Reklama

Aspekty

Główny odpust diecezji

Najświętsza Maryja Panna z Rokitna jest główną patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 15 sierpnia w Jej liturgiczne wspomnienie do sanktuarium w Rokitnie przybyło kilka tysięcy pielgrzymów. Sierpniowa pielgrzymka to także diecezjalne święto dziękczynienia za pracę rolników

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2016, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Adrian Put

Rokitniański odpust to także okazja do dziękczynienia za tegoroczne plony

Rokitniański odpust to także okazja do dziękczynienia za tegoroczne plony

W tym roku Liturgii odpustowej przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Henryk Wejman ze Szczecina. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Tadeusz Lityński, bp Stefan Regmunt, bp Adam Dyczkowski, bp Paweł Socha oraz kapłani diecezjalni i zakonni.

Pątnicy przybywali do Rokitna już od rana. O godz. 10 rozpoczęło się nabożeństwo różańcowe prowadzone przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników. Okolicznościową katechezę o miłosierdziu Bożym wygłosił o. Michał Legan OSPPE z Jasnej Góry.

Reklama

– Gdy dojrzewają w sadach owoce i zioła, a rolnicy zwożą z pól złociste ziarna zbóż, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, główny odpust diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – zaznaczył we wstępie do odpustowej Sumy ks. kan. Józef Tomiak, kustosz rokitniański. W samej Mszy św. pośród licznie zebranych diecezjan i gości byli także m.in.: wojewoda lubuski Władysław Dajczak, wicemarszałek lubuski Stanisław Tomczyszyn, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna, władze samorządowe, służby mundurowe, a nade wszystko rolnicy z całej diecezji, którzy w Rokitnie każdego roku przeżywają diecezjalne dożynki.

– Rzeczywistość, w której żyjemy, nie jest przeszkodą do zjednoczenia z Bogiem, lecz środkiem do osiągnięcia z Nim więzi. Dlatego nie możemy negować ani też odrzucać otaczającej nas rzeczywistości, lecz otaczać ją szacunkiem i traktować jako miejsce spełniania się w człowieczeństwie i zmierzania ku pełni szczęścia. Wszystko, co potrafimy ogarnąć naszą miłością, po naszym zmartwychwstaniu towarzyszyć nam będzie w chwale nieba. Dobrze to wyraża chrześcijańska intuicja, nazywając dzisiejszą uroczystość świętem Matki Bożej Zielnej i wiążąc ją z dziękczynieniem za plony ziemi – wyjaśnił bp Wejman.

Na zakończenie odpustowej Eucharystii głos zabrał bp Tadeusz Lityński. W swym przemówieniu przywołał rocznicę zawierzenia diecezji Maryi z Rokitna. – Z wielkim szacunkiem pragniemy wspominać wiarę naszych matek i ojców, wiarę naszych dziadków i tych wszystkich, którzy dokładnie siedemdziesiąt lat temu, przybywając po II wojnie światowej na lubuską ziemię, spojrzeli z nadzieją na Twój rokitniański wizerunek i zawierzyli Twemu Niepokalanemu Sercu nieznaną przyszłość w nowych warunkach życia – podkreślił bp Lityński.

2016-08-25 08:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Trójjedynego

[ TEMATY ]

odpust

bierzmowanie

Myszków

Michał Służałek

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej parafia w Myszkowie-Nowej Wsi obchodziła wielkie uroczystości – poświęcenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, bierzmowanie i odpust.

Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo. Przybyli licznie zgromadzeni parafianie. Rodzinny klimat parafii był bardzo mocno wyczuwalny – widać wzajemną troskę o siebie i swój kościół. – Było nam wszystkim potrzebne to duchowe wydarzenie, które pomogło przekroczyć próg nadziei – zaczyna swoją wypowiedź proboszcz ks. Stanisław Krupiński. – Odpust to nie tylko kramy, to łaska, którą możemy uzyskać, jak również doświadczenie wspólnoty, której wzorem jest Bóg w Trzech Osobach. Na odpust wierni się zmobilizowali, aby być w kościele. Nastąpiło to ożywienie po przymusowej przerwie z powodu epidemii. Wielka u nas radość, że pasterz po raz pierwszy był z nami i parafianie mogli go zobaczyć i usłyszeć na żywo, choć jak to wielokrotnie podkreślano, jest im bliski z błogosławieństwa apelowego, transmitowanego w radiu i telewizji – kontynuował proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję