Reklama

Niedziela Przemyska

20. rocznica koronacji Ikony Brama Miłosierdzia

Niedziela przemyska 37/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja

Ks. Andrzej Bienia

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

W cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu świętowano odpust parafialny oraz jubileusz 20-lecia koronacji Cudownej Ikony Brama Miłosierdzia. Uroczystości odbywały się w dniach 18-19 sierpnia. 18 sierpnia odprawiono Nieszpory, którym przewodniczył bp Mychajło Kołtun, ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej. 19 sierpnia, w dzień święta Przemienienia Pańskiego uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem do Bogurodzicy, które odprawił ks. Bohdan Kruba, były proboszcz jarosławskiego sanktuarium.

Przed godz. 10.00 patriarcha Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego wraz z całym duchowieństwem procesyjnie wyruszyli z jarosławskiego rynku, gdzie 20 lat temu odbyła się koronacja Ikony. W progu świątyni Jego Świątobliwość przywitali najmłodsi parafianie wraz z przedstawicielami Parafialnej Rady. Po słowach proboszcza parafii, ks. Krzysztofa Błażejewskiego, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego patriarcha Światosław Szewczuk. W koncelebrze uczestniczyli: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, abp Jan Martyniak, abp Ihor Woźniak – metropolita lwowski, abp Wołodymyr Wijtyszyn – metropolita iwano-frankowski, abp Adam Szal – metropolita przemyski, bp Włodzimierz Juszczak – ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej, bp Piotr Kryk – egzarcha Niemiec i Skandynawii, bp Mychajło Kołtun – ordynariusz eparchii sokalsko-żółkiewskiej, bp Bohdan Dziurach – sekretarz Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp Artur Miziński – sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Ireneusz Biłyk – kanonik papieskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, biskup pomocniczy eparchii samborsko-drohobyckiej – Hryhorij Komar, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej – Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej – Stanisław Jamrozek, bp Kazimierz Górny – biskup emeryt diecezji rzeszowskiej, archimandryta Sergiusz Gajek – wizytator apostolski dla grekokatolików na Białorusi. Wraz z biskupami w koncelebrze uczestniczyli licznie przybyli księża z Polski, Ukrainy i wielu krajów Europy.

Reklama

W homilii Patriarcha przybliżył znaczenie Bożego Miłosierdzia, które objawia światu Jezus Chrystus jako ten, który jest wcielonym miłosierdziem. Poprzez doświadczenie wiary wydarzenia na Górze Błogosławieństw i Górze Tabor stają się rzeczywistością życia codziennego. Dzisiaj również możemy zobaczyć skutki Bożego Miłosierdzia, których doświadczyła s. Faustyna Kowalska i usłyszeć słowa: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Przenajświętsza Bogurodzica od Kany Galilejskiej również uczy nas słuchania Boga. Dziś jak na Górze Tabor spoglądamy na Boże Miłosierdzie, które emanuje na nas z jarosławskiej ikony. Obraz ten otworzył w Rzymie bramę Bożego Miłosierdzia całemu światu.

Patriarcha wspomniał, że historia tej ikony jest przykładem śmierci Ciała Chrystusa, którym jest cały Kościół we współczesnej Europie. Dodał, iż jest również symbolem Jego zmartwychwstania. Na zakończenie przypomniał słowa papieża Franciszka, który powiedział: iż świat pragnie pokoju, ponieważ w wielu jego zakątkach trwa wojna. Była to jedna z przyczyn ogłoszenia nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Szczególnie dzisiejsze czasy są okazją, aby świat w większej mierze mógł doświadczać pokoju i miłosierdzia, o który tak prosimy nie tylko dla Ukrainy, lecz dla całego świata. Musimy uczyć się budowania pokoju. Patriarcha odniósł się do narodu polskiego i ukraińskiego. Zakomunikował, iż te dwa bratnie narody muszą nauczyć się wydobywania z przeszłości „tej dobrej pamięci”. Nauczmy się wybaczać i prosić o wybaczenie.

Po końcowym błogosławieństwie odbyło się poświęcenie płodów ziemi, dewocjonaliów, a także przekazano parafii w Żelichowie relikwie św. Mikołaja, które przywiózł z Włoch bp Ireneusz Biłyk.

20 lat temu, 18 sierpnia 1996 r., w dzień po ingresie pierwszego metropolity nowo powstałej metropolii przemysko-warszawskiej, abp. Jana Martyniaka, odbyła się koronacja Cudownej Ikony koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Ikona ta stała się symbolem nowo powstałej metropolii. Wydarzeniu towarzyszyły nadzwyczajne znaki, świadkami których była liczna rzesza wiernych.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXI Rocznica Koronacji Obrazu w Mrzygłodzie

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję