Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres kultury chrześcijańskiej

Już za niespełna dwa tygodnie Lublin będzie gościł uczestników 5. Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.
Kilkudniowe spotkanie toczyć się będzie pod hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”

Niedziela lubelska 40/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kongres

chrześcijanin

Tomasz Koryszko/KUL

Od lewej: ks. Tomasz Adamczyk, abp Stanisław Budzik i ks. prof. Antoni Dębiński do Kalwarii Zebrzydowskiej

Organizatorzy kongresu – abp Stanisław Budzik, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Urząd Miasta Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL – zadbali o to, by jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń Lublina mocno wpisało się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym. Tematyka jubileuszowego kongresu obejmie zagadnienia związane z wolnością w chrześcijańskim ujęciu, w kontekście wyzwań współczesności, w tym myśli filozoficznej i nauk przyrodniczych.

22 września, podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wyjątkowe wydarzenie, abp Stanisław Budzik przypomniał, że inicjatorem i organizatorem kongresów był śp. abp Józef Życiński. Przedwcześnie zmarły Metropolita Lubelski, zafascynowany myślą Jana Pawła II, podjął się realizacji projektu, w którym prezentowane są najważniejsze nurty dialogu Kościoła ze współczesną kulturą. – Miałem okazję być uczestnikiem pierwszego kongresu. Przełomowy rok 2000 rodził pytania o kierunek kulturowych przemian w świecie. Wielu wyrażało wtedy opinię, że cywilizacja chrześcijańska wyczerpała już twórczą energię. Pierwszy kongres chciał podkreślić, że chrześcijaństwo nadal odgrywa i powinno odgrywać kulturotwórczą rolę w świecie. Przesłanie pierwszego kongresu podkreślało, że Ewangelia zachowuje niezmiennie swoją siłę do kształtowania przyszłego oblicza kultury – mówił abp Budzik. Kolejne kongresy – zwoływane w KUL w systemie olimpijskim, czyli co cztery lata – podejmowały najważniejsze zagadnienia związane z życiem społeczno-kulturalnym (2004 – budowanie zjednoczonej Europy, 2008 – godność czy sukces, 2012 – poszukiwanie człowieka w człowieku). – 5. Kongres Kultury Chrześcijańskiej kontynuuje tematykę antropologiczną. W perspektywie chrześcijańskiej człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Boga, odkupiony przez Chrystusa, ma niesamowitą i niezbywalną godność. Żaden ludzki humanizm nie może się porównać z chrześcijańską nauką o człowieku – podkreślał Ksiądz Arcybiskup. – Bóg podzielił się z człowiekiem wolnością. Ludzka wolność jest tak cenna w oczach Boga, że każdemu dał możliwość wyboru, opowiedzenia się za złem lub dobrem – wyjaśniał Metropolita, wprowadzając w tegoroczną tematykę spotkań. Odwołując się do wizyty Jana Pawła II w Polsce w 1991 r., gdy przewodnim hasłem pielgrzymki był Dekalog, abp Budzik powiedział, że wciąż powinniśmy się uczyć tego, jak korzystać z wolności jako możliwości wyboru dobra. – Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć – mówił abp Stanisław Budzik.

Reklama

W kongresie udział wezmą wybitne osobistości świata kultury, nauki i Kościoła z Polski i z zagranicy, m.in. kard. Gianfranco Ravasi, abp Gintras Grušas, ks. prof. Michał Heller, prof. Krzysztof Penderecki, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Daniel Rotfeld, prof. Andriej Zubow, s. Małgorzata Chmielewska, ks. prof. Józef Niewiadomski i prof. Wojciech Roszkowski. Obok wykładów i paneli dyskusyjnych przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych, w tym koncerty, spektakle i wystawy. Spotkania odbędą się w KUL przy al. Racławickich 14. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny; szczegółowy program dostępny na www.kongres.lublin.pl.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Pakistanie zamordowano 22-letniego chrześcijanina

[ TEMATY ]

islam

prześladowania

Pakistan

chrześcijanin

chrześcijanie

zabójstwo

Źródło: vaticannews.va

W Pakistanie brutalnie zamordowano młodego 22-letniego chrześcijanina. Saleem Masih został pobity metalowym prętem i zmarł w wyniku odniesionych ran. Oskarżono go o zatrucie wody w studni, przy której mył się po pracy. Do zdarzenia doszło w dystrykcie Kasur w Pendżabie, we wschodnim Pakistanie.

„Stanowczo potępiamy to brutalne morderstwo. Taki akt to znak dyskryminacji i uprzedzeń, obnaża ignorancję i ogromną nietolerancję osób, które dopuściły się tej zbrodni” – powiedział sekretarz komisji episkopatu Pakistanu ds. środków społecznego przekazu.

O. Qaisar Feroz OFM Cap. wezwał do podjęcia wszelkich wysiłków w celu zmiany postawy i mentalności tak, aby wszystkich traktować podmiotowo, jako osoby ludzkie, „wielu bowiem nadal nienawidzi niemuzułmanów”.

Sabir Michael, aktywista na rzecz obrony praw człowieka w wypowiedzi dla agencji Fides podkreślił, że w Pakistanie mniejszości religijne są społecznie, ekonomicznie i politycznie dyskryminowane: „To morderstwo pokazuje, że zarówno rząd, jak i władze miejscowe są niezdolne do radzenia sobie z dyskryminacją i prześladowaniami z powodu wyznawanej wiary”.

Obrońcy praw człowieka w Pakistanie podkreślają, że zabójstwo Saleema nie jest czymś odosobnionym.

Przypominają chociażby małżonków chrześcijańskich, którzy w 2014 r. oskarżeni o bluźnierstwo wobec Mahometa, zostali spaleni żywcem. Młody student chrześcijanin był przez kilka dni torturowany za to, że napił się wody z kranu w medresie – teologicznej szkole muzułmańskiej. W wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu. „Koniecznie trzeba natychmiast wprowadzić odpowiednie środki w celu zaprowadzenie pokoju i sprawiedliwości, powstrzymania tortur i dyskryminacyjnych zachowań na tle religijnym” - wskazuje Nasir Saeed, dyrektor organizacji pozarządowej CLAAS (Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement).

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

Pierwszy i ostatni?

Pamiętasz swoją pierwszą spowiedź? Ja pamiętam dokładnie. Pamiętam to zaangażowanie i przejęcie. Pamiętam ten strach. Najpierw była próba. Po wcześniejszym sprawdzeniu czy znamy regułę, każdy z nas podchodził na chwilkę do konfesjonału i udawał, że się spowiada. Następnego dnia na serio. W domu przeprosiłam rodziców i rodzeństwo za każdą wyrządzoną przykrość i - do kościoła. „Oby tylko nie ks. Stanisław!” - myślałam. Ale za kratkami konfesjonału nie czekał nikt inny, rzecz jasna. Nie było tak źle. Pamiętam, że paliły mnie policzki. Potem pani katechetka powiedziała, że od tej pory mamy chodzić do spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca, ale nie wytłumaczyła po co.

Dlaczego nie wtorek?

Piątek w tradycji Kościoła ma bardzo wielką symbolikę. Przede wszystkim śmierć Pana Jezusa na krzyżu. To wtedy Jego Serce zostało przebite włócznią. Jest to również związane z objawieniami Pana Jezusa złożonymi św. Małgorzacie Marii Alacoque. Za jej pośrednictwem Jezus przekazał czcicielom swego Serca 12 obietnic:

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

2. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.

3. Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach.

4. Będę ich bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie przy śmierci.

5. Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia.

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

8. Dusze gorliwe dojdą szybko do wysokiej doskonałości.

9. Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony.

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeństwo, będą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną.

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów, i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

Co z tego będę miał?

Przeczytałeś dokładnie punkt 12.? Ta Wielka obietnica mówi o tym, jak bardzo Jezus troszczy się o ciebie. To niezwykłe! Jezus pozwala dostąpić nam największej łaski - śmierć w stanie łaski uświęcającej. Warunek jest jeden - przez dziewięć kolejnych piątków miesiąca musisz pojednać się z Bogiem i przystąpić do Komunii św. Czy można chcieć więcej?

Może warto?

Pewnie, że warto! Zastanów się tylko, od kiedy zaczynasz.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na zaproszenie pary młodej i odwiedził ich na ślubie

2020-06-06 21:56

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

przydent.pl

Niespodzianka dla Młodej Pary z Podkarpacia, która kilka godzin wcześniej wystosowała zaproszenie przez Twitter

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję