Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rozdział w historii parafii św. Franciszka z Asyżu w Blachowni

Ks. dr Artur Stopikowski został nowym proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę ks. kan. Andrzeja Kornackiego. Instalacja, czyli wprowadzenie na urząd proboszcza, miała miejsce w niedzielę 18 września br. podczas Mszy św. o godz. 11.30

Niedziela częstochowska 40/2016, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Alicja Migoń

Ks. Artur Stopikowski składa przysięgę na Pismo Święte

Z upoważnienia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo dziekan blachowniański ks. Andrzej Marszałek w obecności licznie zgromadzonych parafian wprowadził ks. Artura Stopikowskiego na urząd proboszcza i przekazał władzę, jaką nadaje mu prawo kościelne. Jego pasterskiej trosce powierzył tę wspólnotę oraz dbałość o dobra materialne, które do tej wspólnoty należą. Nowy proboszcz wobec wiernych złożył wyznanie wiary oraz przysięgę na Biblię.

Wierni parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni bardzo życzliwie przyjęli nowego proboszcza, tym bardziej że nie był to jego pierwszy kontakt z nimi. – Zaczynałem swoją posługę jako neoprezbiter w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni, po 17 latach przychodzę do sąsiedniej parafii jako proboszcz. Parafia jest zadbana materialnie. Mój poprzednik ks. Andrzej Kornacki, który zakładał tę parafię i prowadził prace budowlane, pozostawił po sobie trud kilkudziesięciu lat posługiwania – opowiada ks. Artur Stopikowski.

Celem nowego proboszcza – jak sam mówi – jest jeszcze większe jej duchowe ożywienie. – Chciałbym, aby liczniej przychodziły tu dzieci, młodzież, by ministrantów było jeszcze więcej – wyznaje ks. Artur. – Dziś to wielkie wyzwanie nie tylko w tej parafii, ale wszędzie. Dlatego Mszę św. o godz. 11.30, która jest przeznaczona dla dzieci, chciałbym prowadzić w stylu bp. Antoniego Długosza – krótko, z dialogowanymi kazaniami i rytmicznymi pieśniami.

Reklama

Na terenie parafii jest duży szpital. Ksiądz Proboszcz pełni jednocześnie funkcję kapelana chorych. – Trzeba być praktycznie zawsze na baczność – wyjaśnia ks. Stopikowski. O każdej porze można spodziewać się telefonu z prośbą o przyjście do chorego, więc albo samemu trzeba być na miejscu, albo mieć kolegę księdza, który mógłby mnie zastąpić. Parafia jest zbyt mała, żeby był wikariusz.

Ks. Artur Stopikowski od prawie 20 lat pracuje w duszpasterstwie osób głuchoniemych. Obecnie pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza osób głuchoniemych i dyrektora Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń” działającego w ramach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od października będzie też uczył języka migowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. – Abp Wacław Depo chciałby, żeby jak najwięcej kleryków znało ten język – wyjaśnia ks. Stopikowski – żeby mogli służyć pomocą duszpasterską osobom głuchoniemym.

Duszpasterstwo głuchoniemych w naszej archidiecezji podzielone jest na regiony: wieluński, zawierciański, myszkowski, radomszczański i częstochowski. W każdym z tych ośrodków z pomocy duszpasterskiej korzysta ok. 30 osób. W Częstochowie, według danych Polskiego Związku Głuchych, jest zarejestrowanych ok. 100 osób, na Mszę św. regularnie uczęszcza ok. 30-40 osób. We wrześniu na Jasnej Górze miała miejsce 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. Głównym organizatorem był oddział częstochowski.

Reklama

Nowego proboszcza czeka dużo pracy. Wierzy, że parafianie będą go wspierać modlitwą. – Nieżyjący już ks. Andrzej Baczyński, który głosił kazanie na mojej Mszy św. prymicyjnej, mówił: „Żeby w życiu nigdy nie zabrakło ci wiary w Tego, który cię wybrał, i gorliwości”. Dlatego proszę was o modlitwę, żeby tej wiary i gorliwości do służenia wam, parafianom, nigdy mi nie zabrakło – mówił nowy proboszcz na zakończenie Mszy św. instalacyjnej. Podziękował parafianom za liczne przybycie, katechetce za przygotowanie dzieci i zespołowi DEOdecyma, który pięknym śpiewem ubogacił tę liturgię, a „przede wszystkim Panu Bogu za ten dzień, za tę łaskę bycia proboszczem w tej parafii”.

* * *

Ks. dr Artur Stopikowski
Urodził się 28 listopada 1973 r. w Jastrzębiu-Zdroju. W roku 1992 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie w latach 1996-99 kontynuował studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1999 r. w Częstochowie. W czerwcu 2015 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z zakresu katechetyki na podstawie pracy pt. „Duszpasterstwo osób głuchoniemych na przykładzie Archidiecezji Częstochowskiej w latach 1952-2012” napisanej pod kierunkiem bp. dr. hab. Antoniego Długosza. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Michała Archanioła w Blachowni (1999-2000), bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie (2000-02), św. Józefa w Częstochowie (2002-05), św. Brata Alberta w Zawierciu (2005-08), św. Antoniego Padewskiego w Częstochowie (2008-14), św. Lamberta w Radomsku (2014-16).

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film od parafian w Męcince na niedzielę Dobrego Pasterza

2020-05-04 08:21

[ TEMATY ]

parafia

niedziela dobrego pasterza

powołania

Męcinka

Grzegorz Żurek

Dobry Pasterz - fresk w bazylice krzeszowskiej

W IV niedzielę wielkanocną obchodziliśmy dzień modlitw o powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, to tzw. niedziela Dobrego Pasterza. Jest to nasza odpowiedź na wezwanie Jezusa: „proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo”. To także nawiązanie do przypowieści o dobrym Pasterzu, którą słyszeliśmy podczas Mszy św. Niedziela ta rozpoczyna także Tydzień Modlitw o powołania i za powołanych.

Papież Franciszek w specjalnym orędziu wezwał też wszystkich wiernych do modlitwy o powołania, zwłaszcza misyjne. „Przy tej okazji wybrałem cztery kluczowe słowa – smutek, wdzięczność, odwaga i uwielbienie – by podziękować kapłanom i wesprzeć ich posługę” – czytamy w orędziu papieskim.

W tym roku obchody tego tygodnia są skromne, ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią. Jednak taka sytuacja mobilizuje do poszukiwania innych możliwości. Ks. Marek Kluwak, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince wraz ze swoimi parafianami przygotowali krótki film, w którym dzielą się swoimi przemyśleniami na temat powołań i zachęcają do modlitwy za powołania kapłańskie i zakonne oraz za powołanych do służby Bożej. Nie zapominają też o wdzięcznej pamięci modlitewnej za tych duszpasterzy, którzy odeszli do Pana.

Film do obejrzenia na stronie Radia Plus Legnica

CZYTAJ DALEJ

USA: uczestnicy protestów zdewastowali nowojorską katedrę św. Patryka

2020-06-01 09:27

[ TEMATY ]

USA

Ks. Cezary Chwilczyński

Uczestnicy protestów, które wybuchły w USA po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda, zbezcześcili katedrą św. Patryka na nowojorskim Manhattanie. Na ścianach i schodach tej jednej z najbardziej znanych świątyń amerykańskich wypisali sprayem wulgarne oraz wzywające do walki z rasizmem napisy.

Na jednej ze ścian katedry przy 51. Ulicy w Nowym Jorku czerwonymi wypisano czerwoną farbą wulgarne słowo, a obok wandale umieścili napis "BLM", odwołujący się do międzynarodowego ruchu „Black Lives Matter”, którego główną ideą jest przeciwstawianie się przemocy i niesprawiedliwości wobec społeczności Afroamerykanów. Na czarno wypisano też: „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju”.

Gwałtowne protesty, podczas których doszło do starć z policją, podpaleń, rabunków, a także ataków na broniących swej własności ludzi i przypadkowych przechodniów, zdarzyły się w ciągu ostatnich kilku dni w 40 miastach USA. Powodem była śmierć 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda, który zmarł 25 maja na skutek brutalnej interwencji policji w Minneapolis. Cały świat mógł zobaczyć w mediach zarejestrowaną na wideo scenę, gdy biały policjant przez kilka minut przyciska kolanem gardło zatrzymanego mężczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: dziewictwo konsekrowane znakiem bogactwa darów Ducha, miłości Boga i nadziei

2020-06-01 15:35

[ TEMATY ]

Franciszek

dziewica konsekrowana

Grzegorz Gałązka

Na znaczenie powołania do dziewictwa konsekrowanego jako znaku obfitości darów Ducha Świętego dla Kościoła oraz znaku nadziei wskazał Ojciec Święty w swoim przesłaniu z okazji 50. rocznicy promulgowania Obrzędu Konsekracji Dziewic. Papież zachęcił je do ukazywania światu miłości Pana Boga, aby były kobietami miłosierdzia a także kobietami radości.

Franciszek przypomniał, że instytucja dziewic konsekrowanych ma swoje korzenie w starożytności. „Wasze powołanie ukazuje niewyczerpane i różnorodne bogactwo darów Ducha Zmartwychwstałego, który czyni wszystko nowe (por. Ap 21, 5). Jednocześnie jest ono znakiem nadziei: wierność Ojca również i dziś budzi w sercach niektórych kobiet pragnienie poświęcenia się Panu w dziewictwie konsekrowanym” – stwierdził Ojciec Święty. Zaznaczył, że jest ono przeżywane na co dzień we własnym, zwyczajnym środowisku społecznym i kulturowym, będąc zakorzenione w rzeczywistości Kościoła lokalnego.

Papież podkreślił znaczenie kierownictwa biskupów, czuwających nad rozeznaniem powołania oraz formacją dziewic konsekrowanych. „Jesteście powołane, aby doświadczyć i zaświadczyć, że Bóg w swoim Synu, jako pierwszy nas umiłował, i że Jego miłość, która jest dla wszystkich, ma moc przemiany grzeszników w świętych” – wskazał Franciszek.

Dodał, że konsekracja przeznacza tę kategorię osób dla Boga, nie odsuwając ich jednak od środowiska, w którym żyją i w którym powinny dawać świadectwo w stylu ewangelicznej bliskości. Zachęcił, aby w ten sposób dopomogły one „Kościołowi kochać biednych, rozpoznawać formy ubóstwa materialnego i duchowego, pomagać szczególnie tym, którzy są słabi i bezbronni, tym, którzy cierpią z powodu chorób fizycznych i psychicznych, młodym i starszym, tym, którzy są wystawieni na ryzyko odrzucenia”.

Ojciec Święty zachęcił dziewice konsekrowane, aby były kobietami miłosierdzia: „z czułością przemierzajcie obszary bólu i cierpienia; trwajcie w głoszeniu wszystkim Ewangelii pełni życia” – napisał papież. Podkreślił znaczenie nawiązywania autentycznych relacji z innymi, unikania plotkarstwa. „Niech kieruje wami mądrość, kreatywność i autentyczność miłości, aby przeciwstawiać się arogancji i zapobiegać nadużyciom władzy” – wezwał Franciszek. Na koniec zachęcił: bądźcie zawsze kobietami radości, na wzór Maryi z Nazaretu, kobiety Magnificat, matki żywej Ewangelii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję