Reklama

Z Polski

Gdańsk

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

Główne obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się 31 sierpnia br. od uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”, które odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na spotkaniu pojawili się członkowie związku, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych. Obecni byli również prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

– Solidarność nie przetrwałaby, a może nawet by nie powstała, gdyby nie Jan Paweł II i jego pierwsza pielgrzymka do Polski – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas inauguracji rocznicowego posiedzenia. Mówił o dzisiejszym znaczeniu Solidarności i apelował o respektowanie praw pracowniczych i karanie tych, którzy je łamią. Mowa była o postulatach, które nadal są aktualne, m.in. o walce o wolne niedziele, bo, jak powiedział „niedziela jest dla Boga i rodziny”. – Chylę czoło przed wszystkimi bohaterami tamtych lat. Przed tymi, którzy ucierpieli, i tymi, którzy stracili życie – powiedział do zebranych prezydent RP Andrzej Duda. Odniósł się też do dzisiejszych podziałów politycznych w naszym kraju: – Podziały są normalne w dzisiejszym życiu publicznym, ale ważne, byśmy mieli punkty wspólne. Ta Sala BHP jest takim punktem – stwierdził.

Reklama

Mszę św. z okazji rocznicy Sierpnia’80 w gdańskiej bazylice św. Brygidy odprawił abp Sławoj Leszek Głódź. Upomniał się o wolną niedzielę, przypominając, że takie oczekiwanie znalazło się wśród postulatów stoczniowców w 1980 r. – Już czas, żeby niedziela została zwrócona ludziom, bo wolna niedziela im się należy – powiedział. Arcybiskup Głódź podziękował Andrzejowi Dudzie i Beacie Szydło za wprowadzenie ustaw, które poprawiają byt polskiego społeczeństwa.

KAI

W eterze

Polskie Radio 24

W paśmie UKF oraz cyfrowo zaczęło nadawać Polskie Radio 24. To jedyna publiczna informacyjna antena radiowa w kraju. To radio mówione, ale bardzo dynamiczne – mówią o nim jego twórcy. Dyrektorem i redaktorem naczelnym jest Michał Chodurski, a jego zastępcą Tomasz Kuc. Do tej pory Polskie Radio 24 nadawało w Internecie i w technologii cyfrowej DAB+. – Dziś otwiera się nowy etap w historii Polskiego Radia – mówiła na konferencji prasowej prezes publicznego radia Barbara Stanisławczyk. Podkreśliła, że nowa stacja będzie blisko ludzi, dla ludzi i dla społeczeństwa. – Polskie Radio 24 będzie informować o wszystkim, co dzieje się w Polsce i na świecie, będzie towarzyszyć ludziom, sprawom – mówiła prezes. Zaznaczyła, że nowa stacja to nie tylko informacja, ale także publicystyka i debata publiczna. Na antenie Polskiego Radia 24 będzie można usłyszeć m.in. „Stronniczy przegląd prasy”, prezentowany przez dziennikarzy pięciu najważniejszych dzienników, „24 pytania: Rozmowy poranka 24” i felietony. Ramówkę wzbogacą m.in. programy zatytułowane: „Rozpruwacz kulturalny”, „Konsument i rynek”, „Życie nie tylko sportowe”, „Wszystko jest historią”.

Red.

Luciny

Ulica Ojca Jana Góry

Pierwsza w Polsce ulica nazwana imieniem dominikańskiego duszpasterza o. Jana Góry jest w miejscowości Luciny k. Śremu, w województwie wielkopolskim. Oficjalne nadanie ulicy imienia odbyło się w niedzielę 4 września br. W uroczystości wziął udział duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus, a także przedstawiciele wspólnoty Lednica 2000. Poświęcenie i otwarcie ulicy o. Góry poprzedziła Msza św. Podczas uroczystości wystąpił zespół „Siewcy Lednicy”.

Red.

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Reklama

Nawet największy naukowiec, kierujący potęgami przyrody, ostatecznie, aby mieć w dłoniach siłę, a światło w umyśle, potrzebuje co dzień chleba naszego powszedniego.

Krótko

• Zawiadomienie o znieważeniu św. Jana Pawła II we wpisach internetowych przesłał Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą do prokuratury okręgowej w Toruniu. Sprawa dotyczy komentarzy w sieci z czerwca br. zamieszczonych na portalu Onet, a dotyczących informacji o planach założenia przez o. Tadeusza Rydzyka Bractwa św. Jana Pawła II.

• Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapewniła, że nie doszło do cyberataku na dane z bazy PESEL i ich niekontrolowanego wycieku. Zapowiedziała również sprawdzenie oprogramowania używanego przez komorników do pobierania danych osobowych.

• Ponad 518 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Projekt został złożony do Sejmu RP. Trafi pod obrady w październiku br.

• Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się na Westerplatte uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Rangę ogólnopolską miały też obchody tego wydarzenia w Wieluniu, gdzie rozpoczęła się największa tragedia czasów współczesnych.

• Internetowa baza danych, która powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej (www.straty.pl), zawiera dane 5 mln osób poległych lub represjonowanych podczas II wojny światowej. Straciło w niej życie ok. 6 mln Polaków. Nazwiska wielu ofiar nadal nie są jednak znane, dlatego baza wymaga ciągłych uzupełnień.

• Anna Zalewska – minister edukacji narodowej podczas ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Rudnie na Pomorzu poinformowała, że nowy rok szkolny 2016/17 będzie rokiem wolontariatu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o łaski za przyczyną św. Ojca Pio

2020-09-23 07:17

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum o. Kapucynów/Niedziela

O Jezu, pełen łaski i miłosierdzia, Ty dla zbawienia dusz ludzkich podjąłeś mękę i umarłeś na krzyżu, aby wyjednać przebaczenie grzechów; pokornie błagam Cię: za przyczyną św. Ojca Pio, kapłana i stygmatyka, który wielkodusznie Ci służył, poświęcał swe życie i cierpiał dla ratowania grzeszników, udziel mi przebaczenia moich win i łaski...       

Dla większej chwały Twojej racz go wsławić chwałą świętości i przyciągnij wszystkich ludzi do swego miłującego Serca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.             

"Chwała Ojcu..." - 3 razy.  

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel: Pismo Święte jest do czytania do końca życia

2020-09-25 15:49

[ TEMATY ]

Pismo Święte

bp Roman Pindel

Adobe.Stock

O kursorycznym czytaniu całego Pisma Świętego – od początku do końca – mówił m.in. w kolejnej audycji radiowej na antenie „Anioła Beskidów” bp Roman Pindel.

Profesor-biblista, który co tydzień na falach eteru oraz na specjalnym internetowym podcaście przybliża rozumienie Pisma Świętego, tym razem udzielił konkretnych wskazówek, jak odkrywać słowo Boże dla siebie. Zwrócił też uwagę, że pragnienie czytania Pisma Świętego jest łaską.

„Słowo Boże poznaje się tak, jak się odkrywa ziemię - warstwa po warstwie. Mamy więc czytać całą Biblię - całe życie” – wytłumaczył biskup.

„To swoista łaska, która mogła się przejawić w różny sposób: przez spotkanie z człowiekiem, który czyta Pismo, jakieś wydarzenie, jak nawrócenie, czy przynaglenie do modlitwy” – wyliczył biskup. Zaznaczył, że doświadczenie odkrycia, iż Bóg przemawia do nas osobiście przez słowo Boże może zmienić całkowicie życie.

Zdaniem biskupa, choć nie ma jednej metody czytania Biblii, należy ją „po prostu czytać”. „Podobnie bowiem nie zdobywa się sprawności w pływaniu poprzez lekturę wielu książek na ten temat ani przez teoretyczne rozważanie na temat wyższości jednego stylu nad drugim. Nieodzowne jest pływanie” – stwierdził duchowny, wyjaśniając na czym polega czytanie kursoryczne: przeczytanie uważne Nowego Testamentu, by przejść potem do Starego Testamentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję