Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Musica Sacra w Międzyzdrojach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 30/2016, str. 2-3

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum prywatne

Koncert w kościele w Międzyzdrojach

Koncert w kościele w Międzyzdrojach

W dniach 19-24 czerwca br. odbył się już po raz 51. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. Mogliśmy usłyszeć najlepsze chóry z różnych zakątków świata, m.in. z Filipin, Szwecji, Turcji, Ukrainy oraz chóry i zespoły polskie. Jednym z głównych punktów programu festiwalu był konkurs „Musica Sacra” w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Jury w składzie: prof. Dariusz Dyczewski, prof. Halina Bobrowicz, prof. Waldemar Górski, ks. prał. dr Marian Jan Wittlieb, ks. kan. dr Zbigniew Woźniak po wysłuchaniu dziewięciu zespołów biorących udział w konkursie przyznało następujące nagrody:

Brązowy Dyplom – Chórowi Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, dyrygent: Agata Czekalińska.

3 Srebrne Dyplomy:
Chórowi Dziecięcemu PSM I stopnia w Szczecinie, dyrygent: Agata Czekalińska;
Chórowi Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach, dyrygent: Tadeusz Eckert;
Chórowi „Dominus” z Kijowa, Ukraina, dyrygent: Olga Pryvalova.

Reklama

4 Złote Dyplomy:
Chórowi „Iuvenales Cantores Lodzienses” z Łodzi, dyrygent: Krzysztof Kozłowski;
Chórowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dyrygent: Michał Sławecki;
Chórowi „Camerata Varsovia” z Warszawy, dyrygent: Elżbieta Siczek;
Zespołowi Solistów „Lumen Vocale” z Poznania, dyrygent: Marianna Majchrzak.

Nagrodę główną konkursu „Musica Sacra” – Bursztynową Aureolę św. Piotra Apostoła jury przyznało Zespołowi Solistów „Lumen Vocale” z Poznania, dyrygent: Marianna Majchrzak, którą w uroczystej gali kończącej festiwal wręczył międzyzdrojski proboszcz ks. prał. dr Marian Jan Wittlieb w asyście chórzystek miejscowej scholi „Confido”.

Natomiast nagrodę główną festiwalu – Grand Prix w wysokości 10000 zł jury przyznało spośród jedenstu zespołów biorących udział w konkursie: Chórowi Akademii Morskiej ze Szczecina, dyrygent: Sylwia Fabiańczyk-Makuch.

W tym samym czasie odbywały się 26. warsztaty i koncerty Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra pax 2016”, która swój finałowy koncert dała w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Dla międzyzdrojan, gości i wczasowiczów były to niezapomniane, muzycznie, duchowe dni.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne śpiewanie

Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć – te słowa Oskara Kolberga – polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, doskonale wpisują się w cele przyświecające organizatorom Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej, który odbył się już po raz dwudziesty pierwszy

Od ponad dwudziestu lat Młodzieżowy Dom Kultury, wraz ze Starostwem Powiatowym w Biłgoraju oraz środowiskami prawicowymi miasta, organizuje to wydarzenie, aby upowszechniać polskie pieśni i piosenki patriotyczne i legionowe, dać możliwość zaprezentowania się dzieciom i młodzieży przed szerszą publicznością, a także zintegrować społeczności szkolne z miasta i okolic wokół idei i tradycji patriotycznych. Dlatego 4 listopada uczestnicy, organizatorzy oraz goście zgromadzili się w sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury, aby powyższe idee wcielić w życie. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 39 podmiotów muzycznych, podzielonych na 3 kategorie wiekowe: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję