Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod parasolem Bożego Miłosierdzia

Niedziela sosnowiecka 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Piotr Lorenc

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Po raz kolejny do kościoła jubileuszowego – dąbrowskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej pielgrzymowali wierni w ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Stasiaka modlitewnemu spotkaniu przewodniczył dyrektor Archiwum Diecezji Sosnowieckiej i redaktor odpowiedzialny za sosnowiecką edycję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Tomasz Zmarzły.

Reklama

W symbolicznym przejściu przez Bramę Miłosierdzia udział wzięli pielgrzymi, którzy przybyli pieszo z parafii będzińskich ze swoimi duszpasterzami oraz dziekanem dekanatu ks. kan. Andrzejem Stępniem. Ponadto przybyli także wierni m.in. z Dąbrowy Górniczej-Łęknic, Dąbrowy Górniczej-Strzemieszyc Małych oraz z Sosnowca-Zagórza. Modlitewne czuwanie rozpoczęła modlitwa przed Bramą Miłosierdzia, gdzie następnie licznie zgromadzeni przeszli przez nią, by wziąć udział w nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W programie czuwania wysłuchano także konferencji o największym z przymiotów Pana Boga – Miłosierdziu Bożym.

– Czy możemy mieć pretensje do parasola, którego nie rozłożyliśmy nad sobą podczas deszczu, że zmokliśmy? Nie, bo to był nasz wybór! Faktycznie, kiedy pada deszcz i mamy nad sobą parasol, nie ochroni on nas w całości, bo zawsze gdzieś będziemy mokrzy. Jednak parasol potrafi ochronić to, co najistotniejsze: głowę i górną część naszego tułowia. Boże miłosierdzie nad nami jest właśnie jak taki rozwinięty parasol – chroni najważniejsze organy: umysł, serce, duszę. Choć ochlapie nas czasem zło, nie zniszczy ono tego, co jest w nas najistotniejsze – opowiadał ks. Tomasz Zmarzły.

Kulminacyjnym momentem spotkania była uroczysta koncelebrowana Msza św. zakończona przejściem na tzw. ofiarowanie za główny ołtarz z łaskami słynąca figurą NMP Anielskiej – Matki Miłosierdzia oraz ucałowanie relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Ofiarowaniu towarzyszyła modlitwa różańcowa „o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.

Reklama

– Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym niecodziennym spotkaniu. Lubię przybywać tu często, do naszego sanktuarium. Pod płaszczem Matki Bożej Królowej Aniołów i dzięki wstawiennictwu św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Ojca Pio i ks. Grzegorza Augustynika, o których mówił podczas Mszy św. ks. Tomasz, nie tylko dziś, ale w każdej chwili mogę doświadczać miłosierdzia Bożego i na swój sposób głosić go w moim życiu – stwierdziła Alicja Demczyńska z Dąbrowy Górniczej.

Na zakończenie spotkania gospodarz miejsca ks. kan. Andrzej Stasiak zaprosił na październikowe przejście przez Bramę Miłosierdzia wszystkich, a szczególnie osoby modlące się za kapłanów w Apostolacie Margaretka. W diecezji sosnowieckiej coraz więcej osób angażuje się w tę formę modlitwy. Spotkaniu 22 października przewodniczył będzie ks. prof. Paweł Sobierajski.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brama katedralna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Ks. Adrian Put

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Brama Miłosierdzia w katedrze w Gorzowie

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia trwa już ponad dwa miesiące. Duszpasterze mówią o pierwszych owocach tego szczególnego czasu. Nasza redakcja zatrzyma się przy wszystkich Bramach Miłosierdzia wyznaczonych w naszej diecezji, by przybliżyć Czytelnikom dobro, które się tam dzieje.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.

CZYTAJ DALEJ

USA: Koronawirus skrócił oczekiwaną długość życia Amerykanów o dwa lata

2021-06-24 20:03

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

koronawirus

Adobe Stock.pl

W latach 2018-2020 oczekiwana średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o prawie dwa lata. Przypisuje się to w dużej mierze pandemii Covid-19.

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w British Medical Journal spadek najbardziej dotknął społeczności mniejszościowe, w tym czarnoskórych i Latynosów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję