Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Zamyślenie w wieczornej modlitwie Polaków

Apel Jasnogórski transmitowany na żywo codziennie o godz. 21 za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam pozwala na wyciszenie się przed nocnym spoczynkiem i refleksję nad kończącym się dniem: nad tym, co było niedobre, godziło w miłość, co wymaga wołania o Boże miłosierdzie. „...odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Papież Franciszek przypomniał w jednej z katechez (4 listopada 2015 r.), że rodzina ma być „wielką areną uczenia się daru wzajemnego przebaczenia, bez którego żadna miłość nie może przetrwać długo”, i dodał: „Nie możemy pozwolić, aby dzień zakończył się bez poproszenia o przebaczenie, bez pojednania między mężem a żoną, między rodzicami a dziećmi, braćmi a siostrami, między teściową a synową. Nie kończcie dnia w wojnie domowej”.

Szczególne refleksje nasunęły się podczas Apelu transmitowanego wieczorem 28 maja 2016 r., w 35. rocznicę powołania Prymasa Tysiąclecia do domu Ojca. Jakże cenne są np. jego myśli zebrane w „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”!

Ileż powodów do przemyśleń daje pożółkły mały druk, pieczołowicie przechowywany, na którym widnieje data „26 VIII 1956 r.”, zatytułowany „Odnowienie Ślubów Narodu Polskiego na Jasnej Górze”, autorstwa Prymasa Tysiąclecia (ze wzmianką: za zezw. władzy duchownej). Przyrzekano wtedy usilnie pracować nad tym, aby w ojczyźnie naszej wszystkie dzieci narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku.

Reklama

Na tegorocznej pielgrzymce z udziałem ok. 100 tys. mężczyzn i młodzieńców w Piekarach Śląskich (29 maja 2016 r.) arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc wzywał: „Niech nasza miłość będzie potężna!”, a abp Wojciech Polak, prymas, nawoływał: „Bądźmy narzędziem miłosierdzia!”. Dodać trzeba dwa zdania św. Jana Pawła II: „Nie zasmucajmy Ducha Świętego!” (Kraków, 13 sierpnia 1991 r.). „Bóg obdarza Was swoim pokojem, który nie jest czymś, co macie zgromadzić dla siebie, ale skarbem, który staje się Waszym tylko wtedy, kiedy go dzielicie z innymi” (Orędzie na światowy dzień pokoju, 1 stycznia 1985 r.). A od Prymasa Tysiąclecia pochodzi zdanie: „Największą mądrością jest umieć jednoczyć, a nie rozbijać”.

Zebrane tu myśli także zasługują na przypomnienie podczas Apeli Jasnogórskich.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymkowe wyzwania.

2020-07-04 19:35

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Jarosław Grabowski

pielgrzymowanie

Niedziela TV

Abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z ks. Jarosławem Grabowskim redaktorem naczelnym „Niedzieli” porusza temat pielgrzymowania w obliczu pandemii. Pełny zapis rozmowy TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję