Reklama

Polska

Abp Skworc: bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła

Bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zwracając się dziś do wiernych podczas pontyfikalnej sumy odpustowej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Troska o kościół lokalny i globalny to główny temat poruszony przez metropolitę katowickiego podczas tej Mszy św.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Monika Jaworska

"Godzina spotkania z Jezusem Chrystusem Królem Wszechświata w katedralnym Wieczerniku narzuca wręcz myślenie szerokie, globalne, katolickie, otwarte, zapraszające wszystkich" – powiedział abp Skworc, przywołując następnie problem prześladowań za wiarę w Zmartwychwstałego Chrystusa m. in. w krajach afrykańskich i Bliskiego Wschodu. Jako przykład podał porwanie dla okupu ks. Mateusza Dziedzica, misjonarza z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Troska o Kościół lokalny w archidiecezji katowickiej oprócz modlitwy, od dwóch lat przejawia się przede wszystkim poprzez II Synod Archidiecezjalny, który w marcu przyszłego roku rozpocznie obrady sesji plenarnych. "Wielu z was – zwrócił się do zgromadzonych arcybiskup – otrzymało prócz prośby o modlitwę, dodatkowe zaproszenie, by dzielić się swoim doświadczeniem Kościoła w ramach zespołów synodalnych, zwłaszcza tych, które powstały w oparciu o wybrane w parafiach rady duszpasterskie".

Reklama

Metropolita katowicki wyraził swą wdzięczność wszystkim zaangażowanym w II Synod Archidiecezjalny, przede wszystkim dlatego, że sporo synodalnych zagadnień wykraczało poza rzeczywistość parafii i dotyczyło całej diecezji.

Zwracając się bezpośrednio do członków zespołów synodalnych, abp Skworc stwierdził, że nie mogą oni oczekiwać, iż wszystko wykonają księża, ponieważ po to zostali oni powołani, by razem z duszpasterzami podjąć dzieło synodalnej odnowy. Zaprosił ich do pomocy w przekazywaniu informacji o postępie synodalnych prac, gdyż prawdziwe jest stwierdzenie Jana Pawła II, że informacja jest warunkiem pokoju i rozwoju.

Na koniec hierarcha wskazał na trud czekający duszpasterzy i wiernych świeckich w najbliższym czasie związany z końcowymi pracami II Synodu Archidiecezjalnego. Stwierdził, że nie muszą się oni tej pracy i trudu obawiać, gdyż nie kroczą sami: "dziemy wiernie za Chrystusem Królem, bo błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi! I wy bądźcie błogosławieni – słudzy Królestwa, które w was jest!".

Przybyli na Eucharystię wierni wychodząc z katedry otrzymywali „Królewskie jabłko”, które oprócz spełnienia śląskiej tradycji (przyniesienia czegoś z odpustu do domu) jest również symbolem władzy. - Ten symbol był też znakiem umiłowania Chrystusa, Ewangelii i przywiązania do Kościoła. Więc weźcie ten dar, to jabłko królewskie ze sobą i bądźcie przywiązani do Chrystusa, Ewangelii i Kościoła – apelował arcybiskup katowicki.

2014-11-23 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: przedświąteczne spotkanie abp. Budzika z bezdomnymi

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Ogromnie cieszę się z tego spotkania z bezdomnymi. Mogę się wiele od nich nauczyć – powiedział dziś abp Stanisław Budzik podczas tradycyjnego, przedświątecznego spotkania podopiecznych Bractwa im. św. Brata Alberta w Lublinie. Bezdomni, korzystający na co dzień z pomocy noclegowni i schroniska przy ul. Dolnej Panny Marii spotkali się na Mszy św. i wielkanocnym śniadaniu w prowadzonej przez Bractwo kuchni dla ubogich, znajdującej się na terenie kościoła rektorskiego pw. św. Jozafata.

Spotkanie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego. Wśród zgromadzonych dominowała grupa bezdomnych korzystających na co dzień z noclegowni i licznych form wsparcia. Jak podkreśla ich kapelan, ks. Andrzej Dudziński w ostatnim czasie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich rekolekcjach wielkopostnych, dzięki którym przygotowywali się do godnego przeżycia świąt wielkanocnych. Wysłuchali kierowanych do nich konferencji a także korzystali ze spowiedzi. – Na 30 bezdomnych, aż 26 przystąpiło do Komunii świętej. To wielka radość – powiedział.
Mówiąc o dzisiejszym spotkaniu, metropolita lubelski podkreślał jego znaczenie nie tylko dla podopiecznych Bractwa, ale i dla wszystkich, którzy na co dzień im pomagają jako pracownicy i wolontariusze. – Nam wszystkim, którzy wędrujemy po drogach tej ziemi i mamy dach nad głową ludzie bezdomni przypominają, że właściwie nie mamy tutaj trwałego miejsca. Ziemia jest raczej mostem, po którym przechodzimy do wieczności – mówił.
W perspektywie bliskich świąt Zmartwychwstania Pańskiego zachęcał wszystkich do refleksji nad życiem. – Dobrze, abyśmy w tych dniach byli wszyscy razem. Szczególnie myślę o tych ludziach, którzy we współczesnym wyścigu nie nadążają za innymi – podkreślał.
Przywołując apel bł. Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia, arcybiskup zachęcał do spojrzenia z miłością, które pozwala wyszukać nie tylko bezdomnych ale i zagubionych duchowo. – Ogromnie ważna jest i wyciągnięta dłoń i otwarte serce, apostolskie, dynamiczne stopy, które poprowadzą nas tam, gdzie jest tyle ludzkiej niedoli – powiedział.
Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie wspiera osoby potrzebujące pomocy już od 1983 r. (obecną nazwę placówka przyjęła w 1991). Stowarzyszenie otacza opieką osoby ubogie, chore, niepełnosprawne, bezdomne, uzależnione, uchodźców oraz wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Z pomocy Bractwa korzystają również emeryci, rodziny wielodzietne i samotne matki, którzy osiągają niewielki dochód.
Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta pomaga potrzebującym prowadząc: Jadłodajnię przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, która codziennie wydaje ok. 500 ciepłych posiłków, Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych w skład którego wchodzą: Schronisko dla 35 bezdomnych mężczyzn, Noclegownia działająca w okresie od listopada do końca kwietnia, dla 30 bezdomnych mężczyzn; Mieszkanie Adaptacyjne dla 5 mężczyzn (dawnych podopiecznych Schroniska), którzy na nowo podejmują próbę samodzielnego życia w społeczeństwie.
Bractwo prowadzi również Ośrodek Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla osób bezdomnych i długotrwale bezrobotnych w Bystrzejowicach Trzecich pod Lublinem, którego zadaniem jest przywracanie osób objętych pomocą do społeczeństwa i na rynek pracy. W ramach Ośrodka funkcjonuje Klub Integracji Społecznej, oferujący pomoc osobom pozostającym bez zatrudnienia z terenu gminy Piaski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję