Reklama

Ze świata

Syria

Apokalipsa w Aleppo

Coraz bardziej dramatyczna staje się sytuacja największego syryjskiego miasta – Aleppo. Z rozejmu zawartego w połowie września br. między Rosją a USA nie pozostało już praktycznie nic. Miejscowe źródła alarmują, że miasto jest świadkiem apokalipsy. Syryjskie siły rządowe próbują z pomocą Iranu i rosyjskiego lotnictwa zdobyć je w całości. Około 270 tys. ludzi jest uwięzionych w jego murach, szpitale są przepełnione, brakuje leków, na Aleppo spadają bomby.

– Niestety, nikt nigdy nie rozwiązał tutaj kwestii ochrony ludności cywilnej – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Sytuację w Aleppo nuncjusz nazwał „straszliwą i nie do zaakceptowania”. – To jest hańba całej społeczności międzynarodowej, że tak wielu bezbronnych ludzi pozostawia się ich własnemu losowi – powiedział abp Zenari.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ oskarżono Rosję o barbarzyństwo i popełnianie zbrodni wojennych na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii twierdzą, że rosyjskie i syryjskie siły przeprowadziły w ostatnich dniach września kilkaset nalotów.

6 października br. chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci z całej Syrii będą modlić się wspólnie o pokój. W czasie modlitwy najmłodsi zwrócą się z dramatycznym apelem do mocarstw o zakończenie wojny, która trwa od ponad 5 lat i przyniosła tysiące ofiar.

RV

Węgry

Poparcie dla premiera Orbána

W referendum, które odbyło się na Węgrzech 2 października br., Węgrzy udzielili zdecydowanego poparcia premierowi Viktorowi Orbánowi. W odpowiedzi na pytanie: „Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?”, ponad 98 proc. osób, które wzięły udział w głosowaniu, wyraziło sprzeciw wobec obowiązkowych kwot uchodźców. Chociaż z powodu zbyt niskiej frekwencji – głosy oddało tylko nieco ponad 40 proc. uprawnionych – referendum nie jest ważne, stanowi ono istotne odzwierciedlenie zapatrywań narodu węgierskiego. Premier Orbán określił wynik głosowania jako „wspaniały” i zapowiedział złożenie propozycji poprawek do konstytucji. Zaznaczył, że na świecie trwa wędrówka ludów, a propozycja Unii Europejskiej w odpowiedzi na to jest taka, by „wpuścić imigrantów i podzielić obowiązkowo między państwa członkowskie”. – Obywatele dziś rozważyli tę propozycję i ją odrzucili. Zdecydowali, że tylko my, Węgrzy, możemy decydować o tym, z kim chcemy razem żyć – powiedział Orbán.

Reklama

Red.

* * *

Cierpienie jest w świecie również po to, żeby wyzwolić w nas miłość, ów hojny i bezinteresowny dar z własnego „ja” na rzecz tych, których dotyka cierpienie.
Jan Paweł II

Krótko

• Papież Franciszek na hasło 51. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego 1 stycznia 2017 r., wybrał słowa: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”.

• Rosja będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły prezydenta Baszara al-Asada mimo apeli Waszyngtonu, by powstrzymać działania ofensywne w Aleppo – ogłosił Kreml.

• W Kolumbii uroczyście podpisano wynegocjowane wcześniej porozumienie pokojowe między rządem a komunistyczną partyzantką FARC. Kończy ono wojnę domową, w której zginęło ćwierć miliona osób.

• W USA odbyła się pierwsza z trzech przedwyborczych debat między Hillary Clinton i Donaldem Trumpem. Każda ze stron uważa, że wyszła ze słownej potyczki zwycięsko.

• Szimon Peres, w przeszłości prezydent i dwukrotny premier Izraela, zmarł po długiej chorobie w wieku 93 lat. Był współautorem porozumienia izraelsko-palestyńskiego podpisanego w Oslo w 1993 r., za co wraz z Jaserem Arafatem i Icchakiem Rabinem otrzymali pokojowego Nobla.

Reklama

• Holenderscy śledczy ustalili przyczyny zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą w lipcu 2014 r. Maszynę trafiła rosyjska rakieta Buk wystrzelona z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Zestaw wrócił następnie do Rosji.

• Miliarder Elon Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa. Zakłada on wystrzelenie olbrzymich rakiet wyposażonych w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu na Czerwoną Planetę dużej liczby ludzi oraz dużej ilości towarów.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję