Reklama

W obronie Ewangelii życia

Jedną z uczestniczek Światowych Dni Młodzieży w Polsce była Mary Wagner – obrończyni życia z Kanady, która za swoją działalność wielokrotnie była skazywana na więzienie. Jej pobyt w dniach 22 lipca – 13 sierpnia br. był okazją do wielu spotkań, podczas których mówiła o działalności obrońców życia w Kanadzie, represjach, jakie ich spotykają, oraz jak doszło do liberalizacji prawa dotyczącego aborcji w tym kraju. Prezentowała także noszony w czasie protestów w pobliżu klinik aborcyjnych w Kanadzie plakat z rysunkiem dziecka i napisem: „Dlaczego, mamusiu? Przecież mogę dać tyle miłości”.

Jak mówiła Mary Wagner 2 sierpnia br. podczas spotkania w Częstochowie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II aborcja w prawie kanadyjskim traktowana była do 1969 r. jako zabójstwo. Furtką, która otworzyła drogę do jej pełnej legalizacji, było dopuszczenie aborcji w przypadkach zagrożenia życia matki. Brak definicji, jak należy rozumieć zagrożenie życia matki, spowodował powszechną dostępność tej „usługi”, a w 1988 r. aborcja została usunięta z kodeksu postępowania karnego. To wywołało masowe akcje w obronie życia, które spotykały się z falą restrykcji rządowych. Wprowadzono też przepis zabraniający obrońcom życia zbliżania się do klinik aborcyjnych. W latach 90. ubiegłego wieku aresztowano 25-osobową grupę protestujących przeciwko aborcji i przedstawiono im propozycję zwolnienia z więzienia w zamian za podpisanie zobowiązania o rezygnacji z dalszych protestów. Jedyną osobą, która nie podpisała „lojalki”, była Linda Gibbons, która powiedziała, że mimo niesprawiedliwego prawa nadal będzie działać. Z tego powodu Linda Gibbons spędziła w sumie 11 lat w więzieniu.

– Mam wewnętrzne przekonanie, że powinnam podążać podobną ścieżką – mówiła Mary Wagner w Częstochowie. – Nasza obecność w klinikach aborcyjnych jest nie tylko formą protestu przeciwko tej niesprawiedliwości, ale również wyrazem solidarności z dziećmi, które za chwilę będą mordowane. Widzimy w nich Chrystusa Pana, który zdąża na Kalwarię ze swoim krzyżem.

Reklama

Początek swojej działalności Mary Wagner wiąże z VIII Światowymi Dniami Młodzieży w Denver i wezwaniem Jana Pawła II do młodych, aby nie bali się wyjść z Ewangelią życia na ulice. Za działalność pro-life Mary Wagner po raz pierwszy była aresztowana w Vancouver w roku 2000, a w sumie za kratami spędziła 6 lat. Tam również nie rezygnuje z działalności ewangelizacyjnej, obrony życia i modlitwy w intencji nienarodzonych. Jak podkreśliła, są tam zarówno kobiety w ciąży, które rozważają możliwość aborcji, jak i kobiety, które już jej dokonały. W rozmowach ze współwięzionymi Mary opiera się na treści encykliki „Evangelium vitae” o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego i na orędziu o Bożym Miłosierdziu.

W wypowiedzi dla „Niedzieli” Mary Wagner podkreśliła: – W więzieniu człowiek dostrzega swoje ograniczenia, ale jest też wezwany do większej miłości. Pod tym względem to doświadczenie ukazuje naszą biedę i to, jak bardzo jesteśmy zależni od Boga. W więzieniu można niewiele robić, ale na pewno można się modlić. Można też otrzymać wiele dobroci, to nie jest tak, że tam są wyłącznie złe osoby.

Na zakończenie Mary Wagner apelowała o modlitewne wsparcie i głoszenie Ewangelii życia „w porę i nie w porę”.

2016-08-10 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już jutro Świdnica będzie miała pierwszego diakona stałego

2020-08-09 09:59

[ TEMATY ]

Świdnica

diakon stały

Tadeszu Dubicki

źródło: www.diakonatstaly.opole.pl

Tadeusz Dubicki (po prawej), podczas przyjęcia posługi akolitatu.

Już w najbliższy poniedziałek 10 sierpnia, diecezja świdnicka będzie miała pierwszego diakona stałego.

Kandydatem do święceń będzie Tadeusz Dubicki, rodowity świdniczanin, pochodzący z paulińskiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Choć życie zawodowe i rodzinne Tadeusz już dawno sobie ułożył, to jednak przez lata czynił przemyślenia nad diakonatem stałym. To pragnienie już niebawem się spełni. Po długich przygotowaniach formacyjnych, po odbytych praktykach duszpasterskich Kościół go pośle, aby wypełniał jego trzy podstawowe zadania, posługę słowa, celebrację liturgii i uczynki miłości.

Warto przypomnieć, że urząd diakona, który w Kościele istniał od czasów apostolskich został przywrócony po przeszło 1000-letniej nieobecności. Sobór Watykański II w odpowiedzi na wiele głosów biskupów postanowił przywrócić urząd diakona stałego, który nie ma jednak prowadzić do zastąpienia księży, a jedynie uzupełniać ich posługę.

Tadeusz ma żonę i dwóch synów. Zawodowo prowadzi szkolenia z samoobrony w systemie Krav Maga i zajmuje się ochroną osobistą VIP-ów. Ukończył studia prawnicze, teologiczne i pedagogiczne, a także uczęszczał do Wyższej Szkoły Wojskowej. Przygotowując się do posługi w Kościele w Ośrodku Formacyjnym Diecezji Opolskiej ukończył Studium Uzupełniające do Diakonatu Stałego. Otrzymał posługę lektoratu i akolitatu. Zgodnie z przepisami otrzymał także pisemną zgodę żony. Jako diakon stały będzie mógł udzielać sakramentu chrztu, błogosławić małżeństwa, rozdzielać Komunię świętą, prowadzić pogrzeb czy wygłaszać kazania, natomiast nie będzie mógł spowiadać ani sprawować Eucharystii. Tadeusz będzie pierwszym diakonem nie tylko w diecezji świdnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej.

Święcenia odbędą się w katedrze świdnickiej. Data uroczystości nie jest przypadkowa, bowiem 10 sierpnia w kościele przypada wspomnienie św. Wawrzyńca, najsłynniejszego diakona, który pochodził z Hiszpanii. Był archidiakonem papieża św. Sykstusa II, odpowiedzialnym za majątek diecezji rzymskiej.

Święceń udzieli bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

USA: ekskomunika dla antypapieskiego kapłana

2020-08-10 17:17

[ TEMATY ]

ksiądz

USA

Graziako

Kapłan diecezji Sacramento w USA został ekskomunikowany za to, że jako zawieszony ksiądz odprawiał Mszę św. i publicznie szerzył swe antypapieskie nauczanie. Podczas spotkań z wiernymi ks. Jeremy Leatherby powtarzał, że Franciszek nie jest prawdziwym papieżem. Wykluczenie z udziału w życiu Kościoła to najwyższa kara kościelna.

O tym, że ks. Leatherby zaciągnął na siebie karę ekskomuniki, wyłączając się tym samym ze wspólnoty Kościoła katolickiego, poinformował biskup Sacramento Jaime Soto. Hierarcha wyjaśnił, że w czasie Eucharystii zawieszony kapłan zastąpił imię Franciszka imieniem Benedykta XVI, wyrażając jedność nie z obecnym Ojcem Świętym, lecz z jego poprzednikiem. Pominął także w modlitwie eucharystycznej imię właściwego biskupa miejsca.

Ks. Leatherby’emu zarzucano naruszenie przyrzeczeń kapłańskich jeszcze w 2016 roku. Bp Soto zapewnił wspólnotę katolicką, że ekskomunika księdza diecezjalnego nie ma związku z toczącym się od ponad dwóch lat dochodzeniem w sprawie możliwych nadużyć seksualnych tego kapłana wobec kobiet.

Pomimo zawieszenia, ks. Leatherby nadal odprawiał publiczne Msze św. Celebrował Eucharystię na prywatnych niedzielnych spotkaniach z udziałem ponad 350 osób, mimo że z powodu pandemii koronawirusa kościelne nabożeństwa wstrzymano. Zdaniem ekskomunikowanego duchownego, zamknięcie świątyń naruszało prawa kościelne.

„Wielu, którzy do mnie dołączyło, jest przekonanych, tak jak ja, że Benedykt pozostaje jedynym prawdziwym papieżem” – napisał ks. Leatherby w liście po informacji o otrzymanej karze ekskomuniki, tłumacząc, że nie czuje się w jedności z Kościołem, w którym „panuje kard. Bergoglio”. Zaznaczył, że nie chce już być związany Kościołem „poprzez więzi kanoniczne”.

Biskup przestrzegł diecezjan przed umożliwianiem ekskomunikowanemu księdzu kontynuowania posługi sakramentalnej. Wezwał też do modlitwy w intencji pojednania się ks. Leatherby’ego z Kościołem.

Ks. Leatherby jest wnukiem założycieli znanej w Sacramento sieci mleczarni. Z rodziny tej pochodzą także inny kapłan i dwie siostry zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję