Reklama

Żniwny czas, piękny czas

2016-09-22 10:24

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 39/2016, str. 6

Monika Łukaszów
Chleby upieczone z mąki z tegorocznego zboża

Początek września to czas dożynek. W wielu miejscowościach naszej diecezji odbyły się już uroczystości dożynkowe. Również mieszkańcy gminy Legnickie Pole dziękowali za dar plonów.

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda ściągnęła do Koskowic mieszkańców wszystkich 17 sołectw gminy oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw.

Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele św. Michała Archanioła Mszą św. dziękczynną. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem niełatwej pracy na roli. – Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. – Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to wszystko serdecznie podziękować modlitwą. W darze przynosimy do ołtarza owoce naszej pracy, chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Reklama

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św., to prawdziwe dzieła sztuki, a każdy – jak mówią ich twórcy – ma swój głębszy przekaz. Wśród nich znalazł się także wieniec z gminy Legnickie Pole i z powiatu legnickiego, który tydzień wcześniej pokazywano na dożynkach wojewódzkich w Krzyżowej. Wieniec ten, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, symbolizujące katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w tym roku w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym na plac przy wiejskiej świetlicy, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam, zgodnie z dożynkową tradycją, odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb na ręce wójta gminy Henryka Babuśki. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny plon.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zapraszała obecnych Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

– Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania – mówił wójt gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadania i zapewnili swoim gościom wspaniałą zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały, jak zawsze, dzieci.

Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru był znany kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługiwał konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł też spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były wspaniałe.

Organizatorami dożynek były: gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

Tagi:
żniwa

Reklama

Żniwa w gminie Legnickie Pole zakończone

2016-09-12 11:20

Monika Łukaszów

Koniec miesiąca sierpnia i początek września to czas końca żniw. W wielu miejscowościach, tych całkiem małych i tych trochę większych odbywają się uroczystości dożynkowe. Również i mieszkańcy Gminy Legnickie Pole w uroczysty sposób podziękowali za dar tegorocznych plonów.

Monika Łukaszów

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych zostali mieszkańcy Koskowic. Na dzień wspólnego świętowania została wybrana sobota 10 września. Przepiękna pogoda oraz rodzinna atmosfera do Koskowic ściągnęła mieszkańców ze wszystkich 17 sołectw Gminy Legnickie Pole, oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw. Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele pw. Św. Michała Archanioła, Mszą św. dziękczynną za dar tegorocznych plonów. Eucharystii przewodniczył ks. Jacek Wojeński, proboszcz Koskowic. W homilii Ksiądz Proboszcz mówił o ciężkiej pracy rolnika oraz o symbolice chleba, który jest owocem tej niełatwej pracy na roli. Tegoroczne żniwa nie należały do najgorszych – mówił tuż przed rozpoczęciem Eucharystii– Zdzisław Żółkiewski, starosta dożynek. Sprzyjająca pogoda pomogła rolnikom w zebraniu plonów w odpowiednim czasie. A dzisiaj chcemy za to serdecznie podziękować nasza wspólną modlitwą. W darze przynosimy owoce naszej pracy, chleb upieczony z maki z tegorocznego zboża, miód i wino oraz przepiękne wieńce dożynkowe.

Zobacz zdjęcia: Żniwa w gminie Legnickie Pole

Wieńce, które zostały ustawione przed ołtarzem i poświęcone podczas Mszy św. to prawdziwe dzieła sztuki i każdy jak mówią ich twórcy ma swój głębszy przekaz. Wśród nich był wieniec, który reprezentował Gminę Legnickie Pole i Powiat Legnicki na dożynkach wojewódzkich, które tydzień wcześniej odbywały się w Krzyżowej. Wieniec ten przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Legnickiej, to korona składająca się z trzech serc, nad którymi znajduje się kula i krzyż, odnoszące się do katolików z całego świata, którzy mieli okazję spotkać się w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Po Mszy św. reprezentanci sołectw wraz ze swoimi wieńcami uroczyście przeszli w korowodzie dożynkowym, na plac przy świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się druga część uroczystości. Tam zgodnie z dożynkowa tradycją odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie gospodarze dożynek przekazali chleb wójtowi Gminy panu Henrykowi Babuśce. Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować jak smakuje tegoroczny dar.

Po części oficjalnej nastąpiło wielkie świętowanie, do którego zaprosiła Magdalena Ryglicka, sołtys wsi Koskowice oraz wójt Henryk Babuśka.

Żniwa nie były łatwe, ale rolnicy nie narzekają. Myślę, że Pan Bóg dał dobrą pogodę i jak najbardziej mamy powody do świętowania mówił Wójt Gminy. I tak się stało. Organizatorzy zadbali o wszystko. Stanęli na wysokości zadani i zapewnili swoim gościa wspaniała zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały jak zawsze dzieci. Dożynkowemu nastrojowi towarzyszyły występy zespołów „Pogórzanie” i „Nowowianki”. Gwiazdą wieczoru, natomiast był kabareciarz Krzysztof Hanke. Wśród wielu konkursów i zabaw na uwagę zasługuje na pewno konkurs na bukiet wykonany na bazie „grabi” oraz parada ciągników. Każdy mógł także spróbować tradycyjnych wypieków wiejskich gospodyń. Smakosze potwierdzali, że były to pyszności.

Warto wspomnieć, że organizatorami dożynek była Gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Koskowice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

We Włoszech zmarła Paola Bonzi

2019-08-21 16:00

Włodzimierz Rędzioch

Jej nazwisko prawie nikomu nic nie mówi, nawet we Włoszech, gdzie się urodziła, działała i zmarła nagle w wieku 76 lat, 9 sierpnia w Brindisi, gdzie spędzała wakacje. A Paola Bonzi była jedną z najwspanialszych postaci ruchu obrońców życia.

YouTube

Od kiedy założyła jesienią 1984 r. pierwszy Ośrodek Pomocy Życiu (Centro di Aiuto alla Vita – CAV)) w mediolańskiej klinice Mangiagalli, wraz z wieloma wolontariuszami uratowała od aborcji 22 702 dzieci. Aborcja została zalegalizowana we Włoszech w 1978 r., kilka miesięcy przed wyborem na papieża kard. Karola Wojtyły, co doprowadziło do wielkiego rozłamu w społeczeństwie i licznych kontrowersji. W maju 1981 r. prawo, które przeszło do historii jako „Legge 194” zostało poddane pod głosowanie w referendum, które obrońcy życie przegrali. Jednak „Prawo 194” dawało pewne możliwości obrony życia. Przede wszystkim podkreślało, że dobrowolne przerwanie ciąży „nie jest środkiem kontroli urodzeń”. Państwo, regiony i władze lokalne, w ramach swoich funkcji i kompetencji powinny „promować i rozwijać usługi socjalne i zdrowotne, a także inne niezbędne inicjatywy mające na celu zapobiegania aborcji jako środka kontroli urodzeń”. Prawo to nakładało na doradców rodzinnych „zadanie aktywnego wspierania kobiety znajdującej się w trudnej sytuacji z powodu ciąży, aby ograniczyć przyczyny, które mogą skłonić kobietę do podjęcia decyzji o aborcji”.

Biura doradztwa rodzinnego miały możliwości korzystania ze współpracy z „dobrowolnymi stowarzyszeniami, które mogą również pomóc w trudnym macierzyństwie po porodzie”. I to otwierało drogę do współpracy z ruchami broniącymi życia i zorganizowanymi w Ośrodkach Pomocy Życiu. Tak jak inny, wybitny działacz ruchu „pro-life”, Carlo Casini, pracował na polu kultury i polityki, tak Bonzi poświęciła się codziennej pracy z kobietami. A były to osoby przeżywające dramatyczne chwile swojego życia – kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku gwałtu lub przypadkowego raportu seksualnego, kobiety samotne, bez stałego partnera, kobiety w trudnej sytuacji ekonomicznej, ale przede wszystkim kobiety zagubione i przestraszone. I to takim kobietom Paola Bonzi pomagała przez 35 lat. W młodości straciła wzrok, co sprawiło, że potrzebowała w kontaktach z innymi bliskości i osobistego ciepła. Ale to samo potrafiła dać innym. Dlatego kobiety, które w większości były pod presją społeczną i kulturalną namawiającą je do aborcji, otwierały się przed nią, zwierzały, wyrażały wątpliwości prosząc o pomoc. Potrafiła być delikatna, dyskretna i wyrozumiała, nigdy nikogo nie krytykowała ani nie potępiała. Zawsze powtarzała, że dzieci rodzą się dzięki ich matkom, ponieważ to w sercu kobiety kryje się „tak” dla życia. Dlatego aby urodziło się dziecko, najpierw musi „urodzić się” matka, a Paola potrafiła wzbudzać w kobietach pragnienie macieżyństwa. Nie wystarczą prawa ograniczające czy zakazujące aborcję. Możnaby powiedzieć, że Bonzi była prawdziwą feministką – broniła kobiet pomagając im zrobić najpięknięjszą rzecz w życiu – wydać na świat dziecko. Często powtarzała, że „nigdy nie poznała kobiety, która żałowała tego, że urodziła dziecko” a jednocześnie „spotkała wiele kobiet, które przez całe życie cierpiały i płakały, ponieważ dokonały aborcji”.

Oczywiście aby pomagać trzeba było najpierw zdobyć środki na pomoc kobietom. Bonzi potrafiła przekonać przedsiębiorców i znaleźć benefaktorów, którzy gotowi byli dawać oferty Ośrodkom Pomocy Życiu, bo mieli pewność, że ich pieniądze służą ratowaniu życia. Aby zbierać fundusze Paola organizowała między innymi specjalne wieczory galowe – w tym roku też przygotowała taki wieczór, który miał być też okazją do świętowania 35° rocznicy założenia pierwszego Ośrodka CAV. Nie dożyła tej chwili ale pozostał po niej ten wielki spadek jakim jest 22702 dzieci (dzisiaj niektórzy mają już ponad 30 lat) i tyleż kobiet, które zostały matkami dzięki jej pomocy i wsparciu. Była świadkiem godności i świętości ludzkiego życia, ponieważ uważała, że obrona życia jest fundamentem każdego cywilizowanego społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem