Reklama

U Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

2016-09-28 08:34

Elżbieta Krawczyk
Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 31

Pod przewodnictwem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego na Kalwarii w Praszce 11 września br. odbyły się uroczystości pierwszej rocznicy koronacji wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. prał. dr Teofil Siudy – przewodniczący komitetu koronacyjnego, ks. prof. Jan Przybyłowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także ks. kan. Tadeusz Stępień oraz kanonicy kolegiackich kapituł, na czele z ks. prał. Marianem Mermerem – dziekanem regionu wieluńskiego. Ks. prał. Stanisław Gasiński – kustosz Kalwarii w Praszce powitał przedstawicieli Kurii Metropolitalnej w Częstochowie w osobie ks. kan. Andrzeja Kuliberdy – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego.

Głównym koronatorem obrazu 12 września ub.r. był abp Zygmunt Zimowski, który odszedł do wieczności 12 lipca 2016 r. Szczególnie pamiętano o nim w modlitwie. Na początku uroczystej Mszy św. ks. Gasiński przytoczył słowa, które wybrzmiały w Praszce przed rokiem z ust abp. Zimowskiego: „Jakże często stajemy sami pod krzyżem, ale nigdy nie jesteśmy pod nim osamotnieni, bo zawsze jest z nami nasza Matka, Matka Kalwaryjska, Matka Zawierzenia, która króluje, uzdrawia, pociesza”. W wygłoszonej homilii abp Depo zaakcentował m.in., że „przeżywając wraz z całym Kościołem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, którego Brama Łaski znajduje się w sanktuarium kalwaryjskim w Praszce, jak również ubogaceni maryjnym zawierzeniem wiary Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze stajemy na Kalwarii w Praszce, by wpatrywać się w oczy Maryi Kalwaryjskiej, do której oblicza przybliżył się Jej i Boży Syn, aby potwierdzić pierwszą rocznicę koronacji Jej obrazu oraz nasz rodowód, który bierze swój początek od Boga”. Ksiądz Arcybiskup nawiązał do encykliki Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu, mówiąc, że Maryja niejako dotyka odwiecznej miłości Boga, najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji – zła i śmierci. Wymienił różne ciemności codziennych spraw i wydarzeń, m.in. niesprawiedliwość, bezrobocie, różne fale ateizacji przechodzące przez polską ziemię, i podkreślił zdecydowanie brak zgody na swoisty fatalizm zła i kłamstwa czy poczucie bezsensu.

W uroczystości w Praszce uczestniczyło ok. 4 tys. wiernych. Pośród nich byli: członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ze swoim polskim zwierzchnikiem komandorem Karolem Szlenkierem, przedstawiciele Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Krakowa na czele z byłym królem Tadeuszem Rysiem, członkowie bractw i stowarzyszeń, m.in. Bractwa św. Józefa diecezji opolskiej oraz Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej. Przybyli również przedstawiciele władz lokalnych – powiatu oleskiego, miasta Praszki. Uroczystość ubogaciły muzycznie Chór Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie „Basilica Cantans” pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego oraz orkiestra dęta z Opola. Nad całością liturgii czuwał ks. prof. Kazimierz Szymonik. Na uroczystość przybyli pielgrzymi z różnych zakątków Polski na czele z kapitanem żeglugi wielkiej Bogdanem Marciniakiem ze Szczecina.

Reklama

Podczas uroczystości komandor Karol Szlenkier powiadomił, że Zarząd Zwierzchnictwa OESSH w Polsce przyznał ks. prał. dr. Stanisławowi Gasińskiemu srebrny Order „Gloria OESSH”.

Po Mszy św. wszyscy procesjonalnie udali się w kierunku kościoła sanktuaryjnego, gdzie abp Depo dokonał poświęcenia figury Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, ustawionej na sześciometrowej kolumnie. Figura ta jest dziełem prof. Czesława Dźwigaja. Kolumna z rzeźbą Maryi ukoronowanej przed rokiem jest darem członków Bractwa Kurkowego z Krakowa i stanowi pamiątkę pierwszej rocznicy koronacji. Na zakończenie procesji Metropolita częstochowski zawierzył wszystkich zebranych, archidiecezję i ojczyznę Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia.

Kard. Sarah na Jasnej Górze: Bóg znika z horyzontu ludzkości

2019-11-15 15:34

it / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze trwa 30. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich. Gościem specjalnym spotkania jest dziś kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. - Bóg Abrahama znika dziś z horyzontu ludzkości, Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel i Odkupiciel jest eliminowany - mówił kardynał podczas Mszy św. Podkreślał, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wieczność.

Bożena Sztajner/Niedziela

Zwracając się do nauczycieli kard. Sarah zachęcał, by mieli zawsze w sercu pragnienie przekazywania swoim uczniom tego słuszne, dobre i piękne, obierając za przykład patrona dnia dzisiejszego, nauczyciela Tomasza z Akwinu św. Alberta Wielkiego. Podkreślał, że zadanie wychowawcy jest piękne, delikatne, ale i trudne.

- Przypomina trud wieśniaka, który uprawia jałową niekiedy ziemię, zarośniętą chwastami po jesiennych zasiewach – zauważył kaznodzieja. Jednak zachęcał: „nigdy nie traćcie nadziei co do swoich uczniów, ufajcie, być może są wśród nich nowi Tomasze z Akwinu, postępujcie więc jak św. Albert Wielki dajcie swoim uczniom i studentom przykład umysłu ciekawego odkrywania świata i pasjonującego się mądrością”.

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślał, że „katolicki nauczyciel ukazuje swoim nauczaniem harmonię ludzkiej wiedzy a swoim życiem rozumienie zaangażowania w służbę prawdzie Ewangelii”.

Kard. Sarah zauważył, że w naszych czasach ewangelizacja przechodzi przez dialog z obecnie istniejącą kulturą. - Jak stwierdził papież Benedykt XVI uczniowie Chrystusa uznają i chętnie przyjmują autentyczne wartości kultury naszych czasów, takie jak: wiedza naukowa i rozwój technologii, prawa człowieka, wolność wyznawania religii, demokracja, nie jest im też obca niebezpieczna kruchość ludzkiej natury, która stanowi zagrożenie dla drogi człowieka w każdym kontekście historycznym – mówił w kazaniu.

Dodawał, że człowiek „docenia znaczenie tej kruchości, przede wszystkim nie lekceważy wewnętrznych napięć i sprzeczności naszej epoki, dlatego dzieło ewangelizacji nigdy nie jest zwykłym przystosowaniem do różnych kultur, lecz zawsze jest także oczyszczeniem, odważnym zerwaniem, które staje się dojrzewaniem i uzdrawianiem, otwarciem, które umożliwia narodziny nowego stworzenia będącego owocem Ducha Świętego”.

Gość Forum podkreślał, że współczesny człowiek nazbyt często żyje zanurzony w obecnym świecie wcale nie zabiegając o Królestwo Boże, tymczasem trzeba bardzo uważnie obserwować znaki czasu i czuwać. - Prośmy o łaskę stanu czujności, stanu modlitwy zarówno w studiowaniu jak i nauczaniu – mówił kaznodzieja.

Odnosząc się do Cudownego Obrazu matki Bożej kardynał zauważył, że „Ewangelia przypomina czym różni się ikona, która kieruje nas ku Bogu, od idola, który zwraca ku sobie wszystko czego dotknie”. - W jasnogórskim sanktuarium Matka Boża trzyma Jezusa i kieruje na Niego nasze spojrzenia. Niech Maryja uczyni z nas ikony Boga, byśmy swoich uczniów prowadzili do Boga i nieśli Chrystusa otaczającym nas ludziom" - zakończył kazanie gość z Watykanu.

Tematem Forum Szkół Katolickich jest powołanie chrześcijanina do dawania świadectwa, które buduje Kościół. W dwudniowym spotkaniu uczestniczy ok. 500 dyrektorów i nauczycieli. Wpisuje się ono też w jubileusz 25 lat istnienia Rady Szkół Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Premier Morawiecki dziękuje za reakcję Netflixowi

2019-11-15 16:55

wpolityce.pl

Błędy nie zawsze powstają ze złej woli; dziękuję Netflixowi oraz mojemu zespołowi, że tym razem udało się tak szybko wyjaśnić sytuację i rozwiązać problem - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do nieścisłości historycznych w jednym z seriali tego serwisu.

KPRM

W poniedziałek premier Morawiecki przekazał list do szefa Netflixa w związku z nieścisłościami historycznymi w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. Podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Zaznaczył, że liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.

W czwartek Netflix opublikował oświadczenie, w którym zapowiedział, że w serialu zostaną dodane teksty wyjaśniające, że obozy zagłady zbudował niemiecki reżim nazistowski.

Wspieramy twórców serialu +The Devil Next Door+ (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map — głosi oświadczenie opublikowane na Twitterze firmy.

Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945 —dodano.

Podziękowania za reakcję Netflixa złożył już w czwartek resort spraw zagranicznych. W piątek za pośrednictwem Facebooka zrobił to premier.

Błędy nie zawsze powstają ze złej woli, dlatego warto konstruktywnie rozmawiać o ich korekcie. Dziękuję Netflix oraz mojemu Zespołowi, że tym razem udało się tak szybko wyjaśnić sytuację i rozwiązać problem —czytamy we wpisie.

Miniserial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki” (oryginalny tytuł: „The Devil Next Door”) opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem