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka wykona dzieło „Misa por la Paz y la Justicia” (Msza o Pokój i Sprawiedliwość) wielkiego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza, głównego przedstawiciela argentyńskiej muzyki ludowej, którego kompozycje znane są na całym świecie, a wykonywania ich podejmowały się największe gwiazdy, m.in. José Carreras i Plácido Domingo.

„Misa por la Paz y la Justicia” jest wyjątkowo rzadko wykonywana w Europie, w szczególności w Polsce. Partytura tego dzieła została przekazana przez Ariela Ramireza bezpośrednio na ręce Janusza Siadlaka niedługo przed śmiercią kompozytora. Dzieło rodaka papieża Franciszka, w którym znalazły się słowa Jana Pawła II, jest muzycznym mostem między dwiema tak pozornie odległymi kulturami – polską i argentyńską – a jednocześnie jest celnym zakończeniem i przesłaniem wielkiego międzynarodowego wydarzenia, którym są Światowe Dni Młodzieży. Nowatorskie widowisko muzyczne, którego latynoskie rytmy poderwą osoby w każdym wieku, skłoni również do głębokiej kontemplacji. Wydarzenie to ma jednak przede wszystkim ważną misję – jest nią zwrócenie uwagi na znaczenie pokoju i sprawiedliwości w świecie pełnym zagrożeń, terroru i niesprawiedliwości.

Widowisko na błoniach jasnogórskich zaprezentowane zostanie w doskonałej obsadzie artystycznej, mszę przedstawią bowiem zawodowy Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum – odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Sierra Manta – jedyny w Polsce zespół specjalizujący się w wykonywaniu folku andyjskiego, a za pulpitem dyrygenckim stanie laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za nieocenione zasługi dla polskiej kultury muzycznej – maestro Janusz Siadlak.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widowisko patronatem medialnym objęła „Niedziela”.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI przyjął laureatów Nagrody Ratzingera

2022-12-01 21:38

Włodzimierz Rędzioch

Dziś po południu, w czwartek 1 grudnia, papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae”dwie osobistości uhonorowane dziś rano przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.

Podczas spotkania, jak podaje Fundacja, w którym uczestniczył abp Georg Gänswein, obaj naukowcy mogli porozmawiać z Benedyktem XVI i wyjaśnić mu swoją pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję