Reklama

Głos z Torunia

Regulamin Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej

Abyś lepiej mógł przeżyć pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę, przeczytaj to wszystko, co zostało poniżej dla Ciebie przygotowane. Twój podpis będzie akceptacją wszystkich warunków uczestnictwa w pielgrzymce i gwarancją realizowania w całości pielgrzymkowego programu

Niedziela toruńska 30/2016, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Łukasz Skarżyński

Pielgrzymka jest aktem religijnym, dziękczynnym i pokutnym. W duchu modlitwy i ofiary pragniemy nieść pomoc Ojcu Świętemu. Ma charakter rekolekcji w drodze. Każdy, kto w nich uczestniczy:

• Bierze udział w codziennej Mszy św.

• Codziennie odmawia Różaniec, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Anioł Pański, słucha konferencji.

• Nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu.

• Będzie przestrzegał zaleceń księdza przewodnika i służb porządkowych.

• Trzeba z góry nastawić się na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne. Może się także zdarzyć, że z różnych względów zmuszony będziesz podjąć decyzję przerwania pielgrzymki i powrotu do domu (zdrowie, sytuacja rodzinna).

• Idziemy do Matki Bożej jako wspólnota i rodzina pielgrzymkowa, dlatego zwroty „Bracie” i „Siostro” towarzyszą nam podczas kontaktu z wszystkimi pielgrzymami bez względu na wiek. W ten sposób budujemy klimat wzajemnej miłości, braterstwa; to także znak, w którym wyraża się nasza wrażliwość na innych.

• Pielgrzymka to także okazja do wykorzystania swoich talentów muzycznych, medycznych czy technicznych.

• Dla dobra grupy i całej pielgrzymki pomagamy przy noszeniu tub oraz znaczków i emblematów pielgrzymkowych.

• W czasie pielgrzymki obowiązuje strój wygodny i skromny (zasłonięte ramiona i kolana).

• W podręcznym bagażu w czasie drogi powinny być: różaniec, książeczka pielgrzyma, nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, coś do jedzenia i picia na cały dzień, środki opatrunkowe i leki osobiste. Bagaż główny przewożony jest samochodem i dostęp do niego jest możliwy tylko w miejscach noclegowych.

• Noclegi organizowane są w stodołach i remizach oraz we własnych namiotach. Tylko nieznaczna grupa pielgrzymów ma szansę nocować w domach. Zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu (oprócz małżeństw) oraz wcześniejszego zajmowania miejsc noclegowych i rozbijania namiotów przed nadejściem całej grupy.

Reklama

• Cisza nocna obowiązuje od godz. 22. Proszę o dostosowanie się do wszystkich uwag, jakie pod naszym adresem kierują gospodarze. Absolutnie nie wolno używać ognia na terenie zabudowań i gospodarstw.

• Nie zabieramy na czas pielgrzymki rzeczy cennych, które mogłyby paść łupem złodziei. Organizator nie ponosi za nie odpowiedzialności.

• Ze szczególną ostrożnością posługujemy się ostrymi narzędziami (igły, nożyczki) – uważamy, aby nie pozostawały w sianie.

• Wszystkim napotkanym na szlaku pielgrzymkowym ludziom okazujemy naszą wdzięczność – zwłaszcza tym, którzy nas karmią i przyjmują w swoich domach i gospodarstwach. Pamiętamy, aby podziękować za każdy najmniejszy nawet gest dobroci.

• Znaczek pielgrzymkowy nosimy przypięty na widocznym miejscu – jest on widzialną oznaką naszego uczestnictwa w pielgrzymce. Legitymację okazujemy na żądanie kierownika pielgrzymki, księży przewodników i służb porządkowych.

• Z pomocy służb medycznych korzystamy w miarę możliwości na postojach. W czasie drogi, jeśli zachodzi taka potrzeba, schodzimy na prawą stronę drogi, prosząc o przywołanie pielęgniarki lub lekarza. Wszystkie poważniejsze schorzenia zgłaszamy przed wyruszeniem pielgrzymki do księdza przewodnika lub służb medycznych. Pozwoli to na szybkie udzielenie stosownej pomocy. W niektórych sytuacjach zgodę na udział w pielgrzymce powinien wyrazić lekarz. Zabieramy ze sobą leki stosowane na co dzień.

• Osoby niepełnoletnie uczestniczą w pielgrzymce wraz z dorosłym opiekunem po uprzedniej zgodzie rodziców.

• Obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorach, rzekach, basenach.

• Na czas pielgrzymki warto zabrać ze sobą: dobrze rozchodzone buty o grubej podeszwie, ubranie skromne, bieliznę osobistą, dres, gruby sweter, nakrycie głowy (koniecznie!), pelerynę lub płaszcz przeciwdeszczowy, przybory higieny osobistej, mały plecak lub chlebak na bagaż podręczny, kubek i tzw. niezbędnik (widelec, łyżka, nóż), podstawowe lekarstwa i środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, spirytus salicylowy, witaminy, talk, zasypkę, wapno), śpiwór lub gruby koc, można zabrać namiot.

Reklama

• Zakazuje się wyprzedzania krzyża niesionego na czele grupy oraz opuszczania grupy bez zgody księdza przewodnika.

• Osoby pragnące wcześniej zaangażować się w poszczególnych diakoniach (muzycznej, medycznej, porządkowej) proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się do księży przewodników grup.

• Wszystkie grupy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej łączą się na wspólnej Mszy św. 4 sierpnia o godz. 6. w katedrze Świętych Janów w Toruniu. Mszy św. przewodniczy Ksiądz Biskup. Jest to oficjalne rozpoczęcie pieszej pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymka zostaje rozwiązana po Mszy św. na wałach jasnogórskich 12 sierpnia o godz. 18.30. Do domów pielgrzymi wracają indywidualnie.

• Każdy, kto pragnie wziąć udział w pielgrzymce, zgłasza się, w zależności od miejsca zamieszkania, u właściwego przewodnika grupy. Pielgrzymem może być każdy, kto pragnie pogłębić życie religijne i zachować niniejszy regulamin.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekstremalna pielgrzymka do Lichenia

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Honorata Szymańska

Pielgrzymka z okazji objawień w Fatimie

Pielgrzymka z okazji objawień w Fatimie

W dniu 13 maja 2017 r. świętowaliśmy 100-lecie objawień w Fatimie, związanych nie tylko z historią jednego kraju czy narodu, lecz z losami całego świata. Z tej okazji Sejm RP przyjął uchwałę o uczczeniu tej wyjątkowej rocznicy. Każdy z nas pamięta, iż to właśnie w dniu 13 maja 1981 r. nasz największy rodak św. Jan Paweł II za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej został w sposób cudowny ocalony, pomimo precyzyjnie zaplanowanego zamachu na jego życie. W gminie Szczytniki imię związane z Papieżem Polakiem nosi Gimnazjum w Iwanowicach, a także Gimnazjum w Marchwaczu.

W świetle tak doniosłych wydarzeń gmina Szczytniki również włączyła się w uczczenie 100. rocznicy objawień w Fatimie, nie tylko podczas nabożeństw kościelnych, lecz także poprzez zorganizowanie okolicznościowej pielgrzymki z udziałem instancji samorządowej i młodzieży gimnazjalnej do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, która odbyła się w wigilię objawień fatimskich w dniu 12 maja 2017 r. Pielgrzymi otrzymali pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Ks. Biskupa Łukasza Buzuna, uprzedniego przeora Jasnej Góry. Z tak wyjątkowej okazji wyjazd miał również charakter wyjątkowy; była to więc pielgrzymka ekstremalna, odbywająca się w ciszy, skupieniu i z nieustanną modlitwą. W tych czasach pełnych zgiełku i pośpiechu niezwykle istotne jest bowiem „wyjście na pustynię”, aby w pełni zrozumieć wartość ludzkiej egzystencji oraz sens poszukiwania prawdy. Z pewnością nie tylko dla współczesnego młodego człowieka – wyłączenie telefonu komórkowego, zrezygnowanie z komputera czy telewizji przez dłuższy czas – wydaje się wielkim wyrzeczeniem, sytuacją niemal ekstremalną.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję