Reklama

I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie zakończone

Niedziela Ogólnopolska 35/2016, str. 57

W dniach 1-3 sierpnia br. odbyły się I Mistrzostwa Świata Księży w Tenisie. Miejscem rozgrywek były korty „Tenis Park Żywiec 1918” – żywieckiego ośrodka tenisowego malowniczo położonego nad brzegiem Soły, którego właścicielem i dobrym duchem jest Wiesław Biel.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem mistrzostw był ks. prał. Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie. Bez jego poświęcenia, pracy i troski o należną rangę żywieckiej imprezy (m.in. pozyskanie sponsorów, w tym wsparcia Fundacji „Bit Masters”), trudno byłoby nie tylko ją przygotować, ale i zrealizować.

Reklama

Uczestnicy mistrzostw to prezbiterzy diecezjalni i zakonni, którzy reprezentowali niemal wszystkie kontynenty. Najliczniejszą reprezentację miał Kościół w Polsce, duża grupa księży przybyła też z Filipin. Warto także wspomnieć księży ze Słowacji, Papui-Nowej Gwinei, Włoch, Ukrainy, Kanady, Danii, USA, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Niemiec oraz Burundi.

Mistrzostwa patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. W piśmie skierowanym do ich uczestników serdecznie pozdrowił wszystkich grających i przywołując myśl św. Augustyna, zachęcił: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.

Specjalne pozdrowienia do uczestników mistrzostw skierowali także: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wyraził życzenie: „Niech turniej ten stanie się przykładem zdrowej rywalizacji, wspaniałej sportowej przygody, bogatych doświadczeń i kapłańskiej jedności”.

Reklama

Godne podkreślenia jest także duże zaangażowanie w przygotowanie mistrzostw i życzliwość miejscowych władz: posła ziemi żywieckiej Kazimierza Matusznego, starosty powiatu żywieckiego Andrzeja Kalaty, burmistrza Żywca Antoniego Szlagora. Nie można nie wspomnieć także ks. prał. Stanisława Kozieła, proboszcza parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu; to tutaj pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Fidelusa celebrowana była Eucharystia rozpoczynająca mistrzostwa, a po jej zakończeniu przy akompaniamencie miejscowej orkiestry barwny orszak udał się na miejsce rozgrywek.

Sędzią naczelnym był Wiesław Sobczak.

A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii, w których odbywała się sportowa rywalizacja:

Kategoria + 65:
1. ks. Józef Mikołajczak (Polska)
2. ks. Józef Gwiazdoń (Polska)
3. ks. Józef Caputa (Polska)
o. Mieczysław Hałuszko OMI (Polska)

Kategoria +55:
1. ks. Andrzej Maczuga (Polska)
2. ks. Andrzej Seidler (Polska)
3. ks. Edward Iwan (Polska)
ks. Henryk Pyka (Polska)

Kategoria +45:
1. ks. Jarosław M. Popławski (Polska)
2. ks. Norbert Nowotny (Polska)
3. ks. Kazimierz Piwowar (Polska)
ks. Jerzy Ossoliński (Polska)

Kategoria Open:
1. o. Daniel Waszek OFM (Włochy)
2. ks. Robert Zapotoczny (Polska)
3. o. Mirosław Sander OP (Polska)
ks. Tomasz Prędotka (Polska)

Gra podwójna (debel):
1. ks. N. Nowotny/ks. R. Zapotoczny (Polska)
2. ks. B. Przegaliński/o. D. Waszek (Polska/Włochy)
3. ks. A. Serrano/ks. R. Barayoga (Filipiny)
ks. M. Tłokiński/o. M. Sander (Polska)

Turniej Pocieszenia:
1. o. Michał Płoszczyca SVD (Papua-Nowa Gwinea)
2. ks. Czesław Koraszyński (Polska)
3. ks. Józef Bednarik (Słowacja)
ks. Dariusz Narewski (Polska)

Na zakończenie odbyło się wręczenie pamiątkowych pucharów. Ceremonii tej, przy akompaniamencie miejscowej kapeli, przewodniczył starosta powiatu żywieckiego Andrzej Kalata. Podkreślono, że każdy z uczestników mistrzostw może czuć się zwycięzcą. Oficjalnego zamknięcia sportowych zmagań dokonał poseł Kazimierz Matuszny, natomiast ks. prał. Józef Caputa wyraził życzenie, aby w żywieckim ośrodku tenisowym „Tenis Park Żywiec 1918” z racji 100. rocznicy jego powstania odbyły się III Międzynarodowe Mistrzostwa świata Księży w Tenisie.

Więcej informacji na: www.tenisksiezy.pl oraz na: www.prieststennis.com.

2016-08-24 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat USA: polityka migracyjna jest niesprawiedliwa

2021-09-23 17:11

[ TEMATY ]

episkopat

migracja

Stany Zjednoczone

Vatican News/AFP

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Kryzys migracyjny na granicy amerykańsko-meksykańskiej

Bieżąca polityka migracyjna Stanów Zjednoczonych zaprzecza rzeczywistości. Bezbronność potrzebujących jest podważana – oświadczył bp Mario E. Dorsonville, przedstawiciel amerykańskiego episkopatu ds. migracji.

W ciągu ostatnich tygodni wzrosła liczba migrantów przebywających w sektorze Del Rio na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Większość z nich to Haitańczycy, wcześniej zmuszeni do ucieczki i tułaczki po Ameryce Łacińskiej z powodu sytuacji w swoim kraju, naznaczonej głębokim kryzysem. Wiele czynników, przede wszystkim przemoc, zamieszki polityczne po zabójstwie prezydenta Jovenela Moïse, niedawne trzęsienie ziemi i upadająca gospodarka, a także pandemia COVID-19, wymusiło na nich migrację do Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję