Reklama

Aspekty

Czas szczególnego poszukiwania Kościoła

„Szczęśliwi miłosierni” to hasło 17. Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus, która w dniach od 12 do 16 lipca odbyła się w Kostrzynie nad Odrą. W tegorocznym PJ ze względu na Światowe Dni Młodzieży wzięło udział 65 ewangelizatorów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Karolina Krasowska

W centrum Woodstocku stanął duży biały krzyż, znak rozpoznawczy PJ

W centrum Woodstocku stanął duży biały krzyż, znak rozpoznawczy PJ

Z ewangelizatorami spotkał się bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Eucharystii oraz dokonał poświęcenia białego krzyża, znaku rozpoznawczego PJ, pod którym jego uczestnicy zbierali się na wspólnej modlitwie.

Język nieba i mecz

13 lipca w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą odbyła się Eucharystia, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który posłał ewangelizatorów, aby dzielili się Dobrą Nowiną z uczestnikami Przystanku Woodstock. – Wspólną wartością, z której korzystamy, jest nie tylko możliwość porozumiewania się w języku ojczystym, co sobie bardzo cenimy. Jako chrześcijanie posiadamy jeszcze inny język, który jest naszą wielką wartością, na który warto zwrócić uwagę. Jest to język nieba. Myślę, że w tym właśnie czasie posługiwanie się tym językiem jest bardzo potrzebne. Język nieba jest tak bardzo potrzebny, aby relację do Boga i drugiego człowieka realizować według zasady ewangelicznej. Nie wszyscy mają ten język opanowany, dlatego czeka was już pójście na pole, aby nauczyć też innych tej umiejętności i skarbu, a przynajmniej ich do tego zachęcić – mówił Ksiądz Biskup do ewangelizatorów. Bp Tadeusz porównał ewangelizację do meczu piłki nożnej. – To będzie czas szczególnego poszukiwania Kościoła, który w wielu sytuacjach jest może zagubiony na tym polu, daleko od języka nieba. To misja i zadanie, przed nami ważny mecz. Mamy być wszechstronni, iść z miłością, bronić z pokorą Bożego pola. Mamy po prostu orężem miłosierdzia zdobywać królestwo Boże – mówił Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W centrum Woodstocku

Tegoroczny PJ odbył się w centrum Woodstocku. – Czasami spotykaliśmy się z takim pytaniem ludzi: „Jak to jest, że wy przychodzicie do nas, ale tak naprawdę nie wiecie, co my przeżywamy, bo potem wracacie do siebie na bazę – wyśpicie się, najecie, wykąpiecie i po nocy wracacie znowu czyści i pachnący, wypoczęci”. To jest coś bardzo podobnego do tego, co przeżył Brat Albert. Gdy posługiwał ubogim, usłyszał od nich: „OK, fajnie, dajesz nam chleb, ale przyjdź i zamieszkaj z nami, to może wtedy będziesz w stanie nas zrozumieć”. I my w tym roku mamy doświadczenie mieszkania pomiędzy woodstockowiczami. Plusy są takie, że jesteśmy naprawdę w centrum i jesteśmy razem z nimi. To nas musi otwierać na miłość do nich. Bo jeżeli będziemy chcieli tylko być tam, żeby być, to nie ma to sensu. Musimy tam być po to, żeby pokazać, że można kochać takiego człowieka, że można w nim zobaczyć Chrystusa, że Chrystus jest w nim też obecny. Dlatego tam jesteśmy – mówił ks. Jakub Stanecki ze Wspólnoty św. Tymoteusza, odpowiedzialny za tegoroczny PJ.

Reklama

Być światłem dla innych

Po raz pierwszy jako ewangelizator w PJ uczestniczył kl. Grzegorz Barda z seminarium w Świdnicy. – To jest moje pierwsze takie spotkanie. Dotychczas uczestniczyłem w rekolekcjach, gdzie skupiałem się na sobie i swojej relacji z Panem Bogiem. Teraz pierwszy raz wychodzę do ludzi, aby podzielić się z nimi tym, co mam w sercu, nie zachowywać wiary tylko dla siebie, ale być tym światłem również dla innych, tak jak przykazał Pan Jezus – opowiada Grzegorz. – Widać, że woodstockowicze to ludzie, którzy potrzebują akceptacji, miłości, kogoś, kto ich zauważy i powie im, że są potrzebni, nie są odrzuceni, że z tym, co mają w sobie, czasami jakąś biedą i trudnościami, my ich też chcemy i Pan Bóg po prostu ich kocha – dodaje.

Z Czech do Kostrzyna

W PJ po raz pierwszy uczestniczył ks. Pavel z parafii Tanvald w Czechach blisko Szklarskiej Poręby. – Chciałem poznać bezpośredni kontakt z młodzieżą, z którą zresztą pracowałem nawet jeszcze w czasach komunizmu. Lubię spotykać się z młodymi ludźmi. Myślę, że to będzie dobre doświadczenie w Czechach, bo tam większość ludzi jest niewierzących, a także przeciwnych Kościołowi – mówi kapłan. Z ks. Pavlem do Kostrzyna przyjechała s. Joanna, która w PJ uczestniczyła już po raz 11. – Z biegiem lat doświadczałam, że tak naprawdę w tych ludziach cierpiących, pogubionych, którzy nie doświadczyli miłości, mogłam spotkać Jezusa. Oni pokazywali mi Jezusa cierpiącego, ukrzyżowanego. Widziałam, jak przez prostą rozmowę Bóg przemienia ich serca. Proszę Boga, żeby nauczył mnie patrzeć na tych ludzi z miłością jak na braci i siostry. Dlatego, kiedy tu przyjeżdżam, przede wszystkim doświadczam nawrócenia – opowiada siostra.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Tomasz Gerek i Tau we wspólnym utworze!

[ TEMATY ]

ewangelizacja

YouTube.com

Rapujący ksiądz Tomasz Gerek wspólnie z jednym z najlepszych raperów w Polsce - Tau - stworzyli utwór pt. Sufler.

„Czy da się usłyszeć Boga? Czy ktoś w ogóle kiedyś Go słyszał? Jaki głos ma Bóg? Wysoki? Chropowaty? Melodyjny?Uważaj czego i kogo słuchasz, żeby nie usłyszeć od najbliższego otocznia zdania: " A nie mówiłem” - napisał na swoim profilu, tuż przed premierą ks. Tomasz Gerek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję