Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo: wołamy o królestwo Chrystusa, które jest królestwem prawdy

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie”. – mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski wieczorem 23 listopada w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

abp Stanisław Nowak

Ks. Mariusz Frukacz

Msza św. była połączona z dziękczynieniem w 30. rocznicę święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowak oraz rozpoczęciem diecezjalnych obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Mszę św. koncelebrował m. in. bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Na Mszy św. zgromadzili się kapłani, kapituła archikatedralna, osoby życia konsekrowanego, członkowie Akcji Katolickiej, na czele z prezesem dr. Arturem Dąbrowskim.

Reklama

„Wielbimy dzisiaj Boga, wielbimy Chrystusa Króla”. – mówił na początku Mszy św. abp senior Stanisław Nowak. Odnosząc się do rocznicy swoich święceń biskupich były metropolita częstochowski podkreślił, że „czas każe nam upaść przed Bogiem na kolana” i dodał, że „od trzech lat to biskupstwo objawia się głownie w modlitwie”.

W homilii abp Depo nawiązał do chrześcijańskiego pozdrowienia „Króluj nam Chryste”. - To nie tylko wyznanie wiary i skierowanie naszych spojrzeń ku Chrystusowi Odkupicielowi, ale to wołanie o Jego królestwo, które jest królestwem prawdy. A jest to prawda o Bogu, człowieku i świecie. – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do współczesnej rzeczywistości zaznaczył, że „ostatnio uczy się nas nowej mowy”. Zdaniem metropolity częstochowskiego „przykładem takiej nowej mowy jest odpowiedź Jana Dworaka przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na list Przewodniczącego Rady ds. środków społecznego przekazu KEP a dotyczącego spotów emitowanych w telewizji”. - W tej odpowiedzi potwierdza się, że Trybunał Konstytucyjny nakazuje respektowanie wartości chrześcijańskich, ale to nie oznacza ich promowania. – podkreślił abp Depo.

Reklama

Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu KEP dodał, że „to tak jakby powiedzieć, że uznajemy dekalog, ale będziemy żyć tak jak nam się podoba”.

„Króluj nam Chryste w naszych umysłach, sercach, w naszych domach i Ojczyźnie”. – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup nawiązując do roli Akcji Katolickiej przypomniał postać papieża Piusa XI, który „dostrzegł apostazję części chrześcijan, którzy oddalili Chrystusa od życia osobistego i społecznego”.

Metropolita częstochowski wskazał również na tajemnicę działania Bożego w ciągu historii. – To działanie to miłość Boga zatroskanego o człowieka poprzez człowieka – podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski odnosząc się do 30. rocznicy święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka przypomniał, że „abp senior Stanisław był dobrym i kochającym pasterzem”. - Dzisiaj lepiej rozumiemy co znaczy hasło jego posługi i pasterzowania „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie”. Jego miłość jako pasterza jest miłością do Chrystusa i Maryi. – mówił abp Depo i wskazał na ważne wydarzenia z okresu posługi abp Stanisława Nowaka w Kościele częstochowskim, takie jak m. in. pielgrzymki św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.

„Jego posługa to były kolejne stacje zawierzenia, takie jak m. in. dzieło nowego Wyższego Seminarium Duchownego, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i peregrynacja relikwii Krzyża św.”- kontynuował metropolita częstochowski i dodał, że „ jego miłość do Matki Bożej objawiła się w koronacjach cudownych wizerunków Maryi”. – One były po to, abyśmy w czasie zamętu i niepokojów wiedzieli o sile i pomocy Maryi. – dodał abp Depo.

Nawiązując do tekstu Ewangelii kaznodzieja podkreślił, że „sądem naszym jest miłość wobec Chrystusa, ta miłość codzienna i konkretna, albo jej odrzucenie i zlekceważenie”. - Niebo to Bóg miłością zdobyty, a piekło to Bóg utracony – mówił abp Depo przywołując słowa teologa współczesnego o. Jacka Salija.

Na zakończenie abp Depo odniósł się do rozpoczynających się w archidiecezji częstochowskiej obchodów Roku Życia Konsekrowanego i podkreślił, że „życie konsekrowane jest dziełem i darem Boga”. - Oznacza ono pójście za Jezusem i naśladowanie Go w codziennej służbie człowiekowi. – mówił arcybiskup.

Abp Depo wskazał również na dzieła, które czynią zakony, takie jak m. in. opieka wobec potrzebujących, biednych, bezdomnych, troska o młodych ludzi, ludzi chorych i cierpiących.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski odmówił Akt Poświęcenia Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata.

Abp senior Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach (archidiecezja krakowska). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 czerwca 1958 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka. 25 listopada 1984 r. otrzymał święcenia biskupie w częstochowskiej bazylice katedralnej. Święceń biskupich udzielił kard. Józef Glemp Prymas Polski. Współkonsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski i bp Julian Groblicki z Krakowa. 29 grudnia 2011 r. Ojciec Św. Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Stanisława Nowaka z posługi arcybiskupa metropolity częstochowskiego.

2014-11-24 00:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp senior Stanisław Nowak wspomina swoje kapłaństwo

[ TEMATY ]

rocznica

abp Stanisław Nowak

BOŻENA SZTAJNER

„22 czerwca 1958 r. wspominam jako czas wielkiego pragnienia bycia kapłanem. Wyświęcono nas o świcie” - powiedział abp senior Stanisław Nowak w rozmowie z Radiem Fiat z racji 55. rocznicy swoich święceń kapłańskich.

CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję