Reklama

Niedziela Podlaska

Dekanalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Węgrowie

W 2016 r. nasza Ojczyzna obchodzi 1050. rocznicę Chrztu Polski. Również w Węgrowie, który w bieżącym roku świętuje 575. rocznicę nadania praw miejskich, odbyły się uroczystości upamiętniające Chrzest Polski

Z inicjatywy dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego i wicemarszałek Senatu RP Marii Koc 25 czerwca odbyły się w Węgrowie dekanalne obchody rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się przed krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszego kościoła pw. św. Barbary w Węgrowie. Ks. Leszek Gardziński powitał przybyłych gości oraz mieszkańców Węgrowa, następnie przedstawił zebranym sens i znaczenie historycznego wydarzenia sprzed ponad 10 wieków. Po odśpiewaniu „Roty” wszyscy przeszli ulicami Węgrowa w Marszu Wdzięczności za Wiarę. Uroczysty przemarsz zakończył się na placu przed bazyliką mniejszą, gdzie uczestnicy obchodów odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i wysłuchali fragmentów „Kazań sejmowych” ks. Piotra Skargi, które przeczytał Kamil Gołębiewski, uczeń klasy II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Następnie w bazylice sprawowana była Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz. Mszę św. sprawowali również ks. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz ks. Leszek Gardziński i ks. Romuald Kosk. W tych podniosłych uroczystościach religijno-patriotycznych, będących wyrazem wdzięczności za Chrzest Polski oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich i narodowych, uczestniczyli: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, delegacja powiatu węgrowskiego, burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, wiceburmistrz Leszek Redosz, radni Rady Miejskiej, delegacja gminy Liw, przedstawiciele służb mundurowych, klasa I mundurowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego, węgrowscy harcerze, Stowarzyszenie Niezłomni, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Węgrowa. Uroczystości ubogaciła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta. Węgrowskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zakończył przepiękny autorski program Haliny Łabonarskiej „Polsko – Ojczyzno moja”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej. Aktorka przy akompaniamencie Mai Rumockiej przybliżyła literaturę i poezję polską zawierającą treści patriotyczne. Na zakończenie koncertu wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz podziękował paniom za wspaniały występ i dostarczenie słuchającym kulturalnych przeżyć. W podziękowaniu wręczył kosz z kwiatami oraz miejskie upominki. Wiceburmistrz na ręce dyrektor Małgorzaty Piórkowskiej złożył podziękowania dla pracowników Biblioteki Miejskiej za zorganizowanie występu Haliny Łabonarskiej. Dziękując ks. Gardzińskiemu i Marii Koc za zorganizowanie obchodów rocznicowych Chrztu Polski, podkreślił, że dobrze się stało, iż Węgrów, który obchodzi 575. rocznicę nadania praw miejskich i zawsze był blisko wartości chrześcijańskich, uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg u twoich drzwi

Przychodzą do kościoła czasem po latach niewiary, wątpliwości, szukania swojego duchowego miejsca. Czasem przybywają jakby z zupełnie innej planety. Uczą się znaku krzyża i oblizują palce po święconej wodzie, ciekawi, czy smakuje inaczej. Smakuje inaczej, bo chrzest czyni ich innymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję