Reklama

Z Jasnej Góry

2016-09-28 08:33

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 6

Jasnogórskie świętowanie

100-lecie Sodalicji Mariańskiej

Pod hasłem „Formacja sodalicyjna jako owoc chrztu świętego” 17 września br. odbyła się 35. Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich, będąca dziękczynieniem za 20-lecie Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce i 100-lecie Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze.

– Czas jubileuszu to czas dziękczynienia za otrzymane łaski, za lata działalności i jej owoce, a jednocześnie czas duchowej mobilizacji, by sodalicja nadal wzrastała i duchowo, i liczebnie. Na świętowanie składają się też comiesięczne spotkania w drugą niedzielę miesiąca – powiedział o. Marcin Minczyński OSPPE, moderator sodalicji.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą jubileuszową. Pielgrzymi wzięli udział w cyklu konferencji i prezentacji. Konferencję nt. „Charyzmat sodalicyjny jako owoc chrztu świętego” wygłosił ks. dr Marek Szymula. „Rys historyczny Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze” przedstawił ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk. Przygotowano także prezentację: „Dar Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce”. Nabożeństwo sodalicyjne było połączone z przyrzeczeniami i ślubowaniami sodalicyjnymi oraz z jubileuszowym Aktem Zawierzenia Matce Bożej Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

Reklama

Centralny punkt pielgrzymki stanowiła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego, sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Słowa powitania wypowiedział o. Minczyński. Eucharystię koncelebrowali o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry.

Arcybiskup Depo homilię poświęcił Maryi, Matce Bożej. Powiedział m.in.: – Jezus Chrystus nie mógłby zaistnieć w świecie jako prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek bez Maryi, bez Jej zgody na trudną miłość macierzyńską. Tym samym Maryja, będąc Matką Chrystusa, przechodzi do tajemnicy Jego Kościoła. Jej miłość macierzyńska w Betlejem, potwierdzana zwykłością życia w Nazarecie, troska z Kany Galilejskiej i zawierzenie z Golgoty, wreszcie ufna modlitwa z Wieczernika – to wszystko czyni Ją Matką odrodzonej ludzkości. Ale nie inaczej jak tylko przez krzyż i krew Chrystusa. A Ona stała się pierwszym świadkiem tej Bożej miłości, zarówno w Betlejem, jak i na Golgocie. Uczy nas więc tajemnicy wspólnoty Kościoła, w którym każdy z nas ma swoje miejsce przy Chrystusie, uczy nas właściwego kształtu relacji do Chrystusa obecnego w słowie Bożym, przepowiadanym w Kościele czy obecnym i działającym swoją mocą w sakramentach Kościoła. (...) Maryjo, która jesteś żywą pamięcią o Jezusie i żywą pamięcią wspólnoty wierzących w Jezusa Chrystusa, prowadź nas w kolejne lata formacji i zjednoczenia z Twoim Synem, bądź z nami w każdy czas!

Ukoronowaniem obchodów jubileuszu 100-lecia Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Górze będzie święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia. To święto patronalne i dokładnie 100. rocznica pierwszych ślubowań sodalicyjnych złożonych na Jasnej Górze przez młodzież częstochowskich szkół średnich.

Więcej o jasnogórskiej Sodalicji Mariańskiej na stronie internetowej: www.sodalicja.jasnagora.pl .

Młodzi Świadkowie Wiary i Nadziei

Pod hasłem: „Świadkowie wiary i nadziei” 22 września br. odbyło się 16. Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem przeszło 2 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na program forum złożyły się m.in. wykłady zaproszonych gości. W tym roku byli to: ks. dr Wojciech Węgrzyniak, prof. dr hab. Jan Duda – ojciec Prezydenta RP i Marzena Wójcicka – wolontariuszka ŚDM w Krakowie. Spotkanie poprowadził ks. Jakub Bartczak hiphopowiec. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Marek Mendyk – asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia KEP.

Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

Dziennikarze z całej Polski przybyli 24 września br. na swoją piątą z kolei jasnogórską pielgrzymkę. Organizatorami spotkania były Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

– Głosimy słowo i musimy brać za nie odpowiedzialność – powiedział ks. Zygmunt Słomski z Gdańska, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, który w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W programie pielgrzymki było spotkanie środowiskowe w kaplicy Domu Pielgrzyma, na które przybył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

– Pielgrzymka jest sprawą bardzo indywidualną, pokazuje korzenie, pokazuje źródła. Wiemy, że dziś, czyli w sobotę 24 września, odbywają się też inne „pielgrzymki”, w zupełnie innych miejscach; gromadzą się ludzie, którzy mają inne poglądy. Media publiczne muszą być otwarte na jednych i na drugich, jedni i drudzy muszą się w nich odnaleźć, w mediach publicznych powinna być rozmowa między nimi. To sposób na tworzenie może nie jedności, ale przynajmniej jakiegoś miejsca dialogu – zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Reklama

Zwyczaje ważniejsze od Boga

2019-11-19 12:16

Bp Andrzej Przybylski
Niedziela Ogólnopolska 47/2019, str. 20

Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga

Agnieszka Bugała
To Bóg wymyślił małżeństwo i tylko On może je naprawić

Mamy dużo kościelnych zwyczajów. Największe rzesze przychodzą do kościoła wtedy, gdy coś się dzieje, i to takiego, z czym wzrastaliśmy niemal od dziecka. Jeszcze lepiej, kiedy to pobożne wydarzenie przedłużone jest biesiadowaniem. Bo jak tu nie iść do kościoła w Wielką Sobotę, kiedy święcą pokarmy? Jak nie pojawić się na Pasterce, kiedy tak nostalgicznie brzmią kolędy, i jak nie podzielić się opłatkiem, bez którego trudno sobie wyobrazić Wigilię? Lubimy, kiedy na Mszy św. sypią popiół na głowę, święcą palmy albo przykładają dwie świece do szyi, żeby leczyć choroby gardła. Podobnie jest z I Komunią św., chrztem czy sakramentem małżeństwa. Pierwszeństwo w przygotowaniu do tych najważniejszych spotkań z Bogiem mają rzeczy, które... z Bogiem niewiele mają wspólnego. Chyba każdy duszpasterz marzy dziś o tym, żeby zamiast o sukienkach i garniturach móc poważnie i wyczerpująco porozmawiać z rodzicami i dziećmi o prawdziwej obecności Boga w Eucharystii; żeby zamiast ustalać kwestię dekoracji kościoła móc z młodymi szczerze porozmawiać o małżeństwie i o tym, jak żyć, żeby działanie tego sakramentu nie skończyło się po kilku miesiącach. Nawet nie zauważyliśmy, jak zaczęło nam być wszystko jedno, czy mówimy o chrzcie czy o chrzcinach – a może nawet to drugie stało się ważniejsze niż sam sakrament? I pomyśleć, że wszystkie te zwyczaje powstały dzięki Bogu, dla Boga i ze względu na Niego. W Bogu są ich moc, skuteczność działania i całe piękno. Bóg był potrzebny, żeby zaistniały i nabrały rangi – a teraz można już Panu Bogu podziękować, bo my postanowiliśmy je sobie przywłaszczyć i zorganizować po swojemu. Przyjęliśmy pobożne tradycje i zwyczaje, a zgubiliśmy w nich żywego Boga.

W pewnej parafii podczas całodziennego wystawienia Najświętszego Sakramentu ktoś wykradł monstrancję z Panem Jezusem. Kiedy proboszcz z ogromnym bólem w sercu i ze łzami w oczach wzywał swoich parafian do modlitwy przebłagalnej za tę profanację, usłyszał dziwne pocieszenie jednej z parafianek: „Niech ksiądz tak nie rozpacza, wprawdzie monstrancja była ładna i bardzo droga, ale szybko złożymy się na nową!”. Zwyczaje stają się ważniejsze od samego Boga, a przecież one mają znaczenie tylko wtedy, kiedy dzięki nim spotykamy się z żywym Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: wigilijne kolędowanie z plejadą gwiazd

2019-12-12 17:16

it / Jasna Góra (KAI)

W wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd. W inicjatywie udział wezmą polscy artyści, którzy zapraszają do wspólnej modlitwy tradycyjnymi świątecznymi utworami. Widowisko religijne przygotowuje Program Pierwszy Telewizji Polskiej.

Krzysztof Świertok/BPJG

Reżyser Bolesław Pawlica podkreśla, że to wielki zaszczyt móc w tak wyjątkowym miejscu realizować świąteczny koncert. Jego formuła jest bardzo prosta. - Chcieliśmy, aby artyści zaprosili do wspólnego śpiewania swoich najbliższych, tak, aby było to rzeczywiście rodzinne kolędowanie - wyjaśnia reżyser. Dodaje, że „każda z gwiazd zaśpiewa jedną kolędę sama, po czym zaprosi kogoś bliskiego ze swojej rodziny, żeby razem z nim kolędować. - Mam nadzieję, że ta idea państwu się spodoba i koncert będzie piękny - mówił Pawlica.

Koncert przygotowywany jest z dużym rozmachem z wykorzystaniem różnorakiego sprzętu: światła, nagłośnienia, kamer, rekwizytów. - Jeśli już dostąpiliśmy tego zaszczytu, by móc tutaj koncertować, chcielibyś my to zrobić jak najlepiej, żeby tą cudowną bazylikę pokazać jak najpiękniej, by w kamerach telewizyjnych wieczorem wyglądała tak, jak widzimy ją w ciągu dnia - powiedział reżyser.

O wielkim przeżyciu, którym jest kolędowanie na Jasnej Górze mówi też Zygmunt Kukla, dyrygent orkiestry Kukla Band. - Robiliśmy już wiele koncertów, ale nigdy tutaj. To jest wyjątkowe miejsce, odczuwamy to już na próbach, zauważyłem atmosferę w orkiestrze inną niż zwykle - powiedział dyrygent. Podkreślił, że „po raz kolejny przekonuje się o tym, że kolędy to prawdziwe arcydzieła”. - To miniaturki, które są nie tylko ładnymi melodiami, ale są wartością samą w sobie a wykonywane w takim miejscu mają wartość unikalną - zauważył.

-Kolędy śpiewane wspólnie z mamą, ojcem, bratem czy siostrą to jest coś, co na pewno stworzy wyjątkową atmosferę, dlatego mam nadzieję, że państwo będziecie nie tylko słuchać, ale i oglądać – powiedział Zygmunt Kukla.

Przypomniał, że Polska jest chyba jedynym krajem, gdzie w tak uroczysty sposób obchodzi się wigilię, śpiewając wtedy głównie kolędy. - Mamy nadzieję, że koncert nadawany w czasie gdy wiele rodzin zasiądzie do wspólnego stołu, też zachęci do kolędowania, że przypomnimy sobie wszystkie zwrotki tych jakże pięknych utworów - powiedział dyrygent.

Na scenie pojawi się prawie 40 osób. Najliczniejszą będzie 7- osobowa rodzina Justyny Steczkowskiej. Po raz pierwszy wystąpi mama barci Golców. Będzie też ojciec Sebastiana Karpiela Bułecki, zespół kolędników z Podkarpacia. W orkiestrze zasiądzie 20 osób, a chór gospelowy liczyć będzie 18 artystów. Reżyser Bolesław Pawlica pięć lat temu przygotowywał na Jasnej Górze koncert kolęd w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestry a dwa lata temu realizował koncert na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Chciałem podkreślić swój artystyczny związek z tym miejscem, które jest dla mnie naprawdę szczególne – powiedział artysta. Rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd m.in. braci Golców, Justyny Steczkowskiej, Rafała Brzozowskiego, Mateusza Ziółko, Sebastiana Karpiela Bułecki czy zespołu Pectus zostanie pokazany w dwóch częściach w programie I TVP w wigilię Bożego Narodzenia. Początek ok. 17.20.

Nagranie tego niezwykłego widowiska odbędzie się dziś wieczorem w bazylice jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem