Reklama

To nasze wotum dla Kalwaryjskiej Pani

2016-08-04 10:39

Z mjr Elżbietą Pikor rozmawiała Aneta Kamieniecka
Edycja przemyska 32/2016, str. 7-8

Z mjr Elżbietą Pikor, rzecznikiem prasowym Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, rozmawia Aneta Kamieniecka

ANETA KAMIENIECKA: – Skąd wziął się pomysł, aby jubileusz 25-lecia powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczcić, ofiarowując Matce Bożej z Kalwarii Pacławskiej niezwykłe wotum – szklaną suknię?

MJR ELŻBIETA PIKOR: – Inicjatorami tej formy podziękowania Bogu i Matce Najświętszej za ćwierćwiecze służby, za opiekę i otrzymane łaski byli związkowcy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Pomysł zrodził się jesienią ubiegłego roku. Propozycja ofiarowania Matce Bożej Kalwaryjskiej szklanej sukni jako wotum wdzięczności wraz z aktem zawierzenia funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu i ich rodzin opiece Maryi została przedstawiona Komendantowi i kadrze kierowniczej przemyskiego oddziału, zyskując akceptację. Wszyscy byli też jednomyślni, aby wesprzeć finansowo to nietypowe przedsięwzięcie. Niedługo potem ogłoszono zbiórkę pieniężną, w której partycypowali zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Skoro był pomysł, to trzeba było znaleźć wykonawcę. Ostatecznie wybór padł na Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

– Wiem, że trzeba było też spełnić określone wymogi. Czy mogłaby Pani o tym opowiedzieć?

– Sam pomysł, jak i projekt nowej, szklanej sukni, która miała przyozdobić słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej musiały zostać zaakceptowane przez Ojców Franciszkanów z Kalwarii Pacławskiej. Następnie wykonawca przedstawił gotowy już projekt szklanej szaty do akceptacji fundatorów, a przede wszystkim władzom Krakowskiej Prowincji Zakonu Franciszkanów oraz Urzędowi Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Zadania – jak powiedziałam – podjęli się artyści-hutnicy z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie we współpracy z firmą Villa Glass Studio, specjalizującą się w wytwarzaniu szkła hartowanego w technologii obróbki cieplnej fusing. Wykonanie szklanej szaty – łącznie z projektem i koniecznymi uzgodnieniami – trwało ok. 10 miesięcy. Efekt możemy dziś wszyscy podziwiać. Suknia została poświęcona podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, arcybiskupa seniora Józefa Michalika, bp. Stanisława Jamrozka oraz biskupów greckokatolickich – metropolity przemysko-warszawskiego abp. Eugeniusza Popowicza i arcybiskupa seniora Jana Martyniaka.

– Można prosić o kilka szczegółów „technicznych” dotyczących szklanej sukni?

– Suknia ma wymiary 113 na 80 centymetrów i waży ok. 60 kilogramów. Co ciekawe, została wytopiona z jednej tafli szkła. Dominującymi kolorami tej oryginalnej szaty Matki Bożej są czerwień i błękit, zaś suknia Pana Jezusa jest w odcieniu srebra. Szklane są także insygnia królewskie: berło w ręku Maryi i jabłko w dłoni Pana Jezusa, pokryte 24-karatowym złotem. Suknia jest pofałdowana, co dzięki specjalnemu podświetleniu i załamaniu się światła pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości. Można powiedzieć bez cienia przesady, że szklana suknia jest unikatem na skalę europejską. Zresztą każdy może ją sam zobaczyć, odwiedzając kalwaryjskie sanktuarium.

– W archidiecezji przemyskiej jest wiele sanktuariów maryjnych, dlaczego wybór padł właśnie na Kalwarię Pacławską?

– Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej jest usytuowane najbliżej granicy polsko-ukraińskiej, którą strzegą nasi funkcjonariusze. To pielgrzymkowe miejsce cieszy się wielką renomą i szacunkiem nie tylko wśród naszych funkcjonariuszy, którzy często służbowo czy prywatnie z rodzinami odwiedzają to miejsce, ale jest ono odwiedzane licznie przez mieszkańców Podkarpacia i całej Polski. Ofiarowując to wotum, chcieliśmy podziękować Kalwaryjskiej Pani za bezpieczną służbę i prosić o dalszą opiekę, a sama suknia jest trwałym śladem – wyrazem naszej wdzięczności. Podczas uroczystości miał także miejsce akt zawierzenia naszej formacji Matce Bożej, co upamiętnia granitowa tablica oraz nazwiska fundatorów szklanej szaty, które trafiły do tzw. „kapsuły czasu”.

W niedzielę 8 grudnia 2019 r. świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2019-12-07 12:42

BPKEP / Warszawa (KAI)

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Dla dobra duchowego wiernych należy zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – czytamy w dekrecie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Publikujemy pełną treść dekretu:

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

DEKRET

W dniu 8 grudnia 2019 r. w kalendarzu liturgicznym Kościoła Powszechnego wypada zbieżność II niedzieli Adwentu i uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.

Konferencja Episkopatu Polski, na mocy dyspensy udzielonej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dekretem z dnia 9 kwietnia 2013 r. (Prot. 39/13/L), postanowiła podczas 378. Zebrania Plenarnego w Warszawie dnia 14 marca 2018 r., aby dla dobra duchowego wiernych zachować w dniu 8 grudnia 2019 r. świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Celebrację sprawuje się w kolorze białym, z użyciem tekstów z uroczystości, z uwzględnieniem zaleceń wymienionych w piśmie przewodnim Prefekta Kongregacji, polecającym, aby w dniu tym nie pomniejszyć znaczenia czasu Adwentu:

a) drugie czytanie mszalne bierze się II niedzieli Adwentu;

b) w homilii należy nawiązać do trwającego okresu liturgicznego;

c) w modlitwie powszechnej należy użyć przynajmniej jednego wezwania nawiązującego do okresu Adwentu;

d) w miejsce zwykłej oracji końcowej modlitwy powszechnej należy użyć kolekty II niedzieli Adwentu.

Postanowienie obejmuje wszystkie Msze odprawiane tego dnia w Kościele polskim (z udziałem ludu lub bez udziału ludu), a także oficjum Liturgii Godzin (wieczorem 7 grudnia należy użyć oficjum I Nieszporów uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Komplety po I Nieszporach).

Zgodnie z objaśnieniem Kongregacji i duchem dyspensy, która zezwala na nieprzenoszenie tej uroczystości w Polsce na następny dzień, następujący poniedziałek 9 grudnia 2019 r. ma rangę dnia powszedniego w Okresie Adwentu (Poniedziałek II tygodnia Adwentu).

Niech Niepokalana Matka Chrystusa i Kościoła będzie nieustanną przewodniczką w adwentowym czasie przygotowań do Uroczystości Narodzenia Słowa Bożego.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 kwietnia 2018 roku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaproszenie na debatę "Ideologia LGBT i gender. Doświadczenia państw UE i polityka UE"

2019-12-07 16:39

Materiały prasowe

Posłowie do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Patryk Jaki zapraszają na debatę otwartą „Ideologia LGBT i gender. Doświadczenia państw UE i polityka UE”, która odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia 2019 r., o godz. 11.00 na Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3.

plakat

Organizator:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Goście:

Ks. prof. Dariusz Oko - Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Prof. Aleksander Nalaskowski - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz - Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Red. Jacek Karnowski - wSieci, wPolityce

Red. Marcin Makowski - Do Rzeczy, Wirtualna Polska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem