Reklama

Podziękowaliśmy Stwórcy za każde ziarno zboża

2016-09-08 09:59

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 37/2016, str. 1-2

Ks. Robert Gołębiowski
Archidiecezjalne dożynki odbyły się w Pyrzycach

Obecny rok w posłudze duszpasterskiej Kościoła poświęcony jest refleksji nad miłosierdziem Bożym oraz tajemnicą chrztu naszego narodu. Naród to wspólnota serc mówiących tym samym językiem, kultywująca zwyczaje i tradycje, żyjąca tym samym rytmem świąt i uroczystości. Do najstarszych i najpiękniejszych zwyczajów należy coroczne dziękczynienie Bogu za to, co urodziła ziemia. Od wielu już lat archidiecezjalne uwielbienie Stwórcy za każdorazowe zbiory odbywa się na gustownie przygotowanym placu przy kościele pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.

Przy pięknej, upalnej pogodzie odzwierciedlającej trud pracy rolniczej, w niedzielę 28 sierpnia br., zebrali się rolnicy z większości dekanatów z duszpasterzami, by wypowiedzieć wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych słowo: Dziękujemy! Dziękujemy za nowy, świeży, tegoroczny chleb! Przed ołtarzem Pańskim po głębokiej w treści prezentacji złożono blisko 50 wieńców, które niosą ze sobą pełny heroizmu całokształt trudu pracy rolnika. Misternie wykonane przez długie tygodnie wieńce ukazywały wiele akcentów eucharystycznych, maryjnych, narodowych, społecznych, a także wziętych z życia codziennego. Następnie przed Eucharystią odśpiewano Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a abp Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia nowych strojów ludowych, które przedstawiły liczne Koła Gospodyń Wiejskich. W uroczystościach dożynkowych wzięło udział 25 kapłanów, także ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, oraz wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, przedstawiciele wojewody, marszałka, starostowie powiatów i gmin. O oprawę muzyczną i wokalną zadbały: zespół śpiewaczy „Jaworek” z Rzepnowa, „Wrzos” z Krzemlina, kapela „Pyrzyczanie”, „Poranek” z Tetynia, „Biesiada” z Warnic, „Jutrzenka” z Przelewic, „Jarzębina” z Chojny, a także Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. Po rozpoczęciu liturgii wprowadzenia w klimat dożynek dokonał ks. kan. Waldemar Gasztkowski – diecezjalny duszpasterz rolników. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Zeuge oraz Andrzej Kołobycz z Bielic k. Pyrzyc. Pani Małgorzata wraz mężem gospodaruje na 300 ha. Zajmują się produkcją roślinną, a w uprawie dominuje pszenica, jęczmień, rzepak, kukurydza i buraki cukrowe. Natomiast pan Andrzej wraz z żoną Aldoną uprawia stuhektarowe gospodarstwo w Bielicach. Zajmują się uprawą pszenicy, jęczmienia, rzepaku i kukurydzy. Starostowie przynieśli do ołtarza symboliczny kosz kwiatów, wypowiadając słowa troski o chleb, a także szacunku dla trudnej, rolniczej pracy.

Reklama

Dostojny Celebrans w słowie Bożym nawiązał do biblijnych czytań, odniósł się do niedawnej tragedii trzęsienia ziemi we Włoszech, a następnie oddał hołd wszystkim trudzącym się na roli: „Pamięta o tym mądry rolnik, że z Bogiem się rozlicza nie tylko w czasie zbiorów, ale staje także przed Bogiem wtedy, gdy patrząc na ziemię, która jest w jego zarządzie, rachuje co, gdzie będzie zasiewał i wie dlaczego, gdy wpuszcza pług w ziemię, to też z Bogiem rozmawia. Gdy ziarno wrzuca na zasiew, to też z Bogiem rozmawia. Gdy to ziarno dobiera, by było siewne, to też to Bożemu czyni. A potem, gdy patrzy z troską na porę kwitnienia, gdy ziarno wzrasta, gdy nabiera tej siły żywotnej nieustannie trwa na modlitwie. Dziękuję kapłanom i wam, rolnikom, że przybywa na naszej ziemi błogosławieństwa nad polami, nad zasiewami, nad rolniczymi sprawami, których wzrost od Boga zależy”. Ksiądz Arcybiskup odniósł się również do aktualnych spraw społecznych, mocno wskazując na wspaniałe świadectwo wiary kanadyjki Mary Wagner – obrończyni ludzkiego życia, która była w Polsce podczas ŚDM. Niezwykle mocno, ze wzruszeniem w głosie, Metropolita Szczecińsko-Kamieński przypomniał postaci „Inki” i „Zagończyka”, których pogrzeb odbywał się w Gdańsku o tej samej porze. Oddał im hołd, wspominając te ważne słowa młodej „Inki”, które napisała do swojej babci: „Zachowałam się jak trzeba”. Przypomniał historię życia tej dwójki narodowych bohaterów, akcentując ich ogromny patriotyzm, który jest potrzebny wszystkim zarówno rolnikom, jak i szczególnie młodemu pokoleniu.

Po homilii nastąpiło poświęcenie chlebów oraz misternie przygotowanych wieńców, a następnie w procesji z darami przedstawiciele szeroko pojętego sektora rolniczego przynieśli do ołtarza wszystkie dary ziemi i pracy rąk ludzkich. Jak zawsze ukoronowaniem dożynkowego dziękczynienia były wystąpienia władz samorządowych – organizatorów dożynek, po czym tradycyjnie rolnicy podzielili się chlebem z przedstawicielami władz oraz mieszkańcami miast. Dopełnieniem zaś podniosłej atmosfery tegorocznego dziękczynienia za plony była prezentacja sprzętu rolniczego, gotowanie grochówki w warunkach polowych, prezentacja potraw z regionu (m.in.: pierogów, kulebiaków, wyrobów z pasiek, ciast z wypieków domowych, wędlin i swojskiego jadła), a także prezentacja rękodzieła regionalnego i sztuki artystów z regionu.

Tagi:
dożynki

Pszczelarskie dożynki

2019-10-01 13:55

PB
Edycja bielsko-żywiecka 40/2019, str. 3

– Przychodzimy dziś z dziękczynieniem za pszczoły, pszczelarzy, przesłanie, jakie przekazują pszczoły, gdy na nie patrzymy, i za owoce ich pracy – powiedział bp Edward Białogłowski podczas 37. Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Bielsku-Białej

PB
Nowy sztandar pszczelarzy został poświęcony

Msza św. celebrowana przez bp. Romana Pindla i bp. Edwarda Białogłowskiego w stolicy Podbeskidzia była religijnym akcentem pszczelarskiego dziękczynienia za plony. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele branży pszczelarskiej, delegaci i związkowcy struktur Polskiego Związku Pszczelarskiego, samorządowcy i politycy. Razem z duchownymi modlił się także bp diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

W kazaniu duszpasterz rolników i pszczelarzy podkreślił znaczenie pszczół w gospodarce człowieka. – Dziękujemy Panu Bogu za pszczele rodziny, bo one nas także pouczają. Przede wszystkim są mistrzami organizowania życia rodzinnego. Pszczoły żyją w rodzinie. Podziwiać trzeba, jak bardzo zorganizowanymi są pszczele rodziny. Jak bardzo są zdyscyplinowane, jak niezmiernie są pracowite, jak dbają o czystość swojego mieszkania, o jego klimat. Dziękujmy za te dary, które Bóg zsyła przez życie i pracę tych stworzeń – mówił bp Białogłowski. Hierarcha podziękował pszczelarzom troszczącym się o pasieki i tym, którzy dbają o sady i pola służące pszczołom.

Podczas liturgii bp Roman Pindel poświęcił sztandar Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”. Na koniec pobłogosławił zebranych u podnóża Dębowca wiernych relikwiami św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Celebrację upiększył swoim śpiewem Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”.

37. Dni Pszczelarza odbyły się w dniach 20-22 września w Bielsku-Białej. Organizatorem spotkania był Beskidzki Związek Pszczelarzy „Bartnik”. W wydarzeniu wzięli udział pszczelarze z Polski, Niemiec, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech.

– Nasze spotkanie to pszczelarskie dożynki. To radość ze spotkania naszej wspólnoty pszczelarzy, producentów sprzętu, przetwórców, apiterapeutów i samorządowców. W radości uczestniczą nasi przyjaciele z państw ościennych. Pszczelarską wspólnotę łączy nie tylko miłość do pszczół, lecz także troska o kolegów i przyjaciół z branży – powiedzieli organizatorzy spotkania. Beskidzki oddział związku zrzesza 1 436 pszczelarzy, w 37 kołach pszczelarskich. Jego członkowie działają na terenie powiatów: Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec oraz częściowo na terenie powiatów: Oświęcim, Andrychów, Wadowice, Sucha Beskidzka i Pszczyna. Opiekują się 26 400 rodzinami pszczelimi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Australia: Sąd Najwyższy rozpatrzy apelację kard. Pella

2019-11-13 09:56

st (KAI) / Canberra

Sąd Najwyższy Australii zgodził się na rozpatrzenie apelacji prawników kard. Georga Pella, który został skazany 2018 r. na 6 lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r., kiedy był arcybiskupem Melbourne. Zgodnie z wyrokiem, dopiero po odbyciu 3 lat i 8 miesięcy kary będzie mógł się ubiegać o warunkowe zwolnienie. 78-letni kardynał przebywa w więzieniu od 176 dni, gdzie - jak informuje CNA - jest pozbawiony prawa odprawiania codziennej Mszy św.

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jak uzasadniali prawnicy, wyrok skazujący został wydany pomimo „uzasadnionych wątpliwości”, przemawiających na korzyść oskarżonego. Chodziło m.in. o fakt, że jedna z ofiar przed śmiercią przyznała, że nie była molestowana przez kard. Pella, a także o to, że materiałem dowodowym w sprawie przeciwko purpuratowi były jedynie zeznania drugiej z ofiar, którym zaprzeczały relacje 20 świadków powołanych przez obronę.

W oświadczeniu wydanym przez przewodniczącego episkopatu Australii, abp Mark Coleridge stwierdził, że „wszyscy Australijczycy mają prawo odwołać się od wyroku do Sądu Najwyższego. Kard. George Pell skorzystał z tego prawa, a Sąd Najwyższy stwierdził, że wydany w jego sprawie wyrok skazujący uzasadnia jego rozpatrzenie. Przedłuży to długi i trudny proces, ale możemy jedynie mieć nadzieję, że apelacja zostanie rozpatrzona tak szybko, jak to możliwe, i że wyrok Sądu Najwyższego przyniesie wszystkim jasność i rozstrzygnięcie”.

Jak oświadczył rzecznik Sądu Najwyższego odwołanie kard. Pella może zostać rozpatrzone najwcześniej w marcu 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz na Manhattanie

2019-11-13 20:31

ks. Adrian Put

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Ks. Adrian Put
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileuszowa Msza święta zgromadziła wielu dawnych wikariuszy, którzy przez lata pracowali na gorzowskim Manhattanie.

W homilii bp Tadeusz przypomniał znaczenie męczeńskiej śmierci dla współcześnie żyjących na terenie naszej diecezji. Biskup podkreślił ogrom pracy, którą wykonali kapłani pracujący w tej części Gorzowa. - Męczennicy przypominają nam, że Bóg nie jest daleki, ale chce być blisko każdego i każdej z nas. Gdy dziś wspominany w liturgii Pierwszych Męczenników Polskich to chcemy pamiętać że to oni przynieśli na naszą ziemię Chrystusa. Bóg stał się dla nas bliski także dzięki ich życiu, posłudze i męczeńskiej śmierci. - podkreślił bp Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem