Reklama

Niedziela Przemyska

20. rocznica koronacji Ikony Brama Miłosierdzia

Niedziela przemyska 37/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja

Ks. Andrzej Bienia

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

W cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu świętowano odpust parafialny oraz jubileusz 20-lecia koronacji Cudownej Ikony Brama Miłosierdzia. Uroczystości odbywały się w dniach 18-19 sierpnia. 18 sierpnia odprawiono Nieszpory, którym przewodniczył bp Mychajło Kołtun, ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej. 19 sierpnia, w dzień święta Przemienienia Pańskiego uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem do Bogurodzicy, które odprawił ks. Bohdan Kruba, były proboszcz jarosławskiego sanktuarium.

Przed godz. 10.00 patriarcha Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wraz z całym duchowieństwem procesyjnie wyruszyli z jarosławskiego rynku, gdzie 20 lat temu odbyła się koronacja Ikony. W progu świątyni Jego Świątobliwość przywitali najmłodsi parafianie wraz z przedstawicielami Parafialnej Rady. Po słowach proboszcza parafii, ks. Krzysztofa Błażejewskiego, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego patriarcha Światosław Szewczuk. W koncelebrze uczestniczyli: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, abp Jan Martyniak, abp Ihor Woźniak – metropolita lwowski, abp Wołodymyr Wijtyszyn – metropolita iwano-frankowski, abp Adam Szal – metropolita przemyski, bp Włodzimierz Juszczak – ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej, bp Piotr Kryk – egzarcha Niemiec i Skandynawii, bp Mychajło Kołtun – ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej, bp Bohdan Dziurach – sekretarz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Ireneusz Biłyk – kanonik papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej – Hryhorij Komar, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej – Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej – Stanisław Jamrozek, bp Kazimierz Górny – biskup emeryt diecezji rzeszowskiej, archimandryta Sergiusz Gajek – wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi. Wraz z biskupami w koncelebrze uczestniczyli licznie przybyli księża z Polski, Ukrainy i wielu krajów Europy.

W homilii Patriarcha przybliżył znaczenie Bożego Miłosierdzia, które objawia światu Jezus Chrystus jako ten, który jest wcielonym miłosierdziem. Poprzez doświadczenie wiary wydarzenia na Górze Błogosławieństw i Górze Tabor stają się rzeczywistością życia codziennego. Dzisiaj również możemy zobaczyć skutki Bożego Miłosierdzia, których doświadczyła s. Faustyna Kowalska i usłyszeć słowa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Przenajświętsza Bogurodzica od Kany Galilejskiej również uczy nas słuchania Boga. Dziś jak na Górze Tabor spoglądamy na Boże Miłosierdzie, które emanuje na nas z jarosławskiej ikony. Obraz ten otworzył w Rzymie bramę Bożego Miłosierdzia całemu światu.

Reklama

Patriarcha wspomniał, że historia tej ikony jest przykładem śmierci Ciała Chrystusa, którym jest cały Kościół we współczesnej Europie. Dodał, iż jest również symbolem Jego zmartwychwstania. Na zakończenie przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział: iż świat pragnie pokoju, ponieważ w wielu jego zakątkach trwa wojna. Była to jedna z przyczyn ogłoszenia nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Szczególnie dzisiejsze czasy są okazją, aby świat w większej mierze mógł doświadczać pokoju i miłosierdzia, o który tak prosimy nie tylko dla Ukrainy, lecz dla całego świata. Musimy uczyć się budowania pokoju. Patriarcha odniósł się do narodu polskiego i ukraińskiego. Zakomunikował, iż te dwa bratnie narody muszą nauczyć się wydobywania z przeszłości „tej dobrej pamięci”. Nauczmy się wybaczać i prosić o wybaczenie.

Po końcowym błogosławieństwie odbyło się poświęcenie płodów ziemi, dewocjonaliów, a także przekazano parafii w Żelichowie relikwie św. Mikołaja, które przywiózł z Włoch bp Ireneusz Biłyk.

20 lat temu, 18 sierpnia 1996 r., w dzień po ingresie pierwszego metropolity nowo powstałej metropolii przemysko-warszawskiej, abp. Jana Martyniaka, odbyła się koronacja Cudownej Ikony koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ikona ta stała się symbolem nowo powstałej metropolii. Wydarzeniu towarzyszyły nadzwyczajne znaki, świadkami których była liczna rzesza wiernych.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się w Jeziorzanach

2020-07-08 08:41

Niedziela częstochowska 28/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

abp Stanisław Nowak

rocznica urodzin

Bożena Sztajner/Niedziela

Z racji 85. rocznicy urodzin arcybiskup senior Stanisław Nowak podzielił się z "Niedzielą" swoimi wspomnieniami.

Można powiedzieć, że w Jeziorzanach wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem. To piękna miejscowość. Była ona u stóp klasztorów eremickich: Kamedułów na Bielanach i starego opactwa tynieckiego. Blisko była również Kalwaria Zebrzydowska. Właśnie opactwo w Tyńcu było naszą parafią. Później przyłączono nas do wielkiej rodziny parafialnej w Liszkach.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci dzień Nowenny do Matki Bożej Szkaplerznej

2020-07-09 07:59

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

ks. Łukasz Romańczuk

16 lipca br. figurze Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach zostanie nałożony szkaplerz.

9 lipca - trzeci dzień Nowenny do Matki Bożej Szkaplerznej.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej (na rozpoczęcie nowenny)

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędow­niczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Two­je dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.

Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać? Wiem, o dobra Matko, serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich po­trzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania. Od wie­ków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko strapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz moje cierpienia, ulecz, uspokój mą duszę, o Matko pełna litości! Ja zaś wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na Twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.

Dzień trzeci — 9 lipca

„Matka nigdy nie odchodzi — ani od kołyski, ani z Kalwarii, ani od grobu swojego dziecka".

Stefan kard. Wyszyński

Maryjo, Mistrzyni Karmelu i Matko nasza, prze­pełniona dobrocią dla nas, która raczyłaś przyjąć ofia­ry złożone Ci przez synów Twego zakonu, błagamy Cię, o Pani nasza, przemień nasze dusze w świątynie Boga żywego, aby przyozdobione kwiatami cnót i do­brych uczynków mogły godnie przyjąć Boski Maje­stat; abyśmy wielbiąc i miłując Boga, mogli wiernie Mu służyć i nigdy naszych świątyń duszy nie skalać grzesznym przywiązaniem do stworzeń.

O Matko! Tyle w nas słabości, tyle nędz i mroków! Ty możesz umocnić nasze dusze i serca. Zawierzamy Ci całkowicie. Amen.

Ojcze nasz...Zdrowaś Maryjo...Chwała Ojcu...

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję