Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia z proboszczem strażakiem

Nie każda parafia może się poszczycić proboszczem, który ma w sobie dwie pasje – najpierw kapłaństwo, a potem bycie strażakiem. Takie szczęście mają wierni w parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie-Nowej Wsi. Parafia obchodziła niedawno 40-lecie swojego istnienia. Zakładał ją nieżyjący już ks. Zenon Szymoniak. W latach 1976-85 był tu wikariat terenowy parafii Żarki Miasto. A że do Żarek było ponad 7 kilometrów, ksiądz przyjeżdżał z Mszą św. do Nowej Wsi i odprawiał w kaplicy św. Izydora. Z budowaniem kościoła było różnie. Jak wiele świątyń, tak i ta powstawała bez aprobaty władz komunistycznych. Nic więc dziwnego, że przez jakiś czas mężczyźni budowali kościół nocą, a kobiety w dzień pilnowały budowy, żeby ktoś złośliwy nie zniszczył powstającego dzieła. Od 10 lat proboszczuje tu ks. Jacek Kołodziejczyk. Stara się duszpasterzować najgorliwiej, jak potrafi. Widać to po zadbanym i ukwieconym otoczeniu kościoła, odnowionej plebanii. Ksiądz proboszcz z nieukrywaną satysfakcją pokazuje prezbiterium, w którego centrum widnieje płaskorzeźba Trójcy Świętej, dokładnie taka sama, jaka wieńczy wielki ołtarz w archikatedrze częstochowskiej. Księdza proboszcza można jednak spotkać nie tylko przy ołtarzu czy w okolicach kościoła, ale również w remizie strażackiej i za kółkiem strażackiego wozu gaśniczego OSP w Nowej Wsi. Ks. Jacek to nie tylko kapelan jednostek OSP w Myszkowie, ale strażak z krwi i kości. – Żeby być strażakiem, musiałem zrobić nie tylko prawo jazdy kategorii „C”, ale też ukończyć wszystkie kursy sprawnościowe i ratownictwa medycznego – uświadamia nam swoją drogę do służby. – Dziś normalnie jeżdżę ze strażakami do pożarów i zabezpieczenia wypadków drogowych. Zawsze jednak pamiętam, że najpierw jestem księdzem, a potem strażakiem. Nigdy nie zawaliłem odprawiania Mszy św. Jak już jest bardzo trudna sytuacja i nie ma kto kierować samochodem strażackim, szukam księdza na zastępstwo. W akcji ludzie rzadko mnie rozpoznają, bo to nie czas, żeby przyglądać się ludziom, ale zdarza mi się usłyszeć okrzyk zdziwienia: „Ty, zobacz, ten strażak to chyba nasz ksiądz!”. Myślę, że to też ma swoje znaczenie, że jestem jednym z ponad 40 strażaków w Myszkowie-Nowej Wsi. Przecież jestem też z nimi jako ksiądz, a oni, oprócz tego, że są strażakami, ze swoimi rodzinami należą do naszej parafii. Jesteśmy więc jedną rodziną – opowiada ks. Jacek Kołodziejczyk.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: wojskowi strażacy zainaugurowali swoje święto Mszą św.

[ TEMATY ]

straż pożarna

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Mszą św. w katedrze polowej WP zainaugurowali obchody dwudziestolecia żołnierze i pracownicy wojska Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej(WOP). Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego ks. płk January Wątroba. W homilii dziękował wojskowym strażakom za pełną poświęcenia służbę na rzecz bliźnich. Dziś rozpoczęły się dwudniowe obchody święta WOP.

Na początku Eucharystii ks. Wątroba odczytał przesłanie od Józefa Guzdka. Biskup Polowy WP dziękował żołnierzom i pracownikom Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej za ich ofiarną służbę na rzecz ludzkiego życia i mienia.
- Strażacy cieszą się niegasnącym szacunkiem i zaufaniem rodaków. Tak wielkie zaufanie społeczeństwa jest ogromnym zaszczytem, ale i zobowiązaniem - napisał bp Guzdek w odczytanym przesłaniu.
Biskup polowy zapewnił o swej modlitwie w intencji strażaków wojskowych i ich rodzin. Polecił ich opiece patrona strażaków św. Floriana. Decyzją biskupa polowego płk Tadeusz Likus, szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej został odznaczony medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W homilii ks. Wątroba podkreślił, ze strażacy są szczególną grupą zawodową, w której szeroko rozpowszechnione są najlepsze cechy charakteru, takie jak odpowiedzialność, stanowczość i hart ducha. Dodał, że aby wykonywać ten zawód trzeba dużej odwagi i poświęcenia.
- Obchodząc dziś święto Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej chcemy podziękować Wam, za to wasze działanie i poświęcenie, które jak dobry dotyk przynoszą radość i przywracają uśmiech na twarzach zalęknionych. Dziękujemy za każdy dobry, kojący i pomagający dotyk waszej ofiarnej służby. Ludzie cenią wasze zaangażowanie, waszą gotowość i wierność, która niejednokrotnie zostaje okupiona zdrowiem i życiem - powiedział.
Wikariusz generalny biskupa polowego polecił Bożemu Miłosierdziu wszystkich poległych na służbie strażaków wojskowych. Zawierzył też służbę wojskowych strażaków opiece ich patrona, św. Floriana.
WOP jest organem wykonującym w komórkach i jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej zadania Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy WOP organizują i prowadzą akcje ratownicze w czasie walki z pożarami, udzielają pomocy Państwowej Straży Pożarnej w prowadzeniu akcji ratowniczych, a także wykonuje pomocnicze czynności ratownicze w czasie klęsk żywiołowych.
WOP zajmuje się także profilaktyką przeciwpożarową, nadzoruje przepisy przeciwpożarowe w jednostkach wojskowych, a także szkoli kadry dla potrzeb ochrony przeciwpożarowej. Żołnierze i pracownicy WOP działają nie tylko w kraju, ale także na misjach pokojowych, dbając o ochronę przeciwpożarową Polskich Kontyngentów Wojskowych, m. in. lotnisk.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję