Reklama

Wiadomości

„Dziecko sercem rodziny” - 21. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Pod hasłem „Dziecko sercem rodziny” przebiegać będzie tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Po raz 21. w parafiach na terenie całego kraju będzie można kupić świece, z których dochód przekazywany jest na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Od 15. lat akcja ma wymiar ekumeniczny. Część środków zostanie tym razem przekazanych na pomoc dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku.

O szczegółach tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom informowano podczas konferencji zorganizowanej w Caritas Polska w Warszawie. O. Hubert Matusiewicz z Caritas Polska podkreślił, że dziecko jest tym, które wskazuje na „centrum życia rodzinnego”, a każdy z nas w rodzinie właśnie otrzymuje to, co w dorosłym życiu rozwija i wykorzystuje.

„Gdy wybieraliśmy to hasło przyświecało nam także to, co nas łączy w wymiarze ekumenicznym, bo od kilkunastu lat Wigilijne Dzieło prowadzą wspólnie różne Kościoły chrześcijańskie. To co nas łączy to przede wszystkim wymiar biblijny. W Biblii serce symbolizuje całe wnętrze człowieka. Do tego właśnie odwołujemy się w tegorocznym haśle. Chcemy pomagając dzieciom pomagać całym rodzinom” - mówił o. Matusiewicz.

W akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oprócz Caritas Polska włączają się również: Eleos Kościoła prawosławnego, Diakonia Polska Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego. W roku ubiegłym organizacje te rozprowadziły w sumie niemal 3 mln świec.

Większość pozyskanych w ten sposób środków pozostaje w parafiach. To dzięki nim można organizować letnie i zimowe kolonie, przygotować pomoce edukacyjne, czy paczki dla ubogich rodzin. Finansowany jest również zakup leków lub fundowane są stypendia dla zdolnych uczniów.

10 gr z każdej świecy wróci jednak do Caritas Polska i zostanie przeznaczone na pomoc dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku. Zwykle jest to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Caritas Polska będzie kontynuować wśród uchodźców projekty edukacyjne, a tylko w Libanie przebywa obecnie ok. 1,6 mln Syryjczyków.

Dzięki pozyskanym środkom poszczególne organizacje charytatywne z bratnich Kościołów mogą również finansować działalność ośrodków socjoterapuetycznych, czy świetlic środowiskowych. W przyszłym roku na przykład Diakonia Polska Kościoła ewangelicko-augsburskiego planuje uruchomienie programu terapeutycznego dla eurosierot, a więc tych dzieci, których jedno lub oboje rodziców opuściło Polskę i pracuje za granicą.

Reklama

Podobnie jak w latach poprzednich to właśnie na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przenoszone będzie w Polsce światło z Groty Narodzenia Pańskiego z Betlejem. W naszym kraju po raz 24. światłem opiekować się będą członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, a tegoroczna wędrówka przebiegać będzie pod hasłem „Pokój jest w nas”.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbędzie się już w sobotę o godz. 15.00 w kościele ewangelickim pw. Świętej Trójcy przy Placu Małachowskiego w Warszawskie. Niewykluczone również, że 14 grudnia podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapali papież Franciszek.

2014-11-28 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXIV edycja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom: Miłosierdzie jest jedno

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najstarsza i najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji od początku nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy stole wigilijnym.

Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi. Uroczyste rozpoczęcie XXIV edycji akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” odbędzie się 30 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję