Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: otwarto wystawę prac Jerzego Dudy–Gracza

„Polski malarz Jerzy Duda-Gracz w kolekcjach częstochowian”, to tytuł wystawy, którą można oglądać do końca lutego 2015 r. w Galerii Dobrej Sztuki przy Muzeum Częstochowskim. Wystawa została otwarta w 10. rocznicę śmierci twórcy „Golgoty Jasnogórskiej”.

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Na wystawie prezentowane są prace Jerzego Dudy-Gracza ze zbiorów: Wilmy Dudy-Gracz, Sabiny Lonty, Andrzeja Patrzyka, Mieczysława Wyględowskiego, Krystyny Krygier, Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie, Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej im. bp. T. Kubiny, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Klasztoru Jasnogórskiego i Muzeum Częstochowskiego.

Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie. Edukację artystyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w Liceum Technik Plastycznych (obecnie Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego). Następnie studiował na Wydziale Grafiki w filii ASP w Krakowie. Był uczniem Aleksandra Raka i Rafała Pomorskiego.

Reklama

Artysta debiutował w 1970 r., pokazując prace na indywidualnej wystawie w Katowicach. W roku 1976 został powołany na stanowisko profesora malarstwa i rysunku w macierzystej uczelni.

Duda-Gracz uprawiał głównie malarstwo olejne i akwarelowe oraz techniki graficzne. Chętnie podejmował tematykę rodzajową. W dorobku artysty znajdują się także liczne pejzaże i portrety. Twórca nazywany jest moralistą, prześmiewcą, kpiarzem, „krytycznym obserwatorem pełnej absurdów rzeczywistości czasów PRL-u”.

Wykonał kilka cykli malarskich, z których najważniejszymi są: „Motywy i Portrety Polskie z lat 1968-1979”, „Motywy”, „Tańce”, „Dialogi Polskie” (1980-1983), „Obrazy jurajskie” (1984-1986), „Obrazy Prowincjonalno-Gminne” (od 1986), „Golgota Jasnogórska” (2000-2001). W latach 1999-2003 powstała seria prac inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina.

Reklama

Artysta uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Brał udział w plenerach malarskich.

W 1996 r. przekazał do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Toporowie (archidiecezja częstochowska) obraz „Przemienienie Pańskie”. Artysta od 1987 r. uczestniczył w plenerach malarskich organizowanych w Kamionie, na terenie parafii w Toporowie.

Był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, m.in.: Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida oraz nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".

Zmarł w Łagowie 5 listopada 2004 r.

2014-11-20 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie pójdziesz w ogień, klocku mój”

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Zofia Białas

„ Nie pójdziesz w ogień klocku mój”- cytat z filmu Stanisławy Bakalarczyk o nieżyjącym już wieluńskim rzeźbiarzu Janie Janiaku, uzupełniony słowami -Podtrzymywanie ludowych tradycji rzeźbiarskich na Ziemi Wieluńskiej, stał się tytułem projektu opracowanego przez kustosza Tomasza Spychałę, skierowanego do rzeźbiarzy ziemi wieluńskiej i zrealizowanego przez MZW w ramach programu „ Dziedzictwo kulturowe - kultura ludowa i tradycyjna”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wszystko to z okazji XXIII Europejskich Dni Dziedzictwa, w które MZW znów aktywnie się włączyło.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję