Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Maryjnie i społecznie w Piekarach Śląskich

Niedziela Ogólnopolska 36/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Trzeba pogratulować Kościołowi katowickiemu pięknej uroczystości, która w niedzielę 21 sierpnia br. zgromadziła u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich tysiące kobiet i dziewcząt. Na uznanie zasługuje nie tylko piękna Liturgia – serdeczne podziękowanie należy się również regionalnej telewizji katowickiej, która umożliwiła mieszkańcom Górnego Śląska uczestniczenie w uroczystościach w sanktuarium.

Jestem pod wrażeniem znakomitej wypowiedzi arcybiskupa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, który w sposób jasny i prosty ustosunkował się do wszystkiego, co ważne w obecnym polskim życiu społecznym. A ważne są sprawy, których jesteśmy świadkami i w dużej mierze uczestnikami. Ksiądz Arcybiskup podziękował rządowi za to, że zadbał o swoich obywateli, podkreślił szczególną wagę programów: „Rodzina 500+”, „Mieszkanie Plus” i „75+”. Dzięki nim wielu ludzi o niskich i średnich dochodach będzie mogło stworzyć lepsze warunki życia swoim dzieciom, wiele rodzin będzie miało szanse na własne mieszkanie, a starsi, których nie stać na zakup leków ze względu na niskie renty i emerytury, będą je mogli otrzymać bezpłatnie. Metropolita katowicki prosił także, aby poprzeć inicjatywę wolnej niedzieli, do której ma prawo każdy człowiek, nie tylko wybrani.

Reklama

Jakże ważny jest tak wyrazisty i zdecydowany głos Kościoła! Jeżeli biskupi mówią o tych bardzo ważnych sprawach, to otwierają oczy wiernych na prawdę. Uroczystości w Piekarach były też potwierdzeniem śląskiej tożsamości – głos Ślązaczki, która w swojej gwarze wypowiadała się w modlitwie wiernych, wyrażał godność mieszkańców tego regionu Polski.

Podczas Liturgii niezwykłe kazanie wygłosił metropolita Ołomuńca abp Jan Graubner – jego obecność była m.in. nawiązaniem do 1050. rocznicy Chrztu Polski, który otrzymaliśmy za pośrednictwem czeskiej księżniczki Dąbrówki. Mówił poprawną polszczyzną i bardzo przekonująco, patrzył na Maryję w sposób synowski. Swoje refleksje podsumował stwierdzeniem, że gdy ktoś spieszy się na pociąg, to nie zabawia się rozmową z sąsiadem na postronne tematy. Zatem – człowiek, który zmierza do Boga, musi mieć mocno ustawiony cel swojej wiary.

Oby i w innych sanktuariach wybrzmiewały podobne tony głosu Kościoła w sprawach religijnych i społecznych.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ufamy Ci!

Królowo Polski! Uznajemy Twe królowanie w Ojczyźnie naszej. Pragniemy przyczynić się do umocnienia Twego władania. Chcemy tej sprawie służyć na każdym posterunku, na którym Opatrzność Boga nas postawiła. Ufamy Ci! Wiemy, że prowadzisz nas do Syna Twojego i nieustannie nam w duszy mówisz: „Cokolwiek wam każe Syn mój, czyńcie” – to fragment modlitwy kard. Stefana Wyszyńskiego przed Cudownym Obrazem (1960 r.)

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2021-05-15 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

#NiezbędnikMaryjny

W kolejnym dniu cyklu #NiezbędnikMaryjny prezentujemy niezwykłe świadectwo wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Cel – niebo, pomoc – „Niedziela”

Redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski wraz z reprezentantami redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” gościli 16 maja w parafii św. Andrzeja Boboli w Częstochowie w ramach „Niedzieli z «Niedzielą»”.

Witając ich, ks. Adam Zyzik, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego, życzył, „aby media katolickie były pomocą w odnajdywaniu drogi do Boga i do drugiego człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję