Reklama

Niedziela Małopolska

Papieskie Łagiewniki

Stolicą kultu Miłosierdzia Bożego Jan Paweł II nazwał sanktuarium w Łagiewnikach już w 1985 r. To stąd rozprzestrzenia się na cały świat Iskra Miłosierdzia Bożego. To tutaj przybywają pielgrzymi z bliska i z daleka, a obrazy Jezusa Miłosiernego można dziś spotkać już na wszystkich kontynentach

Rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i sanktuarium s. Elżbieta Siepak zauważa, że wpływ na dynamiczny rozwój kultu i sanktuarium miały m.in.: encyklika Jana Pawła II „Dives in misericordia”, beatyfikacja (18 kwietnia 1993 r.) i kanonizacja (30 kwietnia 2000 r.) Siostry Faustyny oraz papieskie wizyty w centrum Miłosierdzia Bożego: Jana Pawła II (w 1997 i 2002), i Benedykta XVI (2006). – Miałam szczęście uczestniczyć we wszystkich papieskich wizytach w sanktuarium w Łagiewnikach – przyznaje s. Elżbieta i mówi, że pierwszą zapamiętała najlepiej: – Długo czekaliśmy na papieża. Trwała modlitwa, w której uczestniczyły siostry, nasze wychowanki (z prowadzonego przez Siostry „Domu Miłosierdzia” – przyp. red.) i apostołowie Bożego Miłosierdzia – osoby ściśle związane z Łagiewnikami. W sobotni wieczór papież modlił się przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i wówczas błogosławionej Siostry Faustyny.

Przesłanie, zawierzenie i posługa

Przywołując homilię Jana Pawła II, s. Elżbieta podkreśla: – Papież powiedział, że nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie Boże, owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca go aż na wyżyny świętości Boga. Odnosząc się do sanktuarium, Jan Paweł II zaznaczył, że każdy może tu przyjść, spojrzeć na obraz Miłosiernego Chrystusa i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała s. Faustyna – „Nie lękaj się, ja zawsze jestem z tobą”. Papież zapewniał, że jeżeli szczerym sercem odpowiemy: „Jezu, ufam Tobie”, to znajdziemy ukojenie dla naszych niepokojów i lęków. Moja rozmówczyni wspomina: – Chociaż Ojciec Święty był już zmęczony i chorobą, i podróżą, to wniósł swoją osobą pokój i radość, jakie towarzyszą ludziom, którzy ufają Bożemu Miłosierdziu.

W 1997 r. Jan Paweł II obejrzał makietę bazyliki Bożego Miłosierdzia i złożył na niej swój podpis oraz poświęcił przywieziony z Golgoty kamień węgielny pod budowę, a 17 sierpnia 2002 r. przybył do Łagiewnik, aby konsekrować nową świątynię.

Reklama

Reprezentująca Akademicki Ruch Misyjny Agata Schönborn zauważa, że to nie przypadek, iż Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny nawiedził sanktuarium w Łagiewnikach w 3. sobotę, zwaną misyjną. Przypomina, że wówczas Ojciec Święty dokonał także aktu zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu i podkreśla: – W tym dniu przypadła modlitwa w papieskiej intencji misyjnej na sierpień: „Aby w rozległych dzielnicach nędzy na całym świecie działalność misjonarzy łagodziła cierpienia, które są owocem niesprawiedliwości i sprzyjała integralnemu rozwojowi człowieka”. Jan Paweł II nawiązał do niej w homilii, zauważając m.in., że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, a na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie…

W 2006 r. do Łagiewnik przybył Benedykt XVI. Papież spotkał się tu z chorymi, niepełnosprawnymi i z ich opiekunami. Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk, podkreślając rolę tej wizyty, zauważa: – Spotykając się z chorymi, Benedykt XVI ukazał zebranym najgłębszy sens podejmowania posługi miłosierdzia wobec chorych i niepełnosprawnych, dla których stają się jakby przedłużeniem miłosiernych dłoni samego Boga i Jego kochającego serca.

W oczekiwaniu na Franciszka

S. Elżbieta Siepak i ks. Franciszek Ślusarczyk mówią, że przygotowania do kolejnej wizyty papieskiej trwają od wielu miesięcy i mają różnorodny charakter. Wymieniają projekty i akcje, które zostały zrealizowane. – W Łagiewnikach przygotowują się siostry, ich wychowanki, ale też ludzie młodzi i apostołowie Bożego miłosierdzia – zapewnia s. Elżbieta Siepak i wyjaśnia: – Czynimy to, aby jeszcze lepiej dzielić się orędziem o Bożym Miłosierdziu, żeby być wiarygodnymi i autentycznymi świadkami tej miłości miłosiernej Boga.

Reklama

Rektor sanktuarium dodaje: – Rekolekcje „Dla nas i całego świata” były szansą poznania nie tylko kolejnych uczynków miłosierdzia co do ciała i co do duszy, ale też świadków miłosierdzia, a więc świętych i błogosławionych, którzy są żywą Ewangelią dla kolejnych pokoleń. Również modlitewne spotkania każdego „22” dnia miesiąca stały się cenną inspiracją do tworzenia przestrzeni miłosierdzia w myślach i sercach uczestników, którzy w tym szczególnym miejscu – jak św. Siostra Faustyna – starają się trafnie rozpoznać „znaki czasu”, aby jak najlepiej wypełniać Bożą wolę w codziennym życiu.

Zapytana o przebieg wizyty papieskiej w Łagiewnikach Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy sanktuarium, informuje: – Ojciec Święty przybędzie 30 lipca, w sobotę rano. Będzie modlił się w kaplicy klasztornej sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przed cudownym obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny. W kaplicy spotka się z siostrami i ich wychowankami. Następnie przez Bramę Miłosierdzia wejdzie do bazyliki, gdzie wyspowiada pięć osób – wolontariuszy, którzy pracowali przy przygotowaniach do ŚDM.

Oblicza miłosierdzia

Ks. Franciszek Ślusarczyk: – Ta Brama uświadamia nam bogactwo Bożych darów, które docierają do naszych serc poprzez święte sakramenty. Dlatego Ojciec Święty zasiądzie do konfesjonału, gdzie codziennie od rana do wieczora trwa spowiedź święta, by jako jeden z penitencjarzy stać się wymownym sługą Miłosierdzia wobec młodych ludzi, którzy pragną w tym miejscu doświadczyć przebaczającej miłości Boga. Informuje, że po spełnieniu tej posługi Ojciec Święty przejdzie w stronę głównego ołtarza, by zawierzyć Bogu wszystkie sprawy Kościoła i świata. I dodaje: – Mamy nadzieję, że papież Franciszek skieruje również do zebranych krótkie słowo i udzieli pasterskiego błogosławieństwa.

Gdy dopytuję, czym dla sanktuarium jest wizyta kolejnego Biskupa Rzymu, ks. Franciszek Ślusarczyk po chwili namysłu stwierdza: – To dla nas wielka radość, że do świątyni, którą konsekrował św. Jan Paweł II, przybywają również jego następcy. I podkreśla: – Trzech kolejnych papieży ukazuje nam najważniejsze oblicza miłosierdzia: konfesjonał, ołtarz i konkretne czyny miłosierdzia, które są czytelnym sprawdzianem naszej wiary i wzajemnej miłości.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: sympozjum o sektach i nowych ruchach religijnych

[ TEMATY ]

młodzi

wspólnota

Łagiewniki

Faustyna

sekty

BOŻENA SZTAJNER

„Dzieci i młodzież jako ofiary sekt?” - to temat ogólnopolskiego sympozjum poświęconego sektom i nowym ruchom religijnym. Odbyło się ono 15 listopada w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami psychiczno – duchowymi oraz możliwościami przeciwdziałania sektom w aspekcie praktycznym, prawnym, psychologicznym, pedagogicznym, filologicznym i medioznawczym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję