Reklama

Radość Nieba, czyli największe święto w parafii

2016-09-08 09:59

Kl. Mateusz Maleńczuk
Edycja legnicka 37/2016, str. 4-5

Kl. Mateusz Maleńczuk

Tegoroczne obchody odpustu wspólnota parafialna w Świerzawie rozpoczęła triduum maryjnym

Triduum rozpoczęliśmy piątkową Mszą św. wotywną, z formularza mszalnego o Matce Bożej pod krzyżem i okolicznościowym kazaniem wygłoszonym przez dk. Romana Charkota. Tematem dnia było „Zanurzenie się w krzyż Chrystusa”. Po wieczornej Eucharystii, w świerzawskim kościele pomocniczym, odbyło się nabożeństwo adoracji Krzyża, połączone z odnowieniem przymierza chrzcielnego. Dekoracje przygotowane do tego nabożeństwa sprzyjały modlitwie, bowiem paliło się ok. 600 świec, a świątynię wypełniała woń kadzidła. Każdy mógł, po odnowionych przyrzeczeniach chrzcielnych, podejść do chrzcielnicy zanurzyć dłoń i pomodlić się nad wodą, która zapoczątkowała w nas nowe życie, a potem ucałować krzyż. Nabożeństwo w takiej formie odbyło się w naszej wspólnocie po raz pierwszy. Teksty, które pomogły przeżyć tę adorację, pochodziły z katechez chrzcielnych bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, zaś fragmenty z Pisma Świętego z Triduum Paschalnego.

Święte dni

Następny dzień przeżywany był pod hasłem: „Testament krzyża: Oto Matka twoja”. Ten dzień był także Dniem Fatimskim. Po Eucharystii odbyło się czuwanie przed figurą Matki Bożej. Następnie, po procesji świateł i z figurą Pani Fatimskiej, odmówiliśmy przed Najświętszym Sakramentem Różaniec.

Niedziela przebiegła pod hasłem: „Sacramentum caritatis – Sakrament Miłości – Eucharystia”. Na każdej Mszy św. ksiądz diakon podczas homilii nawiązywał do tajemnicy dnia, którą przeżywaliśmy podczas tego triduum. Wieczorem rozpoczęliśmy Modlitwę Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Pomagał nam w niej zespół muzyczny „Vox cordis – Głos serca” z parafii franciszkańskiej w Legnicy. Każdy mógł poczuć bliskość Pana Jezusa, ponieważ każdy mógł usiąść na ziemi, by otoczyć ołtarz i uwielbiać Jezusa Eucharystycznego. O godz. 22 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii wrocławskiej. Radość z przeżywania największego święta parafii emanowała z każdego, kto przeżywał te triduum.

Reklama

15 sierpnia przeżywaliśmy Wielki Odpust Świerzawski pod hasłem: „Radość nieba”. Eucharystia odpustowa w kościele parafialnym, zgromadziła wielu wiernych. Kazanie wygłosił ks. Marian Biskup, który gratulował naszej wspólnocie doniosłości święta i tego, że tak mocno kochamy Matkę Bożą Wniebowziętą. Msza św. zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła i wspólnym wyśpiewaniem radosnego hymnu „Te Deum laudamus”.

Coś dla ducha, coś dla ciała

Po uczcie duchowej, rozpoczęła się uczta dla ciała. Festyn parafialny rozpoczął wspólnie odtańczony polonez, a następnie dzieci opanowały scenę, prezentując swoje talenty. Po nich na scenie pojawił się zespół „Miłek” z Wojcieszowa, który uprzyjemniał nam spożywanie lokalnych przysmaków. Stoiska sołectw naszej parafii cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Oferowały bowiem wiele dań regionalnych, zaczynając od tradycyjnego bigosu, przez pierogi, kartoflankę, aż do pysznych ciast i pieczonych kiełbasek z grilla.

Występy były przeplatane zabawami dla dzieci i rodzin. Każde dziecko za udział w nich otrzymało nagrodę. Wielkim zainteresowniem cieszył się pokaz grupy fitness, która działa w naszej miejscowości. Do tego pokazu włączyli się nawet ks. wikary Wojciech Kempski i kleryk Mateusz Maleńczuk, który rozbawił publiczność ćwicząc w sutannie.

Kolejnym punktem festynu była licytacja tortów i innych przedmiotów. Bardzo miłym gestem wobec mieszkańców było wylicytowanie przez burmistrza miasta i gminy Świerzawa Józefa Kołcza tortu, który przekazał na poczęstunek dla zgromadzonych.

Na kolejne atrakcje złożyły się: recital kleryka Mateusza, który przypomniał nam piosenki z dawnych lat, a także biesiada przy ognisku, podczas której wspólnie śpiewano znane piosenki. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i podziękowaniami ks. proboszcza Józefa Wojtaszka oraz końcowym błogosławieństwem. Natomiast wytrwałych uczestników festynu czekała jeszcze zabawa taneczna.

W ciągu całego dnia panowała atmosfera braterstwa i wzajemnej życzliwości. Wszyscy wiedzieli po co się gromadziliśmy. – aby uczcić Wniebowziętą i ratować Jej świątynię. Dochód z festynu został bowiem przeznaczony na remont kościoła parafialnego w Świerzawie.

Mimo trudności, ale pod opieką Najświętszej Maryi i z błogosławieństwem Jej Syna, udało się zorganizować wielkie święto naszej parafii. Gdyby nie ludzie dobrej woli, których postawił Bóg przed nami, nie udałoby się tego zrealizować. Dlatego wszystkim, którzy okazali trud włączenia się w organizację triduum maryjnego, odpustu i festynu składamy serdeczne Bóg zapłać, niech słowa św. Jana Pawła II będą motywacją do dalszego działania: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, ale czym się dzieli.”

Zapraszamy wszystkich za rok!

Tagi:
parafia odpust

Reklama

Bądź dobry jak św. Mikołaj!

2019-12-06 09:42

Anna Majowicz

- Dzień św. Mikołaja, to dzień dobroci, który powinien stać się dla nas wszystkich stylem naszego życia. Człowiek wierzący powinien każdego dnia być dobrym dla bliźniego – mówił o bp Jacek Kiciński, podczas Sumy odpustowej w parafii św. Mikołaja w Pęgowie.

Anna Majowicz
Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

Uroczystości odpustowe zakończyły Jubileuszowy Rok Święty, który Stolica Apostolska ogłosiła z racji obchodzonego 35-lecia parafii.

Na początku homilii biskup Jacek zaprosił wszystkie dzieci przed ołtarz i nauczył ich wiersza: ,,Aby dostać się do nieba, Bożych znaków szukać trzeba. Bożym znakiem jestem ja, gdy się modlę każdego dnia”. - Święty Mikołaj jest tym, który pokazuje nam, jak być Bożym znakiem. On pokazuje nam, jak zostać człowiekiem świętym. Biskup z Miry zwraca uwagę na naszą codzienną postawę, relację wobec drugiego człowieka, na uczynki miłosierdzia. Za Jego przykładem bądźcie dobrzy dla kolegów - mówił do dzieci wrocławski biskup pomocniczy.

Zobacz zdjęcia: Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Hierarcha zwrócił się także do dorosłych. - W parafii dobiega końca Rok Jubileuszowy. Ojciec Święty Franciszek powiedział, że gdy przeżywamy ważne uroczystości, wydarzenia w naszym życiu, to potrzeba trzech postaw: na przeszłość musimy popatrzeć z wdzięcznością, teraźniejszość trzeba przeżywać z pasją, a na przyszłość patrzeć z nadzieją. I my dzisiaj z wdzięcznością patrzymy na 35 lat tej świątyni. Na ten piękny czas, gdzie Kościół stał się dla nas domem. Bo kościół to nie tylko budynek, ale tworzymy go my, jako wspólnota wiernych i własnie w Kościele człowiek dojrzewa dla Pana Boga i rodzi się dla nieba – mówił kapłan, na zakończenie prosząc, by za przykładem patrona parafii, jej wierni przeżywali swoje życie radośnie, w trosce o drugiego człowieka. - Niech to dzisiejsze świętowanie będzie dziękczynieniem za to, co było oraz zachętą do przeżywania teraźniejszości w pasji i patrzenia w przyszłość z nadzieją – nauczał.

Na zakończenie Mszy św. o bp Jacek Kiciński poświęcił figurę św. Michała Archanioła, którą jako znak parafialnej pielgrzymki do Włoch, w Jubileuszowym Roku Świętym ufundowała jedna z rodzin przynależących do wspólnoty. Po Eucharystii dzieci odwiedził w świątyni św. Mikołaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na dyskotekę w Adwencie?


Edycja warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

Odpowiada o. Tomasz Wytrwał, dominikanin

W dzieciństwie, każdy z nas uczył się na pamięć katechizmu. Między innymi - przykazań kościelnych. I pewnie niewielu z nas uświadamiało sobie wtedy, że Kościół może coś w tej materii zmienić. Jak wielu z nas musiało być zaskoczonych, gdy dowiedziało się, że trzeba na nowo uczyć się przykazań kościelnych, że Katechizm Kościoła Katolickiego wprowadził nowe przykazania kościelne (por. KKK n. 2041-2043).
Dlatego przypomnijmy sobie brzmienie przykazań kościelnych w nowym sformułowaniu:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Nas szczególnie interesuje czwarte przykazanie kościelne.
Wszyscy wierni są zobowiązani do pokutowania za swoje grzechy. Jest to wyraz naszej pobożności. Dlatego Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, aby wierni podejmowali pokutę nie tylko samodzielnie, ale także we wspólnocie.
Czasem pokutnym w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
Czynami pokutnymi są: post, modlitwa i jałmużna. Ponadto uczynki pobożności i miłości, umartwienia, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz jest zalecana, ze względu na polską tradycję, w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (jeden posiłek do syta i dwa skromne) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Oznacza to między innymi, że w piątki całego roku, a więc także w okresie Adwentu, nie można chodzić np. na dyskoteki, urządzać zabaw etc.
Z powyższych zmian powinniśmy zapamiętać, że Adwent nie jest czasem pokutnym, a radosnym oczekiwaniem na spotkanie ze Zbawicielem.

(Oprac. Michał Gawryszewski)

O. Tomasz Wytrwał jest dominikaninem, duszpasterzem rodzin w klasztorze św. Jacka na ul. Freta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem