Reklama

Polska

Wolność ocalona

Lublin wkrótce stanie się szczególnym miejscem twórczego dialogu Kościoła ze współczesnym światem

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 17

[ TEMATY ]

kongres

Tomasz Koryszko/KUL

Podczas V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w dniach 13-16 października 2016 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, dyskusję podejmą znani intelektualiści, ludzie kultury i Kościoła z Polski oraz z zagranicy. Wykładom i towarzyszącym im spotkaniom przyświecać będzie hasło: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Jak ważna jest wolność

Twórcą idei kongresu kultury chrześcijańskiej był abp Józef Życiński, który przez akademicką dysputę i prezentację osiągnięć artystycznych dowodził, że chrześcijaństwo wciąż odgrywa kulturotwórczą rolę w świecie. Pierwszy z kongresów odbył się w 2000 r., kolejne organizowane były co 4 lata. V Kongres, którego organizatorem jest abp Stanisław Budzik (we współpracy z KUL, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL), podejmuje tematykę wolności człowieka, która jest jednym z najbardziej podstawowych problemów współczesności. – Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka, a podstawowym problemem, z jakim musimy się dziś zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności w wymiarze zarówno osobistym, jak i społecznym. Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć – powiedział abp Budzik.

Bogactwo myśli

Z wykładem inauguracyjnym nt. „Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii” wystąpi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi (13 października). Na drugi dzień zaplanowano uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, a także dyskusje nt. wolnej woli i „ukraińskiej rewolucji godności”. Osobny panel poświęcony będzie KUL jako „wyspie wolności” w czasach komunistycznych. 15 października najważniejszym wydarzeniem będzie odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera, który wygłosi wykład pt. „Kosmiczny problem wolności”. Zaplanowano też prezentację kolejnych dzieł „Opera omnia” Josepha Ratzingera, panel dotyczący dialogu Kościoła rzymskokatolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną oraz spotkanie dotyczące kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego z udziałem metropolity wileńskiego abp. Gintarasa Grušasa. Uczestnicy kongresu wysłuchają m.in.: prof. Andrzeja Friszkego z PAN, prof. Adama Daniela Rotfelda – byłego ministra spraw zagranicznych, religioznawcy prof. Andrieja Zubowa z Moskwy i prawosławnego historyka dr. Antoine’a Arjakovsky’ego z Paryża, dr. Pawła Kowala – eksperta w dziedzinie spraw ukraińskich, ks. prof. Józefa Niewiadomskiego z uniwersytetu w Innsbrucku, s. Małgorzaty Chmielewskiej ze Wspólnoty Chleb Życia. Obradom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, m.in. koncert Polskiego Chóru Kameralnego, który wykona utwory Krzysztofa Pendereckiego, pokaz filmu Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” o Julii Brystygierowej (funkcjonariuszce aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej), monodram „Ojciec Bóg” z udziałem Marcina Perchucia czy etiuda teatralna przygotowana przez prof. Leszka Mądzika.

Jubileusz KUL

Kongres rozpocznie obchody 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dlatego w ostatnim dniu obrad (16 października) odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem prof. Wojciecha Roszkowskiego, który wygłosi wykład pt. „Polska w postchrześcijańskiej Europie”. Jak podkreśla rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, jubileusz uniwersytetu zbiega się z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a KUL jest jednym z pierwszych dzieł wolnych Polaków. W ramach rocznicowych obchodów do 2018 r. zaplanowano m.in.: posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich, Światowy Zjazd Absolwentów czy odsłonięcie pomnika założyciela KUL – ks. prof. Idziego Radziszewskiego. Ponadto już w przeddzień kongresu, 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa „100/100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki z KUL na stulecie KUL”, którą będzie można oglądać do końca bieżącego roku.

Szczegółowy program kongresu dostępny na: www.kongres.lublin.pl oraz www.niedziela.pl . Wstęp wolny.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Bożym Miłosierdziu i Faustynie

Niedziela łódzka 41/2018, str. VI

[ TEMATY ]

kongres

Maria Niedziela

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

Trwający w Łodzi dwa dni I Kongres św. Faustyny zakończyły procesja do katedry z relikwiami świętej, którą poprowadził abp Stanisław Gądecki, i uroczystość wręczenia paliusza Metropolicie Łódzkiemu

O łódzkich, ogólnopolskich, a nawet światowych dziełach Bożego Miłosierdzia mówił abp senior Władysław Ziółek. Były Metropolita Łódzki był pierwszym z prelegentów trwającego dwa dni I Kongresu św. Faustyny w Łodzi. Pierwszy dzień to panele dyskusyjne, spektakl, a nawet spacer śladami św. Faustyny. Ksiądz Arcybiskup mówił m.in. o wywodzącej się z Łodzi akcji „Koronka na ulicach miast świata”. – W Łodzi zrodziła się idea „Koronki na ulicach miast świata” podczas koncertu na cześć patronki miasta, św. Faustyny. Koronkę po raz pierwszy zaplanowano na 28 września 2008 r. Pierwsza modlitwa na ulicach to 111 łódzkich skrzyżowań. Z czasem do Łodzi zaczęły dołączać inne polskie miasta. Dziś ludzie z różańcem w ręku są już na ulicach miast europejskich, a także w Afryce, Ameryce, Australii i Azji – przypomniał abp Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję