Reklama

Bliżej porozumienia?

Zdaniem amerykańskiego magazynu „America” i innych mediów, w ostatnim czasie nastąpiła wyraźna poprawa w relacjach Stolicy Apostolskiej i Chińskiej Republiki Ludowej, a porozumienie dotyczące najbardziej drażliwej kwestii, czyli mianowania biskupów katolickich, jest już uzgodnione. Oczywiście, nie jest to informacja oficjalna, bo takiej jeszcze nie ma, ale o bliskości porozumienia świadczą pewne przesłanki. Zdaniem amerykańskich dziennikarzy, przemawia za tym sierpniowy artykuł arcybiskupa Hongkongu kard. Johna Tong Hona, w którym dobrze poinformowany duchowny stwierdził, że chińskie władze zrozumiały stanowisko Watykanu we wrażliwej dla Stolicy Apostolskiej kwestii i są skłonne do poszukiwania zadowalającego obie strony rozwiązania. Wkrótce po ukazaniu się tego artykułu doszło do spotkania watykańsko-chińskiej grupy roboczej. O tym, że podczas negocjacji sprawy posunęły się naprzód, świadczy ostatni artykuł, z połowy sierpnia, który ukazał się w kontrolowanym przez Pekin dzienniku „South China Morning Post”. Mówi się w nim o „odwilży” w chińsko-watykańskich relacjach. Treść ewentualnej umowy nie jest znana, ale jeżeli spekulacje okażą się prawdziwe, rozwiąże się skomplikowana sytuacja, w której np. 8 biskupów mianowanych przez chińskie władze nie jest uznawanych przez Stolicę Apostolską, a „podziemni” biskupi z mianowania Watykanu są nieuznawani przez chińskich komunistów.

Zdaniem dziennikarzy tygodnika „America”, gdyby ta teza okazała się prawdą, byłby to kolejny sukces dyplomatyczny papieża Franciszka, porównywalny z jego historycznym spotkaniem z patriarchą Moskwy.

2016-09-14 08:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję