Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy ma już 110 lat. Z tej okazji we wrześniu zorganizowano uroczystości jubileuszowe, które połączono ze 101. rocznicą utworzenia 6. Pułku Legionów walczących w wielkiej wojnie lat 1914-1918 o wyzwolenie Polski z jarzma zaborów

Niedziela częstochowska 42/2016, str. 6

[ TEMATY ]

straż pożarna

R. Kabziński

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Poczty sztandarowe podczas uroczystego pochodu

Uroczystości rozpoczął występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybył na zaproszenie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Niechcic i Gminy Rozprza oraz ks. prob. Wiesława Płomińskiego, w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Życia w Rozprzy. Artyści dali wspaniały popis swojego kunsztu. Jeden zaś z utworów, „Marsz I Brygady”, zadedykowano seniorowi rozprzańskiej OSP, byłemu jej komendantowi, 98-letniemu Stanisławowi Wachnikowi, świętującemu w tym roku 80-lecie przynależności do OSP Rozprza. Z tej okazji druh Wachnik otrzymał życzenia i wiązanki kwiatów od młodszych koleżanek i kolegów, poseł na Sejm RP Elżbiety Radziszewskiej oraz ks. Płomińskiego.

W parafialnym kościele zaprezentowana została też wystawa Muzeum Historii Kielc poświęcona Legionom Polskim. Wprowadzenia do jej treści dokonał Ryszard Cukier, prezes wspomnianego wyżej stowarzyszenia. Chętni mogli zapoznać się z interesującą dokumentacją fotograficzną niepodległościowych dążeń Polaków.

Reklama

Zasadnicze jubileuszowe obchody odbyły się w niedzielę 11 września. Rozpoczęła je uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Wiesława Płomińskiego wraz z ks. seniorem Stanisławem Gozdkiem. Licznej grupie strażaków OSP Rozprza obecnym w kościele ze swoim sztandarem towarzyszyli przedstawiciele zaproszonych jednostek OSP z terenu parafii i gminy Rozprza, powiatu piotrkowskiego i radomszczańskiego przybyłych także ze swoimi sztandarami. Były też poczty sztandarowe gimnazjum, szkoły podstawowej i 36. Drużyny Harcerskiej „Jantar”.

W wygłoszonej homilii ks. Płomiński wskazał wielką miłość Chrystusa do każdego człowieka. Kierując natomiast swoje słowo do strażaków, podkreślił ich ogromne zaangażowanie w służbie Bogu i ludziom. Druhowie z Rozprzy byli i są zawsze wierni swojemu zawołaniu: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Następnie odsłonięta została na ścianie strażnicy OSP Rozprza pamiątkowa tablica poświęcona jubileuszowi i stacjonowania w tym budynku żołnierzy 6. Pułku Legionów. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie naczelnik OSP Rozprza druh Piotr Skrobek, senior jednostki Stanisław Wachnik oraz najmłodszy strażak – 6-letni Kacper Pawłowski. Poświęcenia tablicy dokonał ks. Płomiński. Potem druhna Anetta Kowalska, wiceprezes OSP, powitała zaproszonych gości. Historię jednostki przedstawił prezes Stowarzyszenia Rozprzanie.pl Robert Skorupa, po czym wyróżniający się druhowie otrzymali medale i odznaki. Złote medale „Za zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Andrzej Barański, Piotr Skrobek i Stanisław Wachnik. Natomiast medalami brązowymi odznaczono: Artura Krupę, Łukasza Dawidowicza i Dawida Skrobka. Uroczystość zakończył krótki koncert orkiestry dętej z Drużbic.

Historia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy rozpoczęła się we wrześniu 1906 r. Społeczny komitet zawiązany przez proboszcza parafii Rozprza, a późniejszego biskupa lubelskiego i pierwszego kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – ks. Mariana Fulmana, zarejestrował w piotrkowskiej Komisji Guberialnej ds. Stowarzyszeń Parafialną Straż Ogniową. Od tego czasu strażacy ochotnicy z Rozprzy nieprzerwanie służą społeczeństwu, spiesząc ofiarnie na każde wezwanie do ratowania zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia w przypadkach zagrożeń klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami losowymi. Zawsze też uczestniczą w życiu parafii podczas wszystkich świąt kościelnych. Obecnie Jednostką kieruje Andrzej Barański, natomiast naczelnikiem jest Piotr Skrobek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat zaufania

Niedziela kielecka 23/2019, str. 1, 3

[ TEMATY ]

straż pożarna

TD

Burmistrz Kazimierzy Wielkiej odznaczył najlepszych

Burmistrz Kazimierzy Wielkiej odznaczył najlepszych

Maleńkie Zagórzyce, zaledwie kilkadziesiąt domów, gmina Kazimierza Wielka, parafia Kazimierza Mała. Teren spektakularnych odkryć archeologicznych. 19 maja tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna świętowała jubileusz stulecia. Jak podkreślił burmistrz Adam Bodzioch, to sto lat absolutnego zaufania mieszkańców do druhów w mundurach, trwających – niezależnie od okoliczności politycznych – w czasach pokoju i wojny, na posterunku. Gotowych służyć i bronić.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję