Reklama

I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie zakończone

Niedziela Ogólnopolska 35/2016, str. 57

W dniach 1-3 sierpnia br. odbyły się I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie. Miejscem rozgrywek były korty „Tenis Park Żywiec 1918” – żywieckiego ośrodka tenisowego malowniczo położonego nad brzegiem Soły, którego właścicielem i dobrym duchem jest Wiesław Biel.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem mistrzostw był ks. prał. Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie. Bez jego poświęcenia, pracy i troski o należną rangę żywieckiej imprezy (m.in. pozyskanie sponsorów, w tym wsparcia Fundacji „Bit Masters”), trudno byłoby nie tylko ją przygotować, ale i zrealizować.

Uczestnicy mistrzostw to prezbiterzy diecezjalni i zakonni, którzy reprezentowali niemal wszystkie kontynenty. Najliczniejszą reprezentację miał Kościół w Polsce, duża grupa księży przybyła też z Filipin. Warto także wspomnieć księży ze Słowacji, Papui-Nowej Gwinei, Włoch, Ukrainy, Kanady, Danii, USA, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Niemiec oraz Burundi.

Reklama

Mistrzostwa patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. W piśmie skierowanym do ich uczestników serdecznie pozdrowił wszystkich grających i przywołując myśl św. Augustyna, zachęcił: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Specjalne pozdrowienia do uczestników mistrzostw skierowali także: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wyraził życzenie: „Niech turniej ten stanie się przykładem zdrowej rywalizacji, wspaniałej sportowej przygody, bogatych doświadczeń i kapłańskiej jedności”.

Godne podkreślenia jest także duże zaangażowanie w przygotowanie mistrzostw i życzliwość miejscowych władz: posła ziemi żywieckiej Kazimierza Matusznego, starosty powiatu żywieckiego Andrzeja Kalaty, burmistrza Żywca Antoniego Szlagora. Nie można nie wspomnieć także ks. prał. Stanisława Kozieła, proboszcza parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu; to tutaj pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Fidelusa celebrowana była Eucharystia rozpoczynająca mistrzostwa, a po jej zakończeniu przy akompaniamencie miejscowej orkiestry barwny orszak udał się na miejsce rozgrywek.

Reklama

Sędzią naczelnym był Wiesław Sobczak.

A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii, w których odbywała się sportowa rywalizacja:

Kategoria + 65:
1. ks. Józef Mikołajczak (Polska)
2. ks. Józef Gwiazdoń (Polska)
3. ks. Józef Caputa (Polska)
o. Mieczysław Hałuszko OMI (Polska)

Kategoria +55:
1. ks. Andrzej Maczuga (Polska)
2. ks. Andrzej Seidler (Polska)
3. ks. Edward Iwan (Polska)
ks. Henryk Pyka (Polska)

Kategoria +45:
1. ks. Jarosław M. Popławski (Polska)
2. ks. Norbert Nowotny (Polska)
3. ks. Kazimierz Piwowar (Polska)
ks. Jerzy Ossoliński (Polska)

Kategoria Open:
1. o. Daniel Waszek OFM (Włochy)
2. ks. Robert Zapotoczny (Polska)
3. o. Mirosław Sander OP (Polska)
ks. Tomasz Prędotka (Polska)

Gra podwójna (debel):
1. ks. N. Nowotny/ks. R. Zapotoczny (Polska)
2. ks. B. Przegaliński/o. D. Waszek (Polska/Włochy)
3. ks. A. Serrano/ks. R. Barayoga (Filipiny)
ks. M. Tłokiński/o. M. Sander (Polska)

Turniej Pocieszenia:
1. o. Michał Płoszczyca SVD (Papua-Nowa Gwinea)
2. ks. Czesław Koraszyński (Polska)
3. ks. Józef Bednarik (Słowacja)
ks. Dariusz Narewski (Polska)

Na zakończenie odbyło się wręczenie pamiątkowych pucharów. Ceremonii tej, przy akompaniamencie miejscowej kapeli, przewodniczył starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata. Podkreślono, że każdy z uczestników mistrzostw może czuć się zwycięzcą. Oficjalnego zamknięcia sportowych zmagań dokonał poseł Kazimierz Matuszny, natomiast ks. prał. Józef Caputa wyraził życzenie, aby w żywieckim ośrodku tenisowym „Tenis Park Żywiec 1918” z racji 100. rocznicy jego powstania odbyły się III Międzynarodowe Mistrzostwa świata Księży w Tenisie.

Więcej informacji na: www.tenisksiezy.pl oraz na: www.prieststennis.com.

2016-08-24 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy jutuby"

2020-08-07 10:30

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

youtube.com/wzn

"Przejmujemy jutuby" po katolicku? Teraz to możliwe!

Heres i Piotrek z grupy Wyrwani Z Niewoli wraz z dwoma księżmi Adamami nagrali katolicką wersję znanego hitu. Jak brzmi on z chrześcijańskimi wartościami na pierwszym planie? Posłuchajcie!

Jak piszą twórcy przeróbki:

Stworzenie oryginału piosenki „Przejmujemy jutuby”: jej nagranie, teledysk i montaż zajęło 24h. My podjęliśmy się wyzwania stworzenia parodii, która w całości zajęła nam 10h, ale jakby wiadomo nam było łatwiej.

Mamy nadzieję, że ta PARODIA dostarczy Wam uśmiechu i trochę przemyśleń.

Pax et bonum. Dzięki, że jest Was coraz więcej

Kocham Boga! Jezu dziękuje za to,że stworzyłeś takich wspaniałych ludzi!! - czytamy w komentarzach pod utworem

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z Legnicy osiągnęli cel

2020-08-08 19:07

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Legnica

piesza pielgrzymka

ks. Piotr Nowosielski

Już pod Jasnogórskim Szczytem

Po 10 dniach pielgrzymowania, w panujących rygorach sanitarno-epidemiologicznych, 150 osobowa grupa pielgrzymów z Legnicy, osiągnęła cel wędrówki - Jasną Górę.

Wraz z nimi przybył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który po powitaniu i przedstawieniu reprezentacji grup pod Szczytem Jasnogórskim, udał się wraz pielgrzymami do kaplicy Obrazu Matki Bożej.

- Oto jesteśmy, my pielgrzymi, w tym specjalnym czasie, w którym każdy z nas na różne sposoby doświadczał ograniczeń, w w którym wzmaga się potrzeba zwracania się do Boga jako Ojca i Pana historii – mówił przed obrazem biskup Kiernikowski. - Maryja jest dla nas wzorem podawania się temu, by pełnić to wszystko co jest w zamyśle Boga. Ty dla nas jesteś wzorem, opiekunką, pośredniczką. Jesteśmy tutaj ze wszystkim, co jest naszym bagażem intencji, ale wszyscy chcemy się też uczyć, aby w nas stała się wola Boża. Żeby Słowo które Ty przyjęłaś i stało Ciałem, także w nas stawało się Ciałem. Jesteś bramą przez którą wchodzimy. Jesteś światłem które oświeca wszystkie nasze sprawy. Jesteś Arką Przymierza znakiem wierności Boga. Jesteś radością Wszystkich Świętych. Ufamy że pielgrzymując, kiedyś też dojdziemy do tego, żeby mieć udział w radości, która była radością Twego życia, a był nią Jezus Chrystus. Prosimy byś była dla nas Matką w tych godzinach życia kiedy tu jesteśmy i w całym naszym życiu.

Przed Obrazem, pozostawiony został także specjalny plecak z intencjami, które spisali i przekazali pielgrzymom ci, którzy w bieżącym roku z powodu ograniczeń ilościowych nie mogli osobiście w niej uczestniczyć, a także mieszkańcy miejscowości, prze które pielgrzymka przechodziła.

Msza św. kończąca pielgrzymkę, została odprawiona pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, w jasnogórskiej bazylice.

W wygłoszonej homilii, Biskup legnicki zwrócił się też ze słowami dziękczynienia:

- Na zakończenie pielgrzymki, kierujemy słowa podziękowania. Dziękujemy Panu Bogu za Maryję. Dziękujemy św. Józefowi. Dziękujemy za to sanktuarium w którym możemy być, do którego możemy pielgrzymować. Dziękujemy organizatorom, przewodnikom grup, wszystkim służbom, Życzę, żebyśmy wszyscy uczyli się przyjmować to, co jest, co czasem nie jest po naszej myśli, co jest trudne, bo to też jest czasem potrzebne. Jesteśmy tymi, którzy wierząc, nie stoimy na pozycji walki z kimkolwiek, ale na płaszczyźnie obrony jednej sprawy: Jednego Boga, Jednego Pośrednika Jezusa Chrystusa i Wszystkich którzy w to pośrednictwo wchodzą. Znamiennym jet też to, że Jasna Góra nie jest miejscem ataku, ale obrony. Obyśmy umieli bronić tego, co jest nam dawane, czasem po naszej myśli, a czasem nie, ale co jest związane z Jezusem Chrystusem, Jego tajemnicą Mesjańską z której obyśmy jak najwięcej czerpali – apelował biskup Kiernikowski.

W pielgrzymce legnickiej, codziennie reprezentowana była 50 osobowa grupa z podzielonych na regiony części diecezji. Tym którzy nie znaleźli się w gronie pielgrzymujących, stworzono możliwość modlitwy w ramach Grupy Duchowego Uczestnictwa w 10 kościołach stacyjnych.

Na zakończenie wydarzenia, zostały odczytane biskupie dekrety, które dotyczyły zmiany na stanowisku Kierownika Pielgrzymki. Dotychczasowego Głównego Przewodnika ks. Mariusza Majewskiego, który pełnił tę funkcję prze 12 lat, zastąpił ks. Tomasz Metelica.

  

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymi z Legnicy na Jasnej Górze


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję