Reklama

Niedziela Częstochowska

Nadzieja pokładana w Bogu na wzór Maryi

Niedziela częstochowska 33/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

list

abp Wacław Depo

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek przed Mszą św. na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

Bracia i Siostry w Chrystusie, Jedynym Odkupicielu człowieka!

Czas sierpniowych pielgrzymek na Jasną Górę przypomina nam niezapomniane przeżycia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w naszej archidiecezji i z dniem apostolskiej posługi wśród nas Ojca Świętego Franciszka 28 lipca 2016 r. Pragnę podkreślić, że w te przygotowania i przeżycia zarówno kapłani, osoby życia konsekrowanego, Komitet Organizacyjny, jak i wierni całej Archidiecezji włożyli ogromnie dużo serca, trudu i ofiar. Już na wstępie tego listu dziękuję Wam wszystkim za świadectwo wiary i przywiązania do Matki Bożej Częstochowskiej, która według słów Ojca Świętego Franciszka: „broni i błogosławi Polskę”.

U źródeł biblijnych

Radując się spotkaniem z Następcą św. Piotra wpisanym w rocznicę Chrztu Polski, w świetle czytań mszalnych, rozważmy wskazania, które niesie nam przeżywany Rok Święty Miłosierdzia. Autor Księgi Mądrości ukazuje nam obraz Ludu Bożego, który prowadzony przez Mojżesza kontynuuje drogę Abrahama. Wspominając wyzwolenie z niewoli egipskiej, wspólnota narodowa ma świadomość, że to sam Bóg przechodzi wraz ze swoim narodem do Ziemi Obiecanej. Bóg to sprawia, że ci, którzy wierzą w Jego Boską Wszechmoc, przechodzą z niewoli do nowego życia. W tym duchu odbieramy słowa papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze: „Także wasza historia (...) była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej (...) z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować”.

Odczytując List do Hebrajczyków, Kościół przypomina nam drogę wiary. Jest ona na wzór Maryi całkowitym zawierzeniem Bogu przez Chrystusa, który nam przewodzi. Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy i dowodzi rzeczywistości, których nie można dostrzec oczami. Fragment dzisiejszej Ewangelii według św. Łukasza, mocno zaznacza, że kto wierzy w Boga i Jemu ufa, powinien być gotowym na przyjście Pana. Być chrześcijaninem to znaczy żyć w oczekiwaniu na Boga, który – według słów papieża Franciszka – „pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami”.

Reklama

Dobra pamięć

W tym miejscu pragnę skierować moją szczególną wdzięczność w stronę Komitetu Organizacyjnego złożonego z Braci Kapłanów Archidiecezji i Ojców i Braci Paulinów z Jasnej Góry. Bóg zapłać każdej wspólnocie rodzinnej i parafialnej na czele z Kapłanami, Wspólnotom Życia Konsekrowanego, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do przyjęcia młodych pielgrzymów świata. Bóg zapłać również za współuczestnictwo w papieskiej pielgrzymce. Dziękuję międzynarodowej Wspólnocie Emmanuel, która już tradycyjnie przeprowadza w Częstochowie „stacje papieskie”. Szczególne słowa podziękowania należą się kapłanom, którzy w regionach i dekanatach archidiecezji podejmowali wiele inicjatyw dla głębokich przeżyć pielgrzymów. Wdzięczną pamięcią ogarniam wszystkich woluntariuszy i dobroczyńców dzieła Światowych Dni Młodych. Z serca dziękuję zespołom muzycznym i śpiewaczym oraz chórom, które swoim talentem i pracą pogłębiały przeżycie tych dni.

Wśród tych podziękowań, jak nie wspomnieć o podstawowym darze Maryi, jakim była pogoda towarzysząca nam podczas Eucharystii z Papieżem. Zwłaszcza że poprzedni dzień przyniósł nam obfite opady deszczu, które mogły „wygaszać pragnienia” pielgrzymów, aby mogli stanąć przy Papieżu: na Szczycie i Błoniach Jasnogórskich czy też daleko w Alei Najświętszej Maryi Panny. Tym bardziej trzeba zauważyć ogromny wysiłek Służb Państwowych, Wojewódzkich i Samorządów lokalnych różnych szczebli na czele z Urzędem Miasta Częstochowy. Ponadto dziękuję służbom: Biura Ochrony Rządu, Policji i Wojska, Służb Medycznych, Straży Pożarnej i Miejskiej oraz Polskiej Kolei Państwowej.

Moją szczególną wdzięcznością ogarniam również ludzi Środków Społecznego Przekazu: dziennikarzy, a zwłaszcza Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz TV „Niedziela”, rozgłośni katolickich Radia Fiat i Jasna Góra, Radia Maryja, Telewizji Trwam, Telewizji Publicznej oraz Katolickiej Agencji Informacyjnej. W tym dziele bardzo ważną rolę spełnili ludzie służb nagłaśniających uroczystość i trudzący się przekazem przez telebimy.

Reklama

Pragnę to dziękczynienie streścić słowami Ojca Świętego Franciszka z Jasnej Góry: „Myśląc o darze Tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z waszym narodem, biorąc go za rękę (...) i towarzysząc mu w wielu sytuacjach (…). Niech Matka Najświętsza zaszczepi w was pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i stworzenia komunii ze wszystkimi”.

Wdzięczność czuwająca

Za św. Janem Pawłem II potwierdzamy, że Kościół przyniósł Polsce Chrystusa, a tym samym zabrał z sobą w nasze dzieje macierzyńskie czuwanie Maryi. Dał temu wyraz w tylu sanktuariach w naszej Ojczyźnie, a zwłaszcza na Jasnej Górze Zwycięstwa. Dlatego zapraszam was wszystkich ze wspólnot parafialnych i apostolskich do uczestnictwa w Eucharystii na Jasnej Górze w dniu 15 sierpnia 2016 r. o godz. 11 jako dar wdzięczności za obecność papieża Franciszka, a także za VI Światowy Dzień Młodych w Częstochowie sprzed 25 lat.

Kolejną stacją naszego sierpniowego czuwania będzie procesja maryjna z bazyliki archikatedralnej na Jasną Górę 25 sierpnia o godz. 17, którą zakończymy Eucharystią na Szczycie Jasnogórskim o godz. 19. Zapraszam bardzo gorąco na główną uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w dniu następnym, 26 sierpnia, na godz. 11, której będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Przyjmijcie jeszcze jedno zaproszenie do dziękczynienia za dar koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce przez śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. W dniu 11 września 2016 r. o godz. 11, w pierwszą rocznicę ukoronowania cudownego Obrazu, zbierzmy się na Eucharystii, którą będę sprawował na Kalwaryjskim Wzgórzu w Praszce. Zauważmy przy tym, że Wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Kalwarii Zebrzydowskiej towarzyszył Ojcu Świętemu Franciszkowi przed odlotem do Rzymu na podobieństwo ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II w 2002 r.

Módlmy się, aby te wszystkie doświadczenia wiary na ziemi polskiej na zawsze pozostały w naszych sercach. Na wierność łasce chrztu i radość płynącą z wiary z serca błogosławię.

Częstochowa, 31 lipca 2016 r., w dniu zakończenia pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka w Polsce.

List pasterski na XIX niedzielę zwykłą – 7 sierpnia 2016 r. został odczytany w tym dniu w kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.

2016-08-11 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bóg nie przymusza ludzkich sumień

– Bóg nie przymusza ludzkich sumień. Okazuje zawsze szacunek dla ludzkiej wolności – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 1 sierpnia przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Uczestnicy liturgii modlili się w intencji ojczyzny, dzieł Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, za członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz za poległych w obronie ojczyzny w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Modlono się o to, aby ofiara poległych w Powstaniu Warszawskim „w Polsce nigdy nie została zapomniana”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. o. Wojciech Dec – podprzeor Jasnej Góry, ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli” i ks. Robert Grohs – moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Archidiecezji Częstochowskiej.

W homilii abp Depo wskazał na aktualne przesłanie dwóch proroków: Jeremiasza i Jana Chrzciciela. – Na jednego wydano wyrok śmierci, a na drugim wykonano wyrok śmierci. Prorok Jeremiasz wzywał lud do przemiany życia. To wołanie w imię Boga sprowadziło na niego niebezpieczeństwo utraty życia – mówił abp Depo.

– Porównanie Jana Chrzciciela do Jezusa przejawia się przez całą niemal Ewangelię. Często zadają mu pytanie: „Kim jesteś?”. Jan przygotował Jezusowi drogę, wzywając do nawrócenia nawet króla. I przypłacił to życiem – kontynuował metropolita częstochowski i dodał: – Jego śmierć była świadectwem prawdy o Jezusie. To on wskazuje na Jezusa jako Baranka Bożego, który życie daje, żeby ludzie mogli żyć życiem Bożym.

Arcybiskup zaznaczył, że „w naszych czasach zdają się triumfować Herodzi, Herodiady, Salome, Piłaci i tłum wołający: „Barabasza, a nie Jezusa”. – Dotykamy tajemnicy krzyża Jezusa na Golgocie. Tajemnicy, która nie przemija, ale jest obecna w każdej Eucharystii. Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały został z nami, aby człowiek zwyciężał prawdą i łaską – podkreślił.

– Niech umocnieniem będzie dla nas przykład proroków w podprowadzaniu nas do głębi naszego spotkania z Jezusem i dla dawania świadectwa – zakończył metropolita częstochowski.

Przed końcowym błogosławieństwem, jak sam zaznaczył od Ołtarza Ojczyzny, arcybiskup zaapelował o „nieustanną pamięć o uczestnikach wszystkich powstań i wojen, którzy ponieśli swoją ofiarę, abyśmy mogli żyć w wolności”.

Mieszkańcy Częstochowy o godz. 17 pod pomnikiem – Grobem Nieznanego Żołnierza w al. Sienkiewicza, w podjasnogórskich parkach uczcili ofiary Powstania Warszawskiego.

9 sierpnia o godz. 10 w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji częstochowian, którzy brali udział w powstaniu, szczególnie za sierż. „Wojtka” Omyłę i kpt. hm. Eugeniusza Stasieckiego. Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą przy ul. Krakowskiej 36, upamiętniającą „Wojtka”. Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”.

Od wybuchu Powstania Warszawskiego jego i powstańców losami interesowali się mieszkańcy Częstochowy. 14 sierpnia 1944 r. na pomoc powstańcom warszawskim, po mobilizacji oddziałów Armii Krajowej, wyruszyło 2,5 tys. żołnierzy, a z nimi zgrupowania Jerzego Kurpińskiego „Ponurego” i Marcina Tarchalskiego „Marcina”.

W nocy z 16 na 17 sierpnia na Starym Mieście w Warszawie zginął Eugeniusz Stasiecki, który w 1944 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika Szarych Szeregów, twórca konspiracyjnego harcerskiego hufca częstochowskiego „Obraz”. Z Częstochową związany był m.in. Wojciech Omyła, który walczył m.in. o zdobycie obozu „Gęsiówka”. Zginął 8 sierpnia 1944 r. na terenie cmentarza ewangelickiego na Woli.

Z Częstochową związany był również Antoni Zębik, twórca radiostacji „Błyskawica”. W Warszawie w czasie powstania obecny był również ks. Antoni Marchewka, późniejszy redaktor naczelny „Niedzieli” w latach 1945-53, który w schronach spowiadał powstańców.

Częstochowianie starali się wspierać także materialnie uciekinierów i wysiedlonych z Warszawy. 13 września 1944 r. otwarto biuro dla ewakuowanych z Warszawy, pomocy udzielał także Polski Komitet Opiekuńczy. Mieszkańcy powstańczej Warszawy uzyskiwali wsparcie od Kościoła. 7 października 1944 r. biskup częstochowski Teodor Kubina wydał Odezwę Arcypasterską w sprawie zbiórki dla wysiedlonych z Warszawy. 19 października Siostry Zmartwychwstanki uruchomiły kuchnię w barakach przy ul. Chłopickiego. Mieszkańcy stolicy znaleźli też schronienie i opiekę w domach zakonnych i przy parafiach. Szczególną rolę odegrała parafia św. Jakuba i jej proboszcz ks. Wojciech Mondry (pierwszy redaktor naczelny „Niedzieli”, w latach 1926-37). Przy kościele św. Jakuba schronienie i opiekę odnaleźli kapłani, których losy wojenne przywiodły do Częstochowy.

Po Powstaniu Warszawskim swoje miejsce w Częstochowie odnaleźli ludzie kultury, inteligencja, m.in. Zofia Kossak-Szczucka, która wraz z ks. Antonim Marchewką podjęła starania o wznowienie wydawania Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Z Warszawy przybyli po powstaniu do Częstochowy również: Tadeusz Różewicz, Marek Hłasko, Lesław Bartelski i Zofia Trzcińska-Kamińska, która otworzyła pracownię rzeźbiarską w obserwatorium astronomicznym w parku Staszica, a także duże grono warszawskich muzyków, pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej.

Pod kierownictwem prof. Romana Pollaka i prof. Tadeusza Woyno powstał w Częstochowie największy w Polsce „podziemny uniwersytet” kształcący 700 młodych ludzi. Dzięki klasztorowi jasnogórskiemu, który ofiarował budynek, powstał w mieście Szpital Warszawski.

W Częstochowie działał także warszawski Szpital Maltański, zwany szpitalem walczącego podziemia. Kierujący nim dr Jerzy Dreyza osiedlił się na stałe w Częstochowie. Organizował m.in. opiekę medyczną dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę.

Po Powstaniu Warszawskim w Częstochowie zamieszkał również dr Bolesław Stypułkowski, specjalista chorób płuc, który zorganizował w Częstochowie pierwszy oddział gruźliczy, a w czasie powstania był lekarzem-komendantem szpitala powstańczego przy ul. Hożej 13.

W Częstochowie od 7 października 1944 r. przebywał także gen. Leopold Okulicki, szef Armii Krajowej, skąd obejmował dowództwo nad całością prac konspiracyjnych. W okresie od października 1944 r. do stycznia 1945 r. Częstochowa była stolicą podziemnej Polski.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję