Reklama

Niedziela Kielecka

Oddali hołd tysiącom ofiar kieleckiego Katynia

Modlitwa za ofiary masowych egzekucji tysięcy kielczan zamordowanych przez Niemców w latach 1940-1944 na terenie kompleksu leśnego w granicach i na obrzeżach miasta oraz straconych po agresji ZSRR na Polskę, stała się tradycją parafii na Baranówku

Niedziela kielecka 41/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Katyń

T.D.

Msza św. w kościele Chrystusa Króla w intencji kielczan, ofiar masowych zbrodni podczas II wojny światowej

Msza św. w kościele Chrystusa Króla w intencji kielczan, ofiar masowych
zbrodni podczas II wojny światowej

Z wydarzenia o charakterze lokalnym, doroczne spotkanie przekształciło się w obchody wojewódzkie. To w znacznej mierze zasługa jednego z organizatorów: Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, w osobie Andrzeja Wiatkowskiego.

Dlaczego Baranówek

Uczestnicy uroczystości zwykle spotykają się przy Pomniku Straceń w lesie na Stadionie Leśnym lub w kościele Chrystusa Króla na Baranówku, który podczas II wojny światowej był miejscem spotkań harcerzy i młodych ludzi zaangażowanych w działalność podziemnego państwa polskiego, w tym ministrantów. Ten wątek przypomniał proboszcz parafii ks. Jerzy Marcinkowski, witając 18 września uczestników patriotycznej uroczystości.

Reklama

Wzięli w niej udział m.in.: senator PiS Krzysztof Słoń, delegat wojewody – Marcin Piętak, świętokrzyski kurator oświaty – Kazimierz Mądzik, przedstawiciele samorządu miejskiego, IPN, w tym nestor tropienia zbrodni wojennych – sędzia Andrzej Jankowski, środowisk niepodległościowych, kombatanckich, służb mundurowych, delegacje kieleckich szkół i drużyn harcerskich. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26 „Dygasiński” oraz Gimnazjum nr 26 w Kielcach, zagrała Kielecka Orkiestra Dęta. – Ukochali Boga, honor, Ojczyznę (…). Mimo mijających lat ciągle o nich pamiętamy, chcemy się za nich modlić – mówił ks. prob. Jerzy Marcinkowski.

Kapitał historii

Mszy św. przewodniczył ks. ppłk Grzegorz Kamiński, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach, który także powiedział homilię. Przypomniał dzieje dobrze znanego w historii Kielc miejsca na terenie parafii Chrystusa Króla – Stadionu Leśnego, który był najpierw wykorzystywany w celach rekreacyjnych, a potem zamieniony w miejsce niemieckich i ubeckich egzekucji, w których ginęli harcerze Szarych Szeregów, uczestnicy Podziemia Niepodległościowego, księża, zakonnicy, nauczyciele, handlowcy, prawnicy – elita miasta. Wspomniał pierwsze egzekucje oraz życie i śmierć harcerza Szarych Szeregów – Wojtka Szczepaniaka, umęczonego w ubeckim więzieniu i zastrzelonego 21 września 1944 r. Jest on obecnie patronem dwóch szkół, jego imię nosi jedna z kieleckich ulic. W imię polskiej racji stanu i przyszłości Polski zaapelował, aby „czerpać z obfitego kapitału historii” i pamiętać o „męczennikach świętokrzyskiej ziemi”.

Obowiązek budowania pamięci historycznej przypomniał z kolei Leszek Bukowski z kieleckiego oddziału IPN. Pakt Ribbentrop–Mołotow, w wyniku którego nastąpiła agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. „nazwał zbójeckim spiskiem”. Scharakteryzował trudności w dochodzeniu do prawdy: identyfikacji bezimiennych ofiar czy pociągnięcia do odpowiedzialności ich katów. W imieniu rodzin pomordowanych na Stadionie Leśnym przemawiał Wiesław Koza.

Uczniowska pamięć

Reklama

Po Mszy św. nastąpiło także wręczenie nagród uczestnikom rajdu „Przywrócimy pamięć harcerek i harcerzy 1939-1946”, który odbył się kilka dni wcześniej z udziałem ok. 250 uczniów. Ideę wydarzenia przypomniał organizator – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, dr Marek Maciągowski. Młodzież podczas rajdu podążała śladami swoich rówieśników, którzy jako harcerze podczas II wojny światowej walczyli i ginęli za Polskę. W projekcie wzięło udział ok. 250 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kilkuosobowe grupy otrzymały karty i wskazówki, aby odnaleźć miejsca związane z II wojną światową. Na ich trasie był m. in. Mur Pamięci, kielecka katedra, pomnik Armii Krajowej, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Wojewódzki Dom Kultury. Każda drużyna musiała dojść do Pomnika Straceń na Stadionie Leśnym. Projekt przeprowadzili: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Stowarzyszenie Orlęta AK i gimnazjum nr 26 im. Wojciecha Szczepaniaka.

Kielecki Katyń

W 1939 r. Niemcy zaraz po wkroczeniu do Kielc utworzyli na Stadionie Leśnym jeden z czterech obozów jenieckich dla żołnierzy polskich. Cały teren, będący przed wojną dzielnicą rekreacyjno-wypoczynkową z torem jeździeckim, narciarskim, skocznią, kortami i basenem, stał się dostępny wyłącznie dla Niemców. Masowe egzekucje Polaków dokonywane przez Niemców, rozpoczęte na początku wojny pod nazwą Akcja A-B, były konsekwencją podpisanego przez stronę rosyjską i niemiecką Paktu Ribbentrop-Mołotow, także mówiącego o wzajemnej współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu, jak i wyniszczeniu polskiej elity społecznej, intelektualnej i politycznej.

Pierwsza egzekucja na kielczanach na Stadionie odbyła się 26 lutego 1940 r. – Niemcy stracili wówczas 14 osób. Kolejne odbywały się przez całą wojnę, m.in. w okolicy strzelnicy sportowej i wojskowej, na zboczach Pierścienicy, na cmentarzu żydowskim, przy drodze na skocznię narciarską, na wyrobisku po piaskowni, na zboczach Telegrafu. Historycy nie ustalili dokładnej liczby zamordowanych na Stadionie Leśnym. Mówi się co najmniej o kilkunastu do 20 tys. zabitych.

Eucharystia przy Pomniku Leśnym jest sprawowana od 16 lat.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: pilnie potrzebne środki na rozbudowę Pomnika Katyńskiego

[ TEMATY ]

Katyń

WIKIPEDIA

Trwa rozbudowa Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, który powiększy się o tablice z nazwiskami kolejnych 212 osób, związanych z regionem i zamordowanych przez NKWD. Na dokończenie prac potrzeba jeszcze 15 tys. zł.

Inicjatywę rozbudowy i modernizacji miejsca pamięci podjęło Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska". Obecnie trwa utwardzanie gruntu wokół pomnika i układanie kostki brukowej.

CZYTAJ DALEJ

Kocham kapłaństwo

2021-06-08 12:34

Niedziela warszawska 24/2021, str. I

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Archiwum KSJB

Ks. Jakub Bartczak

Ks. Jakub Bartczak

O koncercie na Bielanach, radości płynącej z wiary i ewangelizowaniu przez muzykę z ks. Jakubem Bartczakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Doczekaliśmy się w końcu Księdza w Warszawie. Co usłyszymy 20 czerwca w „Dobrym Miejscu” na Dewajtis?

Ks. Jakub Bartczak: Bardzo się cieszę, że będę mógł wystąpić w Warszawie. Będzie o budowaniu relacji międzyludzkich w kontekście powrotu do normalności po pandemii. Wykonam utwory z mojej najnowszej płyty Siemodle, którą nagrałem kilka miesięcy temu. Zabrzmi też to, co jako ksiądz przez wszystkie lata nagrywałem. Będzie ewangelizacyjnie i z uwielbieniem, aby móc poczuć radość ze wspólnego bycia ze sobą.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa inna niż wszystkie

2021-06-17 17:45

Anna Bandura

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

Historia Bożego Grobu w fascynującym filmie

„Śladami Jezusa” to niezwykła multimedialna wystawa, która przenosi widza do Jerozolimy z 33 roku. Ekspozycja została właśnie otwarta w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

Kilkadziesiąt osób przez rok pracowało nad tym, aby widzowie mogli udać się w wyjątkową podróż do Ziemi Świętej. „Wystawa, którą się przeżywa”’ – niemal wszystkimi zmysłami – pomaga jeszcze lepiej zrozumieć głębię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Ekspozycję otworzył 17 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – patron honorowy inicjatywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję