Reklama

Homilia

Być artystą dobra

2016-07-27 09:05

Ks. Krzysztof Pawlina
Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 32-33

Marność nad marnościami przypomina Kohelet. Niby to wiemy, ale ciągle się gubimy. W takim razie co w tym życiu jest naprawdę ważne?

Przed świętami Bożego Narodzenia w domu moich przyjaciół miała miejsce taka scena. Ania ma 11 lat, Bartek – 8. O Bartku rodzice mówią, że to cud. Gdy się urodził, ważył zaledwie pół kilograma. Diagnoza była straszna. Nie będzie widział, ma niedorozwój. Rodzice modlili się, jak tylko potrafili. Dziś to inteligentny chłopiec, bez żadnych uszczerbków na zdrowiu. I pewnie mama mu o jego cudzie mówiła.

W którąś niedzielę mama zapytała swoje dzieci, co chciałyby otrzymać od Mikołaja na święta. Ania wyrwała się pierwsza: ja chcę iPhone’a, nie, może iPada. Na to Bartek podszedł do niej i stwierdził: Aniu, w życiu najważniejsze jest samo życie.

Reklama

Tadeusz Różewicz mówił, że czasem życie zasłania to, co jest większe od życia. A ks. Janusz Pasierb dopowiada, że życie trzeba robić z twardszego od siebie tworzywa.

Może więc warto posłuchać św. Pawła, który mówi: „Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi”.

Troska tylko o to, co ziemskie, czyni nas chciwymi. Oczy spoglądają tylko w te miejsca i na tych, którzy przynoszą korzyść.

Oczy zwrócone do góry pomagają widzieć potrzeby innych. Oczy wzniesione do góry widzą piękno w drugim człowieku.

Albrecht Dürer wśród wielu wspaniałych obrazów namalował portret matki. Kiedy przygotowywał się do malowania jej wizerunku, poprosił mamę, aby mu pozowała. Nie chciała się zgodzić. Mówiła wtedy: jestem starą kobietą, twarz pocięta zmarszczkami. Ja źle wyglądam. Nie nadaję się do pozowania.

„Dla tego, kto cię kocha, pozostajesz najpiękniejszą – odpowiedział Dürer mamie. Pozwól się więc namalować. Będę malować cię sercem”. I tak powstał obraz pięknej kobiety. Malował ją sercem.

Serce nie jest spichlerzem. Sercem się kocha. Każdy więc może być artystą dobra. A taki artysta nie gromadzi, ale rozdaje. W ten sposób ukazuje już tu, na ziemi, to, co jest ukryte w niebie.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Tam, gdzie jest wolność, tam, gdzie jest możliwość rozwijania swojej twórczości, tam jest dużo Światła. Obyśmy byli dziećmi Światła, synami Światła, takimi księżycami Światła, które będą odbijać Jego blask w sercach innych ludzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

ODCINEK DRUGIODCINEK PIERWSZY

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem