Reklama

20. rocznica koronacji Ikony Brama Miłosierdzia

2016-09-08 09:59

Magdalena Kapuścińska
Edycja przemyska 37/2016, str. 4-5

Ks. Andrzej Bienia
Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

W cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu świętowano odpust parafialny oraz jubileusz 20-lecia koronacji Cudownej Ikony Brama Miłosierdzia. Uroczystości odbywały się w dniach 18-19 sierpnia. 18 sierpnia odprawiono Nieszpory, którym przewodniczył bp Mychajło Kołtun, ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej. 19 sierpnia, w dzień święta Przemienienia Pańskiego uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem do Bogurodzicy, które odprawił ks. Bohdan Kruba, były proboszcz jarosławskiego sanktuarium.

Przed godz. 10.00 patriarcha Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wraz z całym duchowieństwem procesyjnie wyruszyli z jarosławskiego rynku, gdzie 20 lat temu odbyła się koronacja Ikony. W progu świątyni Jego Świątobliwość przywitali najmłodsi parafianie wraz z przedstawicielami Parafialnej Rady. Po słowach proboszcza parafii, ks. Krzysztofa Błażejewskiego, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego patriarcha Światosław Szewczuk. W koncelebrze uczestniczyli: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, abp Jan Martyniak, abp Ihor Woźniak – metropolita lwowski, abp Wołodymyr Wijtyszyn – metropolita iwano-frankowski, abp Adam Szal – metropolita przemyski, bp Włodzimierz Juszczak – ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej, bp Piotr Kryk – egzarcha Niemiec i Skandynawii, bp Mychajło Kołtun – ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej, bp Bohdan Dziurach – sekretarz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Ireneusz Biłyk – kanonik papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej – Hryhorij Komar, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej – Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej – Stanisław Jamrozek, bp Kazimierz Górny – biskup emeryt diecezji rzeszowskiej, archimandryta Sergiusz Gajek – wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi. Wraz z biskupami w koncelebrze uczestniczyli licznie przybyli księża z Polski, Ukrainy i wielu krajów Europy.

W homilii Patriarcha przybliżył znaczenie Bożego Miłosierdzia, które objawia światu Jezus Chrystus jako ten, który jest wcielonym miłosierdziem. Poprzez doświadczenie wiary wydarzenia na Górze Błogosławieństw i Górze Tabor stają się rzeczywistością życia codziennego. Dzisiaj również możemy zobaczyć skutki Bożego Miłosierdzia, których doświadczyła s. Faustyna Kowalska i usłyszeć słowa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Przenajświętsza Bogurodzica od Kany Galilejskiej również uczy nas słuchania Boga. Dziś jak na Górze Tabor spoglądamy na Boże Miłosierdzie, które emanuje na nas z jarosławskiej ikony. Obraz ten otworzył w Rzymie bramę Bożego Miłosierdzia całemu światu.

Reklama

Patriarcha wspomniał, że historia tej ikony jest przykładem śmierci Ciała Chrystusa, którym jest cały Kościół we współczesnej Europie. Dodał, iż jest również symbolem Jego zmartwychwstania. Na zakończenie przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział: iż świat pragnie pokoju, ponieważ w wielu jego zakątkach trwa wojna. Była to jedna z przyczyn ogłoszenia nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Szczególnie dzisiejsze czasy są okazją, aby świat w większej mierze mógł doświadczać pokoju i miłosierdzia, o który tak prosimy nie tylko dla Ukrainy, lecz dla całego świata. Musimy uczyć się budowania pokoju. Patriarcha odniósł się do narodu polskiego i ukraińskiego. Zakomunikował, iż te dwa bratnie narody muszą nauczyć się wydobywania z przeszłości „tej dobrej pamięci”. Nauczmy się wybaczać i prosić o wybaczenie.

Po końcowym błogosławieństwie odbyło się poświęcenie płodów ziemi, dewocjonaliów, a także przekazano parafii w Żelichowie relikwie św. Mikołaja, które przywiózł z Włoch bp Ireneusz Biłyk.

20 lat temu, 18 sierpnia 1996 r., w dzień po ingresie pierwszego metropolity nowo powstałej metropolii przemysko-warszawskiej, abp. Jana Martyniaka, odbyła się koronacja Cudownej Ikony koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ikona ta stała się symbolem nowo powstałej metropolii. Wydarzeniu towarzyszyły nadzwyczajne znaki, świadkami których była liczna rzesza wiernych.

Tagi:
rocznica koronacja

Śpiewają od dwudziestu lat

2019-12-04 07:37

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 49/2019, str. II

W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Chóru „Millenium”, który od dwudziestu lat działa przy tutejszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego

Beata Mucha
Chór „Millenium”

Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz dr Jan Gargasewicz. Przybliżył historię chóru Millenium, jego działalność i sukcesy w kontekście obchodzonego 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych. W uroczystościach jubileuszowych oprócz Chóru „Millenium” wzięły udział trzy inne zaproszone wałbrzyskie chóry: „Magnificat”, którym kieruje Agnieszka Skirucha, Zespół Ludzie Jana Pawła II Beaty Muchy oraz chór Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Wałbrzychu „Freundschaft” pod dyrekcją Marii Zuchantke.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

2019-12-05 18:22

Krzysztof Bronk /vaticannews / Praga (KAI)

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne. Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Vatican News / ANSA
kard. Dominik Duka, prymas Czech

Skandale seksualne to jeden z tematów obszernej rozmowy pomiędzy kard. Duką i czołowym czeskim reżyserem filmowym Jiřím Strachem, opublikowanej w miesięczniu Xantypa. Arcybiskup Pragi przypomina, że jeśli chodzi o wykorzystywanie nieletnich, to w czeskim Kościele wciąż są to przypadki marginalne. Od 1990 r. tylko w dziesięciu sprawach zapadły wyroki. Jiří Strach pyta się również o uwidaczniające się coraz bardziej rozbicie czeskiego Kościoła. Kluczową rolę odgrywa tu postać praskiego kapłana Tomáša Halíka, który publicznie krytykuje kard. Dukę i skupia wokół własnej osoby jego przeciwników. „Gdyby ktoś na planie filmowym przez cały czas mówił mi, że wszystko, co robię jest złe i nieustannie rzucał mi kłody pod nogi, to moim świętym prawem reżysera byłoby go wyrzucić. Czy arcybiskup Pragi nie może tego zrobić?” – pyta czeski reżyser. „Nie mogę sobie na to pozwolić i nawet nie chcę – odpowiada kard. Duka. Jeśli łączy cię z kimś kawał wspólnego życia, dużo z nim przeżyjesz, współpracujesz, to potem nie jest tak łatwo powiedzieć: zejdź mi z oczu!”.

Zdaniem arcybiskupa Pragi dzielenie Kościoła na dwa obozy świadczy o nieumiejętności prowadzenia dialogu, o brakach w postawie demokratycznej. Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest straszna nienawiść. Jeśli ktoś mi nie pasuje, to wszystko będę robił przeciwko niemu. Jeśli nie wybraliście mojego kandydata, to nie będę z wami współpracował. Pod tym względem, zauważa kard. Duka, doszło do strasznego upolitycznienia życia społecznego, kulturalnego i religijnego.

Arcybiskup Pragi odniósł się również do stawianego mu często zarzutu, że za bardzo przyjaźni się czeskimi prezydentami. Przyznał, że z Milošem Zemanem zna się od dawna, wie dużo o jego życiu osobistym i problemach. „Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie utrzymujemy przyjacielskich relacji, choć niekiedy się nie zgadzamy” – powiedział Prymas Czech. Z Václavem Klausem odbył wiele dyskusji, również na tematy religijne. „Wzajemnie się szanujemy i w wielu sprawach się rozumiemy” – potwierdza kard. Duka. Sięgając natomiast do przyjaźni z Václavem Havlem, przypomina, że zawiązała się ona w komunistycznym więzieniu. Przywołuje też swe ostatnie spotkanie z byłym prezydentem, kiedy to w słowach na pożegnanie, Havel, który przez całe życie deklarował się jako agnostyk, przyznał się jednak do wiary w Boga. „Jaroslavie – mówił Vaclav Havel, zwracając się do kard. Duki, jego cywilnym, więziennym, a nie zakonnym imieniem – przecież to wiemy, On istnieje!”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem