Reklama

To nasze wotum dla Kalwaryjskiej Pani

Z mjr Elżbietą Pikor, rzecznikiem prasowym Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, rozmawia Aneta Kamieniecka

Niedziela przemyska 32/2016, str. 7-8

ANETA KAMIENIECKA: – Skąd wziął się pomysł, aby jubileusz 25-lecia powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej uczcić, ofiarowując Matce Bożej z Kalwarii Pacławskiej niezwykłe wotum – szklaną suknię?

MJR ELŻBIETA PIKOR: – Inicjatorami tej formy podziękowania Bogu i Matce Najświętszej za ćwierćwiecze służby, za opiekę i otrzymane łaski byli związkowcy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Pomysł zrodził się jesienią ubiegłego roku. Propozycja ofiarowania Matce Bożej Kalwaryjskiej szklanej sukni jako wotum wdzięczności wraz z aktem zawierzenia funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu i ich rodzin opiece Maryi została przedstawiona Komendantowi i kadrze kierowniczej przemyskiego oddziału, zyskując akceptację. Wszyscy byli też jednomyślni, aby wesprzeć finansowo to nietypowe przedsięwzięcie. Niedługo potem ogłoszono zbiórkę pieniężną, w której partycypowali zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Skoro był pomysł, to trzeba było znaleźć wykonawcę. Ostatecznie wybór padł na Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

– Wiem, że trzeba było też spełnić określone wymogi. Czy mogłaby Pani o tym opowiedzieć?

– Sam pomysł, jak i projekt nowej, szklanej sukni, która miała przyozdobić słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej musiały zostać zaakceptowane przez Ojców Franciszkanów z Kalwarii Pacławskiej. Następnie wykonawca przedstawił gotowy już projekt szklanej szaty do akceptacji fundatorów, a przede wszystkim władzom Krakowskiej Prowincji Zakonu Franciszkanów oraz Urzędowi Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Zadania – jak powiedziałam – podjęli się artyści-hutnicy z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie we współpracy z firmą Villa Glass Studio, specjalizującą się w wytwarzaniu szkła hartowanego w technologii obróbki cieplnej fusing. Wykonanie szklanej szaty – łącznie z projektem i koniecznymi uzgodnieniami – trwało ok. 10 miesięcy. Efekt możemy dziś wszyscy podziwiać. Suknia została poświęcona podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, arcybiskupa seniora Józefa Michalika, bp. Stanisława Jamrozka oraz biskupów greckokatolickich – metropolity przemysko-warszawskiego abp. Eugeniusza Popowicza i arcybiskupa seniora Jana Martyniaka.

– Można prosić o kilka szczegółów „technicznych” dotyczących szklanej sukni?

– Suknia ma wymiary 113 na 80 centymetrów i waży ok. 60 kilogramów. Co ciekawe, została wytopiona z jednej tafli szkła. Dominującymi kolorami tej oryginalnej szaty Matki Bożej są czerwień i błękit, zaś suknia Pana Jezusa jest w odcieniu srebra. Szklane są także insygnia królewskie: berło w ręku Maryi i jabłko w dłoni Pana Jezusa, pokryte 24-karatowym złotem. Suknia jest pofałdowana, co dzięki specjalnemu podświetleniu i załamaniu się światła pozwala uzyskać efekt trójwymiarowości. Można powiedzieć bez cienia przesady, że szklana suknia jest unikatem na skalę europejską. Zresztą każdy może ją sam zobaczyć, odwiedzając kalwaryjskie sanktuarium.

– W archidiecezji przemyskiej jest wiele sanktuariów maryjnych, dlaczego wybór padł właśnie na Kalwarię Pacławską?

– Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej jest usytuowane najbliżej granicy polsko-ukraińskiej, którą strzegą nasi funkcjonariusze. To pielgrzymkowe miejsce cieszy się wielką renomą i szacunkiem nie tylko wśród naszych funkcjonariuszy, którzy często służbowo czy prywatnie z rodzinami odwiedzają to miejsce, ale jest ono odwiedzane licznie przez mieszkańców Podkarpacia i całej Polski. Ofiarowując to wotum, chcieliśmy podziękować Kalwaryjskiej Pani za bezpieczną służbę i prosić o dalszą opiekę, a sama suknia jest trwałym śladem – wyrazem naszej wdzięczności. Podczas uroczystości miał także miejsce akt zawierzenia naszej formacji Matce Bożej, co upamiętnia granitowa tablica oraz nazwiska fundatorów szklanej szaty, które trafiły do tzw. „kapsuły czasu”.

2016-08-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

[ TEMATY ]

chrzest

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję