Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy kielecki misjonarz

W sobotę 2 lipca w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Pawłowi Gabrysiowi SMA pochodzącemu z diecezji kieleckiej.

Eucharystii przewodniczył Biskup Jan, wraz z nim przy ołtarzu modliło się ponad dwudziestu kapłanów z naszej diecezji oraz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Obecna była rodzina neoprezbitera oraz wierni z parafii św. Jadwigi Królowej, a także alumni z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc.

W homilii Ksiądz Biskup mówił m. in. o przeżywanym Roku Miłosierdzia oraz o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Nawiązał do pracy misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię wśród wielu narodów świata. To dzięki nim nastąpiła chrystianizacja Polski i od wieków nieprzerwanie na wszystkich kontynentach świata głoszone jest Słowo Boże. Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który na pytanie: Kto jest misjonarzem? Odpowiedział w encyklice „Redemptoris Misio”: „«Na mocy chrztu świętego, wszyscy jesteśmy misjonarzami»”, a więc wszyscy mamy nieść Chrystusa, bo jesteśmy posłani – mówił Biskup – i łaska chrztu to nie tyle skarb i talent do przechowania, ale do podzielenia się w myśl tej prawdy, że wiara umacnia się tylko wtedy, kiedy jest przekazywana. To wielkie dzieło Pan Bóg rozpoczął tak delikatnie w każdym z nas, gdy zostaliśmy konsekrowani w imię Trójcy Przenajświętszej” – mówił Biskup Jan.

Zwracając się do zgromadzonych, Biskup pytał, czy rzeczywiście Eucharystia jest dla nas, ludzi wierzących tą „najpiękniejszą ucztą tygodnia w naszym życiu”. Biskup zachęcał, aby „nasączać się Bożym Słowem, aby odczytywać swoje powołanie i jego zadania i wyzwania właściwe naszym czasom”.

Zwracając się do diakona Pawła, powiedział: „Za chwilę otrzymasz święcenia prezbiteratu, bądź mężny jak prorok Jeremiasz, nawet gdyby ci przyszło przeżyć tak przykre chwile jak Paweł Apostoł na Areopagu ateńskim, kiedy od mądrych Greków usłyszał: «posłuchamy cię innym razem». Rozmawiaj z Jezusem nie tylko często, ale zawsze na modlitwie, wsłuchuj się uważnie w Jego dobre rady, głoś Jego Dobrą Nowinę, ponieważ świat i Afryka jej potrzebują i oczekują. Po święceniach Biskup wręczył neoprezbiterowi Biblię i krzyż misyjny na podjętą przez niego drogę głoszenia Ewangelii.

Reklama

Ksiądz Paweł swoją formację rozpoczął dziewięć lat temu w Seminarium Duchownym Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym koło Warszawy. Ukończył kursy językowe w Manchesterze i Strasburgu. Neoprezbiter został posłany do wspólnoty Kościoła w Tanzanii, w której już wcześniej odbywał roczny staż pastoralny.

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym założonym w 1856 r. przez bp. Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od nawrócenia do misji

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 18-19

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

Archiwum PDM

Kamerun. Dzieło misyjne Kościoła potrzebuje także materialnego wsparcia

Kamerun. Dzieło misyjne Kościoła
potrzebuje także materialnego wsparcia

Być może ktoś zastanawia się, dlaczego hasłem tegorocznej Niedzieli Misyjnej i następującego po niej Tygodnia Misyjnego są słowa zawarte w tytule. Czy nie lepiej byłoby powiedzieć po prostu: Modlimy się za misje i wspieramy je materialnie? Otóż nie! Nasze zaangażowanie w ewangelizację świata nie może być tylko gestem filantropa czy jednorazowym porywem ducha. Ono ma być owocem naszego spotkania z Jezusem i z Jego miłością. To z niego rodzi się pragnienie, aby również inni poczuli ciepło Jego miłości i miłosierdzia. Pisze o tym papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Misyjny: „Misje to pasja, którą żywimy wobec Jezusa i wobec ludzi. Gdy trwamy na modlitwie przed Jezusem ukrzyżowanym, to widzimy ogrom Jego miłości, która daje godność i nas umacnia, a równocześnie czujemy, że ta miłość, która wypływa z Jego przebitego serca, rozlewa się na cały lud Boży i na całą ludzkość. Wtedy czujemy też, że On chce się nami posłużyć, aby przybliżać się coraz bardziej do swojego umiłowanego ludu (por. «Evangelii gaudium», 268) oraz do tych, którzy Go szczerym sercem szukają”.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Niecały miesiąc po największych jasełkach w mieście, Mszą św. i uroczystą galą organizatorzy, darczyńcy i wolontariusze podsumowali Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia przeszedł ulicami Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję