Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Błogosławieni miłosierni na Jasnej Górze

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Uczestnicy 34. Pielgrzymki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po 13 dniach wędrowania i pokonaniu ponad 350 km dotarli 14 sierpnia przed oblicze Matki Bożej.

Wyruszyli 2 sierpnia. Towarzyszyły im słowa „Błogosławieni miłosierni”. Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska liczyła w tym roku 500 pątników idących w 4 grupach: św. Tomasza z Zamościa, św. Stanisława z Lubaczowa, św. Józefa z Tomaszowa Lubelskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Biłgoraja. Jak co roku pielgrzymom towarzyszyła modlitwa grupy duchowej, której patronował św. Jan Paweł II.

Na Jasnej Górze pątników powitał biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, który wyraził głęboką radość z pobytu wśród pielgrzymów. – Dla pasterza to jest zawsze radość i wdzięczność za to, że są takie owoce łaski. Że pomimo tylu różnych spraw, tylu ludzi bardzo młodych, rodzin i starszych znajduje czas, pragnienie i chęć, żeby ofiarować ten trud, ten czas i także swoje życie, dać to świadectwo w wierze swojej, umocnić się w tej wierze swojej, że są tam tacy ludzie – podkreślił bp Marian Rojek witając pielgrzymów na jasnogórskich błoniach. Dyrektor pielgrzymki, ks. Michał Moń, witając pielgrzymów przed Szczytem Jasnej Góry poinformował, że najmłodszy pielgrzym miał 2,5 roku, a najstarszy – 76 lat. Ks. Michała Monia w prowadzeniu tegorocznej pielgrzymki wspomagało 15 księży, 6 kleryków i jedna siostra zakonna. Godnym zauważenia jest fakt, że w grupie ziemi tomaszowskiej wędrowali pielgrzymi z Bełza na Ukrainie.

Po powitaniu pielgrzymów przez ks. Dyrektora, każda z grup oddała cześć Matce Bożej i na znak pokuty pielgrzymi położyli się na ziemi, wyrażając tym samym radość z pielgrzymowania i dojścia do celu, jakim było spotkanie z Matką w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii na Szczycie Jasnogórskim. W Eucharystii uczestniczyli też pielgrzymi z Lublina, Warszawy, Łowicza, a także uczestnicy Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki Strażaków. Część pielgrzymów z radością wróciła do swoich domów. Wielu jednak pozostało na Jasnej Górze, by uczestniczyć w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: najstarsza 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kalisz

Magdalena Pijewska/Niedziela

W tym roku Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszy już po raz 382. jako pielgrzymka kaliska i po raz 28. jako pielgrzymka diecezji kaliskiej. Pątnicy pieszo wracają do Kalisza. W obie strony mają do pokonania ok. 320 km.

Pątnikom będzie towarzyszyć hasło „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”, które wpisuje się w ogólnopolski program roku duszpasterskiego. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że Duch Święty działa poprzez każdy sakrament i dzięki temu możemy otrzymywać konkretne łaski. Założenie jest takie, aby w drodze na Jasną Górę omówić wszystkie sakramenty święte, a w drodze powrotnej skupić się na owocach Ducha Świętego – powiedział ks. Rafał Grzęda, kierownik kaliskiej pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

[ TEMATY ]

nagroda

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Corocznie oprócz wyróżnień festiwalowych przewodnicząca Festiwalu Filmowego „Mirabile Dictu”, Liana Marabini, przyznaje nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną, dedykowaną instytucji lub osobie, która swoją postawą, działaniem czy słowem przyczynia się do poprawy świata, a żyjąc Ewangelią rozpowszechnia jej przesłanie i tym samym daje jej świadectwo. W tym roku wybrana została katolicka instytucja oświatowa w Austrii.

CZYTAJ DALEJ

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji „Reinhardt”

2022-12-05 20:36

[ TEMATY ]

KUL

upamiętnienie

BP KUL

Podczas Akcji „Reinhardt” zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy – powiedział ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji „Reinhardt” w 80.. rocznicę jej rozpoczęcia. Wydarzenia w Lublinie zorganizowało Centrum Heschela KUL.

O tej wartości naszej wspólnej historii i misji związanej z jej przekazywaniem mówił również rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Przypomniał, że wśród pierwszych ofiar niemieckiego terroru w Lublinie znaleźli się także wykładowcy KUL, w tym rektor uczelni ks. prof. Antoni Szymański. „Pamięć o tych wydarzeniach musi być podtrzymywana, szczególnie wśród młodych ludzi, także z wykorzystaniem nowym mediów i technologii komunikacji. To również zadanie Centrum Heschela KUL" – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję