Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Figura św. Michała Archanioła w Trzebieszewie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Michał Archanioł

figura

Bogdan Nowak

Figura św. Michała Archanioła z góry Gargano

Figura św. Michała
Archanioła z góry
Gargano

Święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, które wspominamy w liturgii Kościoła 29 września, miało swoje szczególne obchody w parafii w Kamieniu Pomorskim. Doniosła uroczystość miała miejsce w niedalekim Trzebieszewie, gdzie uroczyście wprowadzono figurę św. Michała Archanioła z groty na Gargano do filialnego kościoła.

Pomysł sprowadzenia figury zrodził się już wcześniej wśród parafian w Kamieniu Pomorskim, którzy zawiązali grupę czcicieli św. Michała Archanioła. Niedawno parafia przeżywała peregrynację cudownej figury, która wędruje po całej Polsce. W Trzebieszewie można zauważyć nieustanną modlitwę do św. Michała Archanioła, dlatego wierni zdecydowali się razem z ks. Mateuszem, wikariuszem w Kamieniu, który na co dzień sprawuje posługę duszpasterską w ich miejscowości, aby kult Niebieskiego Rycerza jeszcze bardziej ożywić i pielęgnować.

Reklama

Cała uroczystość rozpoczęła się pod krzyżem przy głównej drodze w Trzebieszewie. Najpierw wszyscy zgromadzeni zapoznali się z historią związaną z objawieniami św. Michała w Sant’Angelo oraz z historią samej figury i jej kultem w Polsce. Chwilę później została ona przywieziona z Kamienia w specjalnie przygotowanym samochodzie. Strażacy z OSP Trzebieszewo nieśli ją w procesji do kościoła w obecności zgromadzonych kapłanów, sióstr zakonnych, wiernych i pielgrzymów. Z Kamienia wyruszyła kilkunastoosobowa grupa pątników ze śpiewem i modlitwą na ustach, aby uczcić tę doniosłą chwilę. Mszy św. przewodniczył i uroczystego aktu poświęcenia figury dokonał ks. prał. Andrzej Buczma ze Szczecina. Na uroczystości obecny był gospodarz miejsca ks. prob. kan. Dariusz Żarkowski, wicedziekan ks. kan. Zbigniew Niemasik, ks. Karol Wilczyński oraz ks. Mateusz Pakuła. Swoją obecnością zaszczyciły również siostry ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego posługujące w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie: s. Franciszka, s. Marianna i s. Fransiska oraz kamieńskie siostry ze Zgromadzenia Duszy Chrystusowej: s. Innocenta i s. Marinella. Uroczystość zgromadziła ponad stu wiernych z Trzebieszewa, Kamienia Pomorskiego, Golczewa i Szczecina.

Na zakończenie uroczystości ks. kan. Dariusz Żarkowski zapowiedział, że od momentu wprowadzenia figury św. Michała to właśnie w Trzebieszewie będzie centrum kultu tego Niebieskiego Mocarza w naszej parafii. Do tego miejsca każdego dnia wspomnienia Świętych Archaniołów będzie organizowana pielgrzymka z Kamienia i wspólna modlitwa w kościele. Ponadto w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 17 w Trzebieszewie będą specjalne modlitwy i Msza św. wotywna ku czci św. Michała Archanioła, na którą serdecznie zapraszają duszpasterze i trzebieszewianie.

Po zakończonej liturgii wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólne świętowanie przy suto zastawionym stole w miejscowej remizie strażackiej.

2016-10-20 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jezu, ufam Tobie”

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2013, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

Rafał Wojtkiewicz

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego zainaugurowana została w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego zainaugurowana została w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

W kwietniu 2011 r. rozpoczęła się w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Nawiedzenie obrazu odbywa się pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie” i zakończy się w październiku 2015 r. Owocem peregrynacji ma być ożywienie kultu Bożego Miłosierdzia w rodzinach i parafiach

Wędrówka obrazu Jezusa Miłosiernego zainaugurowana została w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Dzieło peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego trwa w naszej diecezji. Kontynuacją kilku dni nawiedzenia w parafiach i rekolekcji winny stawać się Domowe Ogniska Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję