Reklama

Świat

Czuwanie w 1. rocznicę wydarzeń na Majdanie

W piątek 21 listopada – w pierwszą rocznicę wydarzeń na kijowskim Placu (Majdanie) Niepodległości – w greckokatolickiej katedrze Zmartwychwstania Chrystusa o godz. 22 rozpocznie się czuwanie nocne. Podczas niego zostaną wystawione relikwie św. Jana Pawła II, aby wszyscy chętni mogli oddać im cześć. Zapowiedział to 20 bm. w swym wideoblogu arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, dodając, że doczesne szczątki Ojca Świętego będą w tym celu specjalnie sprowadzone do stolicy Ukrainy.

[ TEMATY ]

Ukraina

Ks. Przemysław Pastucha

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przypomniał jednocześnie, że 21 listopada chrześcijanie wschodni obchodzą dzień św. Michała Archanioła (Arcystratega – według nazewnictwa wschodniochrześcijańskiego) – patrona Kijowa. Zwrócił uwagę, że w dziejach niezależnej Ukrainy nie zawsze wiązało się to z walką: dobra ze złem i o lepszy los kraju. „Właśnie dlatego będziemy w tym dniu wspominać pierwszą rocznicę rozpoczęcia Rewolucji Godności” – podkreślił arcybiskup.

Nawiązując do faktu, że „różni uczestnicy wydarzeń rewolucyjnych [sprzed roku] będą wspominać to, co działo się w ciągu tego roku”, zwierzchnik UKGK zaznaczył, że grekokatolicy ukraińscy będą się modlić. „Obchodząc rocznicę Majdanu, będziemy przeżywać czuwania nocne, gdyż tak, jak ludzie stali na Majdanie przed obliczem Bożym, walcząc ze złem, również my chcemy wszyscy razem stanąć w soborze patriarszym Zmartwychwstania Chrystusa przed obliczem Bożym, aby w Jego obecności wspominać to wszystko, co przeżyliśmy: pełne chwały, ale i tragiczne chwile tego roku” – napisał abp Szewczuk.

Wyjaśnił następnie, dlaczego na rocznicę Majdanu zostaną wystawione właśnie relikwie św. Jana Pawła II. Według hierarchy papież ten „wszedł do historii ludzkości jako wielki humanista XX wieku” a dziś jest on „aniołem pokoju dla Ukrainy”. To z jego osobą wiążą się upadek Muru Berlińskiego i rozpad komunizmu w Europie Wschodniej – podkreślił autor wideoblogu. Zauważył, że obecnie wszyscy wspominają czas, gdy społeczeństwo polskie zaczęło powstawać do walki z totalitaryzmem komunistycznym, która trwała 9 lat. Przez cały ten czas Jan Paweł II codziennie w swym oknie zapalał świeczkę, modląc się za „tamten Majdan”, rozpoczęty wówczas przez polską Solidarność.

Reklama

„On jest tym papieżem, który przybył na Ukrainę. Odwiedził nasz naród, dotknął jego ran, pokłonił się jego męczennikom. Postawił nogę na ziemi, którą historycy nazywają krwawą ziemią. Aby pokazać, że jest to ta ziemia, która powinna stać się nową nadzieją dla swego narodu i całej ludzkości” – przypomniał zwierzchnik UKGK. Dodał, że właśnie dlatego „będziemy czcili relikwie i zastanawiali się, jak budować pokój na naszej niepodległej Ukrainie, jak przeciwstawić się wojnie, jak mam budować wolną i niezależną Ukrainę”.

Na zakończenie swego wezwania abp Szewczuk zachęcił wszystkich do wspólnego świętowania rocznicy Majdanu, „aby po chrześcijańsku przemyśleć na nowo to wszystko, co przeżyliśmy i czego doświadczyliśmy w ciągu tego roku”.

2014-11-20 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradniki psychologiczne Wydawnictwa Świętego Wojciecha w języku ukraińskim – bezpłatnie do pobrania

[ TEMATY ]

Ukraina

psychologia

Materiał prasowy

Kryzys emocjonalny związany z wojennymi przeżyciami dotyka wszystkich, którzy ich doświadczyli. Każda pomoc, czy to materialna, czy wparcie dobrym słowem i uśmiechem, jest na wagę złota, jest niezwykle potrzebna.

Wydawnictwo Świętego Wojciecha włącza się w akcję pomocy rodzinom ukraińskich i wspiera poszkodowanych - dorosłych i dzieci w czasie tego kryzysu zbrojnego.

CZYTAJ DALEJ

Z Helu na Jasną Górę dotarł już „Kaszubski ekspres”

2022-08-12 18:27

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kaszuby

#Pielgrzymka

BPJG

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

41 Piesza Pielgrzymka Kaszubska

Po raz 41. na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka kaszubska. Jak zwykle wyruszyła z Helu, by po pokonaniu ponad 638 km dotrzeć do upragnionego celu. O pielgrzymce kaszubskiej, której początek to jubileusz sześćsetlecia Jasnej Góry, mówią, że to „ekspres”, bo podobno potrafią podkręcić tempo nawet do 8 km na godzinę. Kultywują kaszubskie tradycje i zwyczaje.

- Staramy się, żeby na naszych chustach pielgrzymkowych, flagach, koszulkach i innych gadżetach były motywy z pięknym kaszubskim haftem. Promujemy naszą małą kaszubską Ojczyznę jak tylko się da - podkreślają Kaszubi i to, że Kaszuby to kraina najpiękniejsza na świecie. Na stronie napisali, że „legenda mówi, że kiedy Pan Bóg stwarzał świat i powstawały morza, rzeki, góry i lasy, z garści wszystkiego, co Mu zostało, stworzył Kaszuby”.

CZYTAJ DALEJ

Co skrywa Księga Apelowa?

2022-08-12 21:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

księga

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

5 grudnia 1997 Radio Jasna Góra rozpoczęło szczególną misję zbierania intencji modlitewnych słuchaczy, tych wszystkich którzy chcieli być osobiście na Jasnej Górze w godzinie apelowej i Maryi Królowej Polski powierzyć swoje modlitwy, a z różnych przyczyn nie mieli takiej możliwości.

Stąd pomysł założenia Księgi Apelowej - zapisu tego, co kryją serca ludzkie, tego co piękne i tego, co trudne: próśb, podziękowań, zmartwień i radości, osobistych, krajowych czy o zasięgu światowym; niejednokrotnie też dramatycznych sytuacji, gdzie po ludzku nic nie da się już zrobić i pozostaje jedynie wierzyć w szczególną interwencję tej, która wyprosiła pierwszy cud u swojego Syna w Kanie Galilejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję