Reklama

Niedziela Kielecka

Oddali hołd tysiącom ofiar kieleckiego Katynia

Modlitwa za ofiary masowych egzekucji tysięcy kielczan zamordowanych przez Niemców w latach 1940-1944 na terenie kompleksu leśnego w granicach i na obrzeżach miasta oraz straconych po agresji ZSRR na Polskę, stała się tradycją parafii na Baranówku

Niedziela kielecka 41/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Katyń

T.D.

Msza św. w kościele Chrystusa Króla w intencji kielczan, ofiar masowych zbrodni podczas II wojny światowej

Msza św. w kościele Chrystusa Króla w intencji kielczan, ofiar masowych
zbrodni podczas II wojny światowej

Z wydarzenia o charakterze lokalnym, doroczne spotkanie przekształciło się w obchody wojewódzkie. To w znacznej mierze zasługa jednego z organizatorów: Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, w osobie Andrzeja Wiatkowskiego.

Dlaczego Baranówek

Uczestnicy uroczystości zwykle spotykają się przy Pomniku Straceń w lesie na Stadionie Leśnym lub w kościele Chrystusa Króla na Baranówku, który podczas II wojny światowej był miejscem spotkań harcerzy i młodych ludzi zaangażowanych w działalność podziemnego państwa polskiego, w tym ministrantów. Ten wątek przypomniał proboszcz parafii ks. Jerzy Marcinkowski, witając 18 września uczestników patriotycznej uroczystości.

Wzięli w niej udział m.in.: senator PiS Krzysztof Słoń, delegat wojewody – Marcin Piętak, świętokrzyski kurator oświaty – Kazimierz Mądzik, przedstawiciele samorządu miejskiego, IPN, w tym nestor tropienia zbrodni wojennych – sędzia Andrzej Jankowski, środowisk niepodległościowych, kombatanckich, służb mundurowych, delegacje kieleckich szkół i drużyn harcerskich. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26 „Dygasiński” oraz Gimnazjum nr 26 w Kielcach, zagrała Kielecka Orkiestra Dęta. – Ukochali Boga, honor, Ojczyznę (…). Mimo mijających lat ciągle o nich pamiętamy, chcemy się za nich modlić – mówił ks. prob. Jerzy Marcinkowski.

Kapitał historii

Mszy św. przewodniczył ks. ppłk Grzegorz Kamiński, proboszcz parafii garnizonowej w Kielcach, który także powiedział homilię. Przypomniał dzieje dobrze znanego w historii Kielc miejsca na terenie parafii Chrystusa Króla – Stadionu Leśnego, który był najpierw wykorzystywany w celach rekreacyjnych, a potem zamieniony w miejsce niemieckich i ubeckich egzekucji, w których ginęli harcerze Szarych Szeregów, uczestnicy Podziemia Niepodległościowego, księża, zakonnicy, nauczyciele, handlowcy, prawnicy – elita miasta. Wspomniał pierwsze egzekucje oraz życie i śmierć harcerza Szarych Szeregów – Wojtka Szczepaniaka, umęczonego w ubeckim więzieniu i zastrzelonego 21 września 1944 r. Jest on obecnie patronem dwóch szkół, jego imię nosi jedna z kieleckich ulic. W imię polskiej racji stanu i przyszłości Polski zaapelował, aby „czerpać z obfitego kapitału historii” i pamiętać o „męczennikach świętokrzyskiej ziemi”.

Reklama

Obowiązek budowania pamięci historycznej przypomniał z kolei Leszek Bukowski z kieleckiego oddziału IPN. Pakt Ribbentrop–Mołotow, w wyniku którego nastąpiła agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. „nazwał zbójeckim spiskiem”. Scharakteryzował trudności w dochodzeniu do prawdy: identyfikacji bezimiennych ofiar czy pociągnięcia do odpowiedzialności ich katów. W imieniu rodzin pomordowanych na Stadionie Leśnym przemawiał Wiesław Koza.

Uczniowska pamięć

Po Mszy św. nastąpiło także wręczenie nagród uczestnikom rajdu „Przywrócimy pamięć harcerek i harcerzy 1939-1946”, który odbył się kilka dni wcześniej z udziałem ok. 250 uczniów. Ideę wydarzenia przypomniał organizator – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, dr Marek Maciągowski. Młodzież podczas rajdu podążała śladami swoich rówieśników, którzy jako harcerze podczas II wojny światowej walczyli i ginęli za Polskę. W projekcie wzięło udział ok. 250 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kilkuosobowe grupy otrzymały karty i wskazówki, aby odnaleźć miejsca związane z II wojną światową. Na ich trasie był m. in. Mur Pamięci, kielecka katedra, pomnik Armii Krajowej, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i Wojewódzki Dom Kultury. Każda drużyna musiała dojść do Pomnika Straceń na Stadionie Leśnym. Projekt przeprowadzili: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Stowarzyszenie Orlęta AK i gimnazjum nr 26 im. Wojciecha Szczepaniaka.

Kielecki Katyń

W 1939 r. Niemcy zaraz po wkroczeniu do Kielc utworzyli na Stadionie Leśnym jeden z czterech obozów jenieckich dla żołnierzy polskich. Cały teren, będący przed wojną dzielnicą rekreacyjno-wypoczynkową z torem jeździeckim, narciarskim, skocznią, kortami i basenem, stał się dostępny wyłącznie dla Niemców. Masowe egzekucje Polaków dokonywane przez Niemców, rozpoczęte na początku wojny pod nazwą Akcja A-B, były konsekwencją podpisanego przez stronę rosyjską i niemiecką Paktu Ribbentrop-Mołotow, także mówiącego o wzajemnej współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu, jak i wyniszczeniu polskiej elity społecznej, intelektualnej i politycznej.

Reklama

Pierwsza egzekucja na kielczanach na Stadionie odbyła się 26 lutego 1940 r. – Niemcy stracili wówczas 14 osób. Kolejne odbywały się przez całą wojnę, m.in. w okolicy strzelnicy sportowej i wojskowej, na zboczach Pierścienicy, na cmentarzu żydowskim, przy drodze na skocznię narciarską, na wyrobisku po piaskowni, na zboczach Telegrafu. Historycy nie ustalili dokładnej liczby zamordowanych na Stadionie Leśnym. Mówi się co najmniej o kilkunastu do 20 tys. zabitych.

Eucharystia przy Pomniku Leśnym jest sprawowana od 16 lat.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska, które połączyły wspólne epitafia

[ TEMATY ]

Katyń

konkurs

Jadwiga Wiśniewska

Materiał prasowy

W Sali Koncertowej Radia Katowice odbyły się Zaduszki Katyńskie połączone z promocją tomiku zawierającego prace laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo Katyniu”, który od 11 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Uroczystość miała szczególny wymiar. Ze względu na pandemię COVID-19, Sala Koncertowa była pusta, ale dzięki transmisji internetowej każdy mógł wziąć w niej udział i dać świadectwo pamięci o Ofiarach Katynia i Smoleńska w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Z. Ziobro: warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję