Reklama

Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!

Panie Boże!

Dziękujemy Ci za zwycięstwo w wyborach prezydenckich Polski Niepodległej. Tym zwycięstwem wprowadziłeś nas w najświętszy Jubileusz Chrztu Polski i Rok Święty Miłosierdzia z radością Światowych Dni Młodzieży pod przewodem Ojca Świętego Franciszka.

Polska – od wieków przedmurze chrześcijaństwa.

Reklama

15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Dzień Żołnierza w rocznicę Cudu nad Wisłą – polskiego zwycięstwa nad czerwoną zarazą. Przypominajmy...

„Zapędziły się psie juchy
pod samą Warszawę,
lecz im nasze bractwo dało
galantną odprawę.
Dalej, do dzieła!
Jeszcze nie zginęła!
Pokój z Sowietami
spiszem bagnetami”.

To zwrotka pełnej radości i mocy piosenki powstałej w sierpniu 1920 r. podczas zwycięskich walk Wojska Polskiego z bolszewikami.

Reklama

Wspomnienie. Słoneczny dzień 13 czerwca 1999 r. Na Cmentarzu Obrońców Ojczyzny w Radzyminie. Ojciec Święty Jan Paweł II trwa w modlitwie przy grobie żołnierzy najkrwawszej bitwy 1920 r. Potem wypowiada do rodaków słowa: „Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług wdzięczności w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym miejscu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Wtedy, w 1920 r., zdawało się, że komuniści podbiją Polskę i pójdą dalej do Europy Zachodniej, że zawojują świat. W rzeczywistości wówczas do tego nie doszło – Cud nad Wisłą, zwycięstwo Marszałka Piłsudskiego w bitwie z Armią Czerwoną zatrzymało te sowieckie zakusy”.

Ojciec Święty na radzymińskim cmentarzu przytulił do swego serca żyjących żołnierzy, weteranów zwycięskiej Bitwy.

20 października 1921 r. Marszałek Piłsudski dziękował Matce Bożej Królowej Polski w Jej Jasnogórskiej Kaplicy za zwycięstwo. Pragnieniem Marszałka stało się wzniesienie w sercu Warszawy Łuku Triumfalnego Polskiego Zwycięstwa nad Sowietami. Pod nim w święto Żołnierza 15 sierpnia będzie maszerować Wojsko Polskie. Czy spełnimy pragnienie Marszałka? Powstał Komitet Budowy Łuku Triumfalnego. Listę członków Komitetu Honorowego otwierają Rodacy, którzy oddali życie za Ojczyznę w Lesie Smoleńskim: prezydenci Rzeczypospolitej – Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski, biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, prezes IPN Janusz Kurtyka, dr Paweł Wypych – sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki.

19 maja 2004 r. w Rzymie Ojciec Święty z radością poświęcił kamień węgielny pod budowę Łuku Triumfalnego przedstawionego przez kapelana Fundacji Budowy Łuku Triumfalnego – ks. prał. Józefa Maja i prezesa Zarządu Fundacji Zbigniewa Biernackiego. Formę kamienia węgielnego zaprojektował śp. prof. Wiktor Zin. Powstał projekt architektoniczny Łuku przedstawiony przez prof. Andrzeja Flagę. Zaproponowałem: Połączmy Łuk Triumfalny z Muzeum. Niech w górnej części Łuku będą sale ukazujące bitwy z bolszewikami. I niech na frontonie Łuku będą słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna i data – 1920. W zwieńczeniu Łuku niech powstanie rzeźba wzlatującego Białego Orła (taki obraz łuku zamieściłem w „Niedzieli” 19 czerwca br.).

Władze Warszawy nie zgadzają się na wzniesienie Łuku Polskiego Zwycięstwa nad Moskwą.

Dramat Polskiego Narodu – 10 kwietnia 2010 r. w Lesie Smoleńskim oddają życie za Ojczyznę – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i rodacy podążający z nim do Katynia, aby oddać hołd zamordowanym przez Sowiety oficerom, bohaterom Polskiego Zwycięstwa 1920 r.

15 sierpnia 2010 r., w Dniu Święta Żołnierza, w 90. rocznicę Polskiego Zwycięstwa, w Ossowie, w pobliżu miejsca śmierci przeszytego bolszewickimi kulami bohaterskiego księdza Ignacego Skorupki, decyzją władz stanął z kamiennymi bagnetami wymierzonymi w Warszawę nagrobek – pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Dusza jest nieśmiertelna. Marszałek Piłsudski zapytał: Czy moi żołnierze oddawali życie za Ojczyznę, żeby rządzili nią ci, którzy jej nienawidzą? Po gwałtownym proteście Polaków władze usunęły bagnety z pomnika. „Przyjaciołom Moskalom należy się wieczna polska wdzięczność” – ocenił Adam Michnik trzy dni przed tragedią smoleńską – przypomniał Jakub Augustyn Maciejewski w miesięczniku „wsieci histori”.

Wraca wspomnienie. 22 maja 2009 r. prezydent RP Lech Kaczyński modlił się do Matki Bożej w Jej Jasnogórskiej Kaplicy. Później miałem szczęście powiedzieć mu: „Panie Prezydencie, z serca i duszy dziękuję Panu. Realizuje Pan testament Marszałka Piłsudskiego: «Czyńcie wszystko, aby Polska przestała być przedmiotem, a stała się podmiotem dziejów Europy»”. Śmierć w drodze do Katynia w Lesie Smoleńskim przerwała dzieło Prezydenta. Podjął je brat Jarosław.

I wspomnienie drugie. Jasnogórski Apel. Prezydent RP Andrzej Duda klęczy przed Matką Bożą Królową Polski i dziękuje Jej za zwycięstwo. Śpiewamy z nim: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”. W oczach łzy szczęścia. Prawda zwycięża!

Rok 2016. Rok 1050-lecia Chrztu Polski. W Toruniu konsekracja świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – Wotum Wdzięczności Polaków za pontyfikat wielkiego Papieża, wzniesione staraniem Ojców Redemptorystów, powstałe z darów serca Rodziny Radia Maryja w kraju i za granicą. O. Tadeusz Rydzyk i jego dzieci – Radio Maryja i Telewizja Trwam – zawsze wierne Polsce, umacniające ducha Narodu. Kochani! Dziękujemy Wam z serca i duszy.

Radość Bożego spotkania młodzieży świata w Polsce. Polska... Wzniesiemy w Warszawie Łuk Triumfalny Polskiego Zwycięstwa 1920 r., zwycięstwa, które ocaliło chrześcijańską cywilizację Europy. I wzniesiemy pomniki Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i Rodaków, którzy wraz z nim 10 kwietnia 2010 r. oddali życie za Ojczyznę. Słowa: Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? (Rz 8, 31)

2016-08-10 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziękczynienie we Wniebowzięcie za Cud nad Wisłą i św. Jana Pawła II

2020-08-11 10:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Cud nad Wisłą

św. Jan Paweł II

Bożena Sztajner/Niedziela

W duchu wielkiego dziękczynienia za „Cud nad Wisłą” w stulecie zwycięskiej bitwy oraz za św. Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin upływać będzie tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia na Jasnej Górze. Przeor klasztoru przypomniał, że losy bitwy polsko-bolszewickiej bardzo mocno wpisane są w pielgrzymią modlitwę w sanktuarium.

O. Samuel Pacholski zaznacza, że sto lat temu na Jasnej Górze trwała przede wszystkim wielka modlitwa pielgrzymów, biskupów, dowódców, żołnierzy a wreszcie samego naczelnika państwa. Stąd też kierowane były specjalne odezwy do narodu i zachęta do walki w obronie wiary i Ojczyzny, stad płynęło przekonanie i przypomnienie, że na Jasnej Górze „każdy kamień głosi cuda - Maryjnej - nad Narodem naszym opieki”.

Jasnogórski przeor zauważa, że już 27 lipca 1920 r. przed obrazem Matki Bożej, po uroczystej Mszy św. ofiarowano zagrożoną najazdem bolszewickim Polskę Sercu Jezusowemu a następnego dnia oddano Rzeczpospolitą pieczy Królowej Korony Polskiej.

Biskupi właśnie z Jasnej Góry skierowali pasterską odezwę do wiernych. Odrębne pisma rozesłali ojcowie paulini, którzy wspominając osobę o. Augustyna Kordeckiego, wzywali do obrony Ojczyzny i zachęcali do wielkiego zawierzenia Jasnogórskiej Królowej.

O.Pacholski przypomina, że zakonnicy rozpowszechniali specjalne ulotki dla pielgrzymów i w lokalnej prasie pisali o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakie zagraża Rzeczypospolitej. W tym czasie wiernym naśladowcą bohaterskiego Kordeckiego okazał się ówczesny przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz.

Przywołuje również mało znany fakt, że Józef Piłsudski, w obliczu bolszewickiego zagrożenia, proponował nawet przeniesienie stolicy z Warszawy do Częstochowy. Uważał, że siła oddziaływania, jak również autorytet Jasnej Góry, wzmocni w narodzie opór i zachęci do skutecznej obrony Ojczyzny. Rząd jednak nie przystał na jego propozycję.

O. przeor podkreśla, że „Jasna Góra była pierwszym miejscem w Rzeczypospolitej, gdzie pielgrzymi wyrażali swą radość z cudu dokonanego przez wstawiennictwo Królowej Polski”. Tu na zakończenie jasnogórskiej nowenny narodu paulini ogłosili zebranym na placu przed Szczytem o zwycięstwie Rzeczypospolitej, o tym, że Maryja wysłuchała próśb Narodu i jak donoszą kroniki „wszystkich opanował entuzjazm, płakano z radości”.

- To dlatego tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia na Jasnej Górze też będzie przeżywana w duchu wielkiej wdzięczności Królowej Polski za to zwycięstwo sprzed stu lat - podkreśla o. Samuel Pacholski.

Na Jasnej Górze główna suma odpustowa 15 sierpnia odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Jasnogórski przeor przypomina, że w roku stulecia urodzin Karola Wojtyły, św. papieża, największego z jasnogórskich pielgrzymów będziemy także dziękować za ten wielki dar dla Kościoła i Polski.

14 sierpnia, w wigilię święta odbędzie się specjalny koncert „Abba Ojcze” z udziałem plejady polskich gwiazd, w czasie którego artyści i pielgrzymi śpiewać będą ulubione pieśni i piosenki Jana Pawła II. Koncert transmitować będzie Telewizja Polska w programie 1 od godz. 21.00. Po muzycznym spotkaniu o godz. 22.30 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za papieża z Polski i „Cud nad Wisłą”.

Paulini przypominając o konieczności zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa zapraszają na Jasną Górę. Zarówno koncert, jak i główne uroczystości odpustowe, odbywać się będą na błoniach jasnogórskich, które bezpiecznie, z zachowaniem odpowiednich odległości, mogą pomieścić ponad 15 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję