Reklama

Wspomnienie o br. Stanisławie Rybickim FSC w 10. rocznicę jego śmierci

Niedziela Ogólnopolska 46/2016, str. 23

Jako wychowanek śp. br. dr. Stanisława Rybickiego pragnę przypomnieć Czytelnikom jego sylwetkę i działalność.

Br. Stanisław Romuald Rybicki przez 69 lat służył Bogu i ludziom w Zgromadzeniu Braci Szkół Chrześcijańskich, był krzewicielem kultury polskiej.

Reklama

Urodził się 2 listopada 1917 r. w Częstochowie. Do Zgromadzenia Braci Szkolnych wstąpił w 1936 r. Do 1945 r. był nauczycielem i wychowawcą Domu Dziecka w Częstochowie przy ul. Krótkiej 28, gdzie w ramach tzw. tajnego nauczania prowadzono również gimnazjum. W latach 1945-49 był nauczycielem i wychowawcą Zakładu Braci Szkolnych „Orlęta”– dla sierot i półsierot II wojny światowej – w Dusznikach-Zdroju. W latach 1964-73 pełnił funkcję prowincjała zakonu.

Był człowiekiem skromnym, a jednocześnie wielkim i niezwykłym. Doktor filozofii, polonista, pedagog, erudyta, poliglota – wybitny znawca języka łacińskiego. Autor licznych artykułów w pismach katolickich, m.in. w „Niedzieli” i „Gościu Niedzielnym”, oraz książek, m.in.: „Godność nauczyciela”, „Św. Jan de La Salle”, „Wprowadzenie do pedagogiki chrześcijańskiej”, „Pedagogika Jana de La Salle”, „Mądrość łaciny”, wydanej w Bibliotece „Niedzieli”, i in. Wychował wielu wybitnych dziś ludzi, takich jak: prof. Zbigniew Chłap (AM w Krakowie), prof. Andrzej Dzięczkowski (Uniwersytet Poznański), prof. Maciej Szańkowski (ASP w Poznaniu i UMK w Toruniu), ks. dr Ireneusz Skubiś (były redaktor naczelny „Niedzieli”), śp. Andrzej Drawicz i wielu innych. Był wielkim przyjacielem młodzieży i przez dziesiątki lat inicjatorem spotkań (zjazdów) wychowanków braci szkolnych; w 1989 r. był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Lasaliańskiego, a następnie naszym wieloletnim protektorem.

Brat dr Stanisław Rybicki zmarł 10 lat temu – 9 października 2006 r.

Reklama

Zaszczepił we mnie bakcyla społecznika. Jego wskazaniem dla wychowanków było: ocalić od zapomnienia działalność braci szkolnych, m.in. troskę o sieroty wojny, toteż jeszcze za jego życia stanął kamień informujący o gnieździe „Orląt” w Dusznikach, a po jego śmierci – obelisk ku czci braci szkolnych, tablica informacyjna dusznickich „Orląt”, powstała też aleja dusznickich „Orląt” – w Dusznikach-Zdroju.

19 września br. władze Dusznik-Zdroju nadały mi tytuł Honorowego Obywatela tego miasta, który wręczyła mi minister edukacji Anna Zalewska. Odznaczenie to w formie epitafium, wraz z gorliwą modlitwą, składam w dziękczynnym darze mojemu wspaniałemu wychowawcy – śp. br. dr. Stanisławowi Rybickiemu.

2016-11-08 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję