Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec: wierni wracają do spalonej katedry, na odbudowę zebrano ponad milion zł

Od dziś wierni parafii katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu mogą uczestniczyć w mszach odprawianych w kościele. Niestety – tylko w tę i kolejne niedziele. Natomiast w dni powszednie msze odprawiane będą nadal w Domu Katolickim. W niespełna miesiąc po pożarze dachu świątyni, konstrukcja zabezpieczająca pozwala już na bezpieczne uczestnictwo w liturgii. Proboszcz katedry ks. Jan Gaik w rozmowie z KAI szacuje, że na odbudowę świątyni zebrano do tej pory ponad milion zł, na co złożyły się głównie zbiórki w diecezji sosnowieckiej i innych diecezjach z całej Polski.

[ TEMATY ]

pożar

Franciszek Rozmus

Środki na prowadzenie prac, o które apelował tuż po tragicznym wydarzeniu biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, spływają od osób i instytucji z całej Polski, m.in. z kilku diecezji.

Po 100 tys. zł przekazały już archidiecezje krakowska i warszawska. O zorganizowanie parafialnych zbiórek i przesłanie zgromadzonych środków bezpośrednio na konto, na którym zbierane są fundusze, zaapelował też metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Reklama

Zbiórki na ten cel przeprowadziły już też m.in diecezja radomska i archidiecezja częstochowska, tworzące z diecezją sosnowiecką metropolię częstochowską. W niedzielę 23 listopada zbiórka jest prowadzona w kościołach diecezji płockiej.

W niedzielę w świątyniach diecezji sosnowieckiej czytany jest dotyczący sytuacji po pożarze list bp. Grzegorza Kaszaka. Dziękując wszystkim za zaangażowanie, ordynariusz sosnowiecki informuje, że podczas zorganizowanej 9 listopada zbiórki na ratowanie zabytkowej katedry zebrano 529 tys. 179 zł.

"Od księży proboszczów niejednokrotnie słyszałem: ‘takiej tacy jeszcze nie było’. To naprawdę wielki dar, za który bardzo Wam dziękuję" - napisał bp Kaszak.

Reklama

Proboszcz sosnowieckiej katedry ks. Jan Gaik poinformował KAI, że obecnie trudno stwierdzić, ile ogółem zgromadzono pieniędzy, gdyż środki cały czas wpływają na konto. Szacuje jednak, że oprócz kwoty zebranej w zbiórce diecezjalnej na konto katedry wpłynie "drugie tyle" od innych diecezji. - Wpłaciło kilka diecezji. To są różne kwoty, od 20 do 100 tys. zł - dodał.

Dziś wierni mogli po raz pierwszy uczestniczyć w Eucharystii. - Jest duże zadowolenie, że można było wejść do kościoła po tak długiej przerwie od spalenia. Wprawdzie niewiele widać, bo wszędzie są rusztowania, pracę już trwają, ale wszyscy są zorientowani, dlaczego tak jest - dodał ks. Gaik.

W liście bp Kaszak przypomniał o wielkim wysiłku, jaki w remont katedry włożyły poszczególne wspólnoty. Klerycy zaangażowali się w prace porządkowe na terenie świątyni. Mieszkańcy domu Wspólnoty "Betlejem" z Jaworzna wspólnie z opiekunem najpierw wzięli udział w sprzątaniu świątyni po pożarze, a potem ze spalonych dachówek i drewnianych belek wykonali pamiątkowe ikony, by pieniądze z ich sprzedaży przeznaczyć na odbudowę świątyni.

"Wspaniałą inicjatywą było także zorganizowanie charytatywnego koncertu na rzecz odbudowy katedry, który odbył się w niedzielę 16 listopada br. w Sosnowcu. Składam serdeczne Bóg zapłać autorom za pomysł i trud włożony w jego realizację, a artystom z całego serca dziękuję za podzielenie się swoim talentem i bezpłatny udział w tym przedsięwzięciu" - napisał bp Kaszak.

Ordynariusz liczy na ofiarność wiernych i "choć wielkość strat spowodowanych pożarem jest przerażająca", prosi nie tylko o pomoc finansową, ale też modlitwę. "Wsparcie duchowe w tej trudnej sytuacji jest potrzebne i niezmiernie ważne. Da Bóg, że dla Jego chwały i dla dobra nas wszystkich uda nam się odbudować naszą piękną, choć teraz tak zniszczoną matkę kościołów diecezji sosnowieckiej i przywrócić jej dawny blask" - dodał bp Grzegorz Kaszak w liście do diecezjan.

Ks. Jan Gaik rozmawiał już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z wiceministrem Piotrem Żuchowskim na temat dofinansowania prac remontowych świątyni. Jak poinformował, złożone wnioski zostały życzliwie przyjęte i czekają na rozstrzygnięcie.

Gotowy jest projekt nowego dachu, gromadzone są także materiały do wykonania metalowo-drewnianej konstrukcji. O ile nie nastąpi gwałtowne pogorszenie pogody, prace ruszą najpewniej za półtora, dwa tygodnie i uzależnione są od pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Miasta w Sosnowcu. Nowy dach, podobnie jak zniszczony w pożarze, pokryty będzie dachówką.

Zabezpieczony został ponadto najbardziej niszczejący fragment polichromii w transepcie. Obecnie poszukiwana jest firma, która będzie mogła wykonać jego rekonstrukcję. Docelowo prace o mniejszym zakresie będą musiały objąć także inne fragmenty spękanych i uszkodzonych polichromii.

Dach zabytkowej sosnowieckiej katedry spłonął doszczętnie w nocy z 28 na 29 października br. W akcji uczestniczyło ponad 60 strażaków z 22 zastępów. Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły, z których słynęła wybudowana w latach 1893-1899 świątynia.

2014-11-23 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rabin Schudrich: my, Żydzi, wiemy jakie to uczucie, gdy płonie Świątynia

[ TEMATY ]

pożar

Żydzi

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Michael Schudrich

Michael Schudrich

- Jesteśmy poruszeni i zasmuceni pożarem paryskiej katedry Notre-Dame (...) My, Żydzi, wiemy jakie to uczucie, gdy płonie Wasza Świątynia. (...) Łączymy się z wami w bólu w tych trudnych chwilach - napisał Naczelny Rabin RP, Michael Schudrich, w liście do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i Prymasa Polski, abp Wojciecha Polaka.

Publikujemy treść listu:

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję