Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod parasolem Bożego Miłosierdzia

Niedziela sosnowiecka 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Piotr Lorenc

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

W bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Po raz kolejny do kościoła jubileuszowego – dąbrowskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej pielgrzymowali wierni w ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Stasiaka modlitewnemu spotkaniu przewodniczył dyrektor Archiwum Diecezji Sosnowieckiej i redaktor odpowiedzialny za sosnowiecką edycję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Tomasz Zmarzły.

W symbolicznym przejściu przez Bramę Miłosierdzia udział wzięli pielgrzymi, którzy przybyli pieszo z parafii będzińskich ze swoimi duszpasterzami oraz dziekanem dekanatu ks. kan. Andrzejem Stępniem. Ponadto przybyli także wierni m.in. z Dąbrowy Górniczej-Łęknic, Dąbrowy Górniczej-Strzemieszyc Małych oraz z Sosnowca-Zagórza. Modlitewne czuwanie rozpoczęła modlitwa przed Bramą Miłosierdzia, gdzie następnie licznie zgromadzeni przeszli przez nią, by wziąć udział w nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W programie czuwania wysłuchano także konferencji o największym z przymiotów Pana Boga – Miłosierdziu Bożym.

– Czy możemy mieć pretensje do parasola, którego nie rozłożyliśmy nad sobą podczas deszczu, że zmokliśmy? Nie, bo to był nasz wybór! Faktycznie, kiedy pada deszcz i mamy nad sobą parasol, nie ochroni on nas w całości, bo zawsze gdzieś będziemy mokrzy. Jednak parasol potrafi ochronić to, co najistotniejsze: głowę i górną część naszego tułowia. Boże miłosierdzie nad nami jest właśnie jak taki rozwinięty parasol – chroni najważniejsze organy: umysł, serce, duszę. Choć ochlapie nas czasem zło, nie zniszczy ono tego, co jest w nas najistotniejsze – opowiadał ks. Tomasz Zmarzły.

Kulminacyjnym momentem spotkania była uroczysta koncelebrowana Msza św. zakończona przejściem na tzw. ofiarowanie za główny ołtarz z łaskami słynąca figurą NMP Anielskiej – Matki Miłosierdzia oraz ucałowanie relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Ofiarowaniu towarzyszyła modlitwa różańcowa „o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.

Reklama

– Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym niecodziennym spotkaniu. Lubię przybywać tu często, do naszego sanktuarium. Pod płaszczem Matki Bożej Królowej Aniołów i dzięki wstawiennictwu św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Ojca Pio i ks. Grzegorza Augustynika, o których mówił podczas Mszy św. ks. Tomasz, nie tylko dziś, ale w każdej chwili mogę doświadczać miłosierdzia Bożego i na swój sposób głosić go w moim życiu – stwierdziła Alicja Demczyńska z Dąbrowy Górniczej.

Na zakończenie spotkania gospodarz miejsca ks. kan. Andrzej Stasiak zaprosił na październikowe przejście przez Bramę Miłosierdzia wszystkich, a szczególnie osoby modlące się za kapłanów w Apostolacie Margaretka. W diecezji sosnowieckiej coraz więcej osób angażuje się w tę formę modlitwy. Spotkaniu 22 października przewodniczył będzie ks. prof. Paweł Sobierajski.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja bielsko-żywiecka ma Kościoły Jubileuszowe

Diecezji Bielsko-Żywieckiej następujące Kościoły Jubileuszowe:

CZYTAJ DALEJ

Blask świętości

2022-11-07 11:59

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 12

[ TEMATY ]

ks. prof. Paweł Bortkiewicz

Archiwum TK Niedziela

„Trudno sobie wyobrazić, żeby nie wiedział...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, domniemań, a może wręcz insynuacji, a nie faktów.

Nie będę ukrywał, że ranią mnie słowa i działania demitologizujące św. Jana Pawła II. Najgłośniejsze obecnie działania w tym zakresie to cykl reportaży, a także książka rzekomo demaskująca zaniedbania św. Jana Pawła II, który jakoby miał kryć i tuszować skandale seksualne. Przeczytałem obszerny wywiad z autorem książki, a w nim kluczowy fragment: „A jakie są fakty? – Trudno sobie wyobrazić, żeby JPII nie wiedział o pewnych historiach. Wszystko wskazuje na to, że musiał wiedzieć” (pisownia oryginalna – przyp. P.B.). „Trudno sobie wyobrazić...”, a zatem tak naprawdę to kwestia wyobraźni, raczej domniemań, a może wręcz insynuacji. Nie zamierzam polemizować z czymś, co jest brakiem czy wykwitem wyobraźni. Próbuję natomiast zastanowić się nad sensem i koncepcją świętości oraz nad tym, czy w świetle takich samych założeń, a przede wszystkim takiej samej metodologii, można obronić świętość Pana Jezusa – Boga Człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję