Reklama

Nowe czasopismo poświęcone Janowi Pawłowi II

2016-10-19 08:56

Aleksandra Zapotoczny
Niedziela Ogólnopolska 43/2016, str. 14

Uśmiechnięty Jan Paweł II, wyciągający swoje ręce w stronę oczekujących na niego rąk... Oto okładka nowego czasopisma poświęconego świętemu Papieżowi.

16 kolorowych stron; ciekawostki, refleksje, świadectwa i piękne zdjęcia – tak przedstawia się gazeta powstała z inicjatywy polsko-włoskiego Stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”– promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.

Któż inny jak nie rzecznik prasowy Papieża Polaka mógłby wypowiedzieć się na temat nowego czasopisma poświęconego pamięci Jana Pawła II? W udzielonym wywiadzie Joaquín Navarro-Valls potwierdza przekonanie, że organy prasowe, takie jak: „Głos Ojca Pio”, „Posłaniec św. Antoniego z Padwy”, czasopisma poświęcone św. Ricie, św. Franciszkowi i teraz św. Janowi Pawłowi II są wręcz konieczne. „Ukazują przykład świętego, który inspiruje i pomaga. Młodsze pokolenia mogą odkrywać bogactwo życia świętego, którego być może nie spotkały osobiście, ale mogą mu zawierzać swoje trudności, ufając w jego wstawiennictwo. Jeśli jego modlitwa była tak skuteczna, gdy żył wśród nas, tym bardziej jest skuteczna teraz, kiedy jest blisko Boga” – powiedział i dodał: „Kościół nie kanonizuje świętych dla nich samych – robi to, byśmy wspominali ich niezwykle piękne życie. Aby powiedzieć: oto oni, zwróć się do nich, a zobaczysz, że twoje życie zmieni się na lepsze; proś za ich wstawiennictwem, a otrzymasz to, czego potrzebujesz. Święci są ciągle żywi, stoją tam i słuchają, negocjują między naszymi prośbami a miłosierdziem Bożym”.

Reklama

Czasopismo będzie się ukazywać dwa razy do roku w okolicy dat związanych z Papieżem Polakiem, a więc na jesieni, kiedy obchodzone są Dzień Papieski i 22 października – wspomnienie liturgiczne – oraz w kwietniu, gdyż data śmierci Papieża najbardziej zapadła wiernym w pamięć.

Publikowany w dwóch wersjach językowych periodyk w swojej włoskiej wersji będzie skierowany do czcicieli św. Jana Pawła II i pielgrzymów udających się do miejsc związanych z osobą świętego Papieża; wersja polska zaadresowana będzie przede wszystkim do emigrantów z Polski rozrzuconych po całym świecie. Czasopismo jest współfinansowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania przez niego opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Każdy w swoim sercu nosi dług wdzięczności wobec świętego Papieża. Od jego kanonizacji minęły ponad dwa lata. Powstają kościoły i sanktuaria, szkoły i centra jemu dedykowane. Dziś powstaje poświęcona mu gazeta. Czytając jego słowa, zapewnimy trwałą obecność świętego w naszym codziennym życiu, a przyszłym pokoleniom przybliżymy jego święte życie. „Jeśli ktoś jest dla nas ważny, to chcemy o nim wiedzieć jak najwięcej... Dlatego powstała ta gazeta” – czytamy w jej wstępie.

W numerze zerowym – promocyjnym oprócz wywiadu z Joaquínem Navarro-Vallsem znajdziemy opowieść o świętości, autorstwa postulatora procesu ks. prał. Sławomira Odera, swoją refleksją o Papieżu podzieli się też Andrea Bocelli. Przemierzymy Rzym szlakiem Jana Pawła II i oddamy głos dwóm kobietom uzdrowionym za wstawiennictwem Papieża. Jego postać przybliżą nam zdjęcia autorstwa Grzegorza Gałązki.

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież wspomniał 50. rocznicę lądowania na Księżycu

2019-07-21 12:13

st, tom (KAI) / Watykan

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie" - przypomniał Franciszek podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. 50 lat temu – w nocy z 20 na 21 lipca 1969 r. odbyło się lądowanie i pobyt dwóch Amerykanów na Księżycu.

Grzegorz Gałązka

"Wczoraj minęło pięćdziesiąt lat od chwili kiedy człowiek postawił stopę na księżycu, realizując niezwykłe marzenie. Niech pamięć tego wielkiego kroku dla ludzkości rozpali pragnienie wspólnego dążenia do jeszcze większych celów: więcej godności dla słabych, więcej sprawiedliwości między narodami, więcej przyszłości dla naszego wspólnego domu" - powiedział papież.


Mądrość serca polega na umiejętności połączenia dwóch elementów: kontemplacji i działania - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Papież nawiązując do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii i postawach dwóch sióstr zachęcił abyśmy „stawali u stóp” Jezusa, aby Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego i z drugiej strony byli usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa".

Papież nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii opowiadającym o wizycie Jezusa w domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Maria porzuca wszystko i słucha słów Jezusa. "Dlatego dla każdego z nas, podobnie jak i dla Marii, żadne zajęcie czy troska nie powinny nas trzymać z dala od Boskiego Mistrza" - powiedział Franciszek.

Wskazując na postawę Marii papież zachęcił abyśmy się umieli zatrzymać pośrodku dnia i być z Panem, który „przechodzi”, aby następnie powrócić, z większą pogodą ducha i skutecznością do rzeczy powszednich. - Jezus zdaje się powtarzać każdemu z nas: „Nie daj się przytłoczyć tym, co masz do zrobienia, ale słuchaj przede wszystkim głosu Pana, aby dobrze wypełniać zadania, które wyznacza ci życie” - mówił Ojciec Święty.

Z kolei papież wskazał na postawę Marty, która była całkowicie pochłonięta licznymi posługami i której Jezus powiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele”. "Tymi słowami z pewnością nie ma zamiaru potępiać postawy służby, lecz raczej pośpiech, z jakim niekiedy żyjemy. Także my podzielamy troskę świętej Marty i na jej wzór staramy się zapewnić, abyśmy w naszych rodzinach i wspólnotach żyli poczuciem gościnności, braterstwa, żeby każdy mógł czuć się jak „w domu”, zwłaszcza najmniejsi i ubodzy" - wyjaśniał Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że mądrość serca polega właśnie na umiejętności połączenia tych dwóch elementów: kontemplacji i działania. "Jeśli chcemy zasmakować życia z radością, to musimy powiązać te dwie postawy: z jednej strony, „stawać u stóp” Jezusa, by Go słuchać, gdy objawia nam tajemnicę wszystkiego; z drugiej strony być usłużnymi i ochotnymi w gościnności, kiedy przechodzi On i puka do naszych drzwi z obliczem przyjaciela, który potrzebuje chwili ukojenia i braterstwa" - stwierdził Franciszek.

Na zakończenie wezwał: "Niech Najświętsza Maryja, Matka Kościoła, da nam łaskę miłowania i służenia Bogu i naszym braciom z rękoma Marty i sercem Marii, abyśmy zawsze trwając na słuchaniu Chrystusa mogli być budowniczymi pokoju i nadziei".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem