Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

20 lat rozgłośni radiowej w Gryficach

16 września 1996 r. nastąpiła inauguracja gryfickiej rozgłośni. Od 20 lat gryfickie radio ma charakter religijno-społeczno-kulturalny, a słuchacze mogą liczyć na dobrą muzykę, liczne konkursy i audycje oraz na bieżące informacje

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2016, str. 2

[ TEMATY ]

radio

Magdalena Halak

Dzień otwarty dla słuchaczy

Dzień otwarty dla słuchaczy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała 15 grudnia 1994 r. koncesję dotyczącą utworzenia Katolickiego Radia w Gryficach. Była to inicjatywa ówczesnego Radia „AS” ze Szczecina, która w założeniach miała powstanie w Gryficach przekaźnika tej rozgłośni i wzmocnienie sygnału na region nadmorski. Następnie bp Marian Błażej Kruszyłowicz wraz z ks. Ireneuszem Sokalskim i Waldemarem Marczykiem, ówczesnym dyrektorem „AS-a” uzgodnili, że na północy diecezji warto byłoby stworzyć rozgłośnię radiową i tak ten pomysł został urzeczywistniony.

Po otrzymaniu koncesji, w wyniku rozmów dyrektorem odpowiedzialnym za tworzenie radia został Kazimierz Łaszewski. Ks. Robertowi Gołębiowskiemu powierzono stanowisko redaktora naczelnego rozgłośni i przystąpiono do tworzenia zespołu redakcyjnego i szukania lokalu. Dzięki przychylności ks. dziekana Jerzego Sosny, udostępniony został lokal na plebanii. Rozpoczęto przygotowanie pomieszczeń poprzez remont, adaptację i wyposażenie.

W roku 1996 zakończono prace w gryfickiej rozgłośni. Zakupiono nadajnik i system nadawczy oraz stół emisyjny. 7 września 1996 r. został podłączony nadajnik i usłyszeliśmy pierwszy sygnał radiowy Radia „FALA” na częstotliwości 90,7 FM. 10 września rozpoczęły się próby jakości emisji programu i 16 września 1996 r. nastąpiła inauguracja gryfickiej rozgłośni.

Reklama

Przez te 20 lat zmieniały się nazwy, zmieniali się ludzie, ale cel pozostał ten sam, czyli bawić i uczyć. Gryfickie radio od samego początku jest radiem o charakterze religijno-społeczno-kulturalnym. Do dziś słuchacze obecnego Radia PLUS Gryfice mogą liczyć na dobrą muzykę, liczne konkursy i audycje oraz na bieżące informacje.

Z okazji jubileuszu 16 września 2016 r. w naszym radiowym studiu było gwarnie i radośnie. „Dzień Otwarty” przyciągnął wielu słuchaczy, przyjaciół oraz dzieci i młodzieży z gryfickich szkół. Wszyscy zostali ugoszczeni słodkościami. Było wiele emocji, wzruszeń, życzliwych słów, prezentów i przede wszystkim wspaniałych życzeń.

W niedzielę 18 września w kościele Wniebowzięcia NMP w Gryficach została odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji założycieli naszej rozgłośni, wszystkich pracowników, słuchaczy a także ofiarodawców. Życzymy Dostojnemu Jubilatowi wielu wiernych słuchaczy i mnóstwa godzin nadawania na antenie.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia

[ TEMATY ]

jubileusz

radio

www.polskieradio.pl

Kiedy uczestniczę w jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia i myślę o jego roli, przychodzą mi na myśl trzy słowa: misja, edukacja, kultura - powiedział abp Wojciech Polak. Dodał, że wielką zasługą Polskiego Radia jest "spajanie" naszego społeczeństwa wokół podstawowych wartości, które wyrastają z polskiej kultury, na którą składa się też chrześcijańskie dziedzictwo.

Mówiąc o misji Polskiego Radia publicznego abp Polak na pierwszym miejscu wskazał na rolę radia w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego, co - jak podkreślił - polega na tworzeniu "pewnych naturalnych więzów, które nam, szczególnie dziś są tak bardzo potrzebne". Dodał, że bogata oferta programowa Radia ma budować to, co jest "kośćcem naszego społeczeństwa".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję